Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Samodzielna naprawa starej posadzki

Zamiast przystępować do wymiany, czasem wystarczy odnowić starą posadzkę. Niewielkie miejscowe naprawy, przy odrobinie wiedzy, można wykonać samodzielnie.

Samodzielna naprawa starej posadzki

Jak wymienić uszkodzony panel lub klepkę?

Nietrudno o wgniecenia w panelach podłogowych – wystarczy uderzenie ciężkiego przedmiotu. Uszkodzony element możemy jednak usunąć i zastąpić nowym. W tym celu nacinamy go ostrym nożykiem wzdłuż krawędzi (ok. 1 cm od linii łączeń z sąsiednimi). Następnie ostrożnie pogłębiamy i poszerzamy linię cięcia oraz wyjmujemy panel przy pomocy dłuta. Potem odcinamy pióra sąsiednich elementów oraz nowego, który będzie montowany. Jego krawędzie smarujemy klejem i umieszczamy na docelowym miejscu. Nadmiar kleju usuwamy szmatką. Zniszczoną klepkę drewnianą można wymienić w podobny sposób.

Czym odmalować parkiet?

Na rynku znajdziemy lakiery wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Te drugie są trwalsze, ale dłużej schną, wydzielając intensywny zapach (przez kilka dni po lakierowaniu pomieszczenie trzeba intensywnie wietrzyć). Obydwa występują w wersji połysk, półmat i mat. Przed zastosowaniem i podczas nanoszenia, lakier musi być mieszany. Aplikujemy 2–3 warstwy, pamiętając, by pomiędzy kolejnymi zachować odstępy czasowe zalecane przez producenta. Pełną wytrzymałość powłoka uzyskuje po około tygodniu.

Przeczytaj również: 6 najczęstszych błędów podczas wymiany posadzki

Jak usunąć pękniętą płytkę?

Niekiedy płytka podłogowa pęka lub wyszczerbia się. Możemy ją wymienić, jeśli mamy zapasową. W tym celu rozbijamy płytkę od środka używając przecinaka oraz młotka, a następnie wyjmujemy. Później skuwamy warstwę kleju i wyrównujemy w tym miejscu podłoże. Metalową szpachlą nakładamy nową warstwę zaprawy, w narożnikach sąsiednich płytek umieszczamy krzyżyki dystansowe i przyklejamy nową płytkę. Po wyschnięciu kleju, nanosimy fugę.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Wicanders

aktualizacja: 2016-11-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

6 najczęstszych błędów podczas wymiany posadzki

Z biegiem lat posadzka traci atrakcyjny wygląd, zaczyna się wypaczać, skrzypieć. W końcu podejmujemy decyzję o jej remoncie. Oto 6 najczęstszych błędów popełnianych podczas remontu posadzki.

topowe produkty

Mikrocement CREATIVO BAUFLOOR - doskonały sposób na elegancką podłogę

Marzysz o ładnej, a zarazem funkcjonalnej posadzce w kuchni, łazience lub salonie? Skorzystaj z oferty posadzek dekoracyjnych BAUTECH FUTURA - ich nienaganna estetyka i subtelna elegancja sprawdzą się w każdym wnętrzu.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x