Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Aktualności

Deska Barlinecka nie tylko z Polski

Barlinek S.A. - producent podłóg warstwowych intensywnie inwestuje. Jesienią ruszy produkcja desek barlineckich w pierwszej zagranicznej fabryce firmy na Ukrainie. Budowa kolejnego zakładu rozpocznie się jeszcze w tym roku pod Moskwą, a to nie koniec.
Barlinek S.A. - producent podłóg warstwowych intensywnie inwestuje. Jesienią ruszy produkcja desek barlineckich w pierwszej zagranicznej fabryce firmy na Ukrainie. Budowa kolejnego zakładu rozpocznie się jeszcze w tym roku pod Moskwą, a to nie koniec.

Ukraina

Już za kilka miesięcy zostanie otwarty pierwszy zagraniczny zakład deski barlineckiej w miejscowości Winnica na Ukrainie. Oprócz nowoczesnej linii podłóg, wybudowano także m.in.: tartak iglasty i liściasty z fryzarnią, suszarnię, kotłownię i fabrykę biopaliwa w postaci peletu. Najnowszy zakład deski barlineckiej uważany jest za największy tego typu na Ukrainie. Jego moce produkcyjne sięgną 2 mln m² podłóg rocznie. Docelowo znajdzie w nim zatrudnienie ok. 400 osób. Koszt ukraińskiej inwestycji razem z zapleczem to ok. 150 mln złotych. Znaczna część produkcji przeznaczona będzie na rynek lokalny.

Rosja

Nowe doświadczenie zaprocentuje w budowie drugiego zagranicznego zakładu Barlinka, który powstanie w miejscowości Czerepowce, 500 km na północ od Moskwy. Według przeprowadzonych analiz rosnący rynek lokalny stwarza duże możliwości wzrostu dla branży przetwórstwa drzewnego. Wybór dokładnej lokalizacji podyktowany został bogatym zapleczem wysokiej jakości surowca. Rozpoczęcie budowy planowane jest na przełomie 2007 i 2008 roku. Podobnie jak na Ukrainie, zakład będzie stanowił niezależną jednostkę produkcyjną. Oprócz linii deski barlineckiej, o mocy ok. 3 mln m², polska spółka zainwestuje także m.in.: w fabrykę produkcji biopaliwa oraz linię galanterii podłogowej. Według posiadanej wiedzy będzie to jeden z największych tego typu zakładów w Rosji. Jego produkcja będzie w większości kierowana na rynek lokalny.

Otwarcie rosyjskiej linii deski barlineckiej planowane jest na początku 2009 roku. Szacowany koszt całej inwestycji to około 210 mln złotych. Budowa będzie finansowana z emisji akcji przeprowadzonej w roku ubiegłym oraz ze środków własnych i kredytów.

Rumunia

To jednak nie wszystkie inwestycje. Pod kątem budowy kolejnej linii penetrowany jest rynek rumuński. Wiążące decyzje dotyczące lokalizacji trzeciego zagranicznego zakładu Barlinka nastąpią w najbliższych miesiącach.

Uruchomienie wszystkich zakładów znacząco wpłynie na zwiększenie produkcji Barlinek S.A., która utrzymuje się teraz na poziomie 6 mln m² desek podłogowych rocznie. Cztery polskie linie, zlokalizowane w Barlinku w woj. zachodniopomorskim, wykorzystywane są w 100%. Firma jest liderem na rodzimym rynku podłóg naturalnych, posiadając w nim udziały na poziomie 65%. Jednocześnie ponad 75% produkcji deski kierowane jest na eksport, do 35 krajów na 3 kontynentach.
Firma powiązana: Barlinek - deska barlinecka
aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze