Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

Masy samopoziomujace

Masy samopoziomujące stosuje się jako warstwy wyrównawcze, które wzmacniają, wygładzają i poziomują powierzchnię podłoża przed położeniem właściwej posadzki (jest to szczególnie celowe przy posadzkach wymagających bardzo równej powierzchni, takich jak panele czy wykładziny) lub jako ostateczne pokrycia podłogowe.

Cechą charakterystyczną masy samopoziomującej jest układanie się w płaszczyźnie poziomej pod działaniem siły ciężkości. Podkłady samopoziomujące nie wymagają dodatkowych zabiegów: zacierania, zagęszczania, poziomowania.

Kupuje się je najczęściej w postaci suchej mieszanki przeznaczonej do rozrobienia wodą lub dwuskładnikowych komponentów. Większość mas samopoziomujących można wylewać ręcznie lub mechanicznie. W warunkach domowych, przy niewielkim zakresie robót, można masę samopoziomującą przygotować w wiadrze, wykorzystując do mieszania wiertarkę wolnoobrotową ze specjalnym mieszadłem.

Masę wylewa się pasami i rozprowadza pacą. Powietrze można usunąć specjalnym kolczastym wałkiem odpowietrzającym. W większości przypadków po podkładzie można chodzić po ok. 3 godzinach, a po 24 godzinach można przyklejać płytki. Przed wylaniem podłoże musi być zagruntowane.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze