Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Aktualności

Barlinek otworzył zakład na Ukrainie

25 października odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego zagranicznego zakładu Grupy Barlinek w miejscowości Winnica na Ukrainie. Najnowsza linia pozwoli o 33% zwiększyć łączne moce wytwórcze producenta podłóg drewnianych. Barlinek potwierdza swoją pozycję wśród największych producentów światowych i zapowiada dalszą ekspansję na Wschód.

Nowy zakład Grupy ma docelowo produkować 2 mln m2 desek podłogowych rocznie, co czyni z Barlinka największego producenta w tym sektorze na Ukrainie. Linia pozwoli na zwiększenie łącznych mocy wytwórczych Grupy do 8 mln m2 produkcji rocznie. Podłogi będą kierowane na rynek lokalny i do innych państw Europy Wschodniej.

Barlinek na UkrainieOtwarcie zakładu w Winnicy uświetnili swoją obecnością goście z Polski i Ukrainy. Byli wśród nich przedstawiciele rządu i władz administracyjnych w osobach m.in.: Anny Łuczyńskiej-Skowrońskiej – Radcy i Ministra Pełnomocnego Ambasady RP w Kijowie; Gubernatora Obwodu Winnickiego – Aleksandra Dombrowskiego i Prezydenta miasta Winnicy – Grojsmana Włodzimierza Borysowycza.

Paweł Wrona, prezes zarządu Barlinek S.A., zapowiedział zwiększenie sprzedaży deski barlineckiej na Ukrainie do 440 tys. m2 w roku 2008. Biorąc pod uwagę tworzący się dopiero tamtejszy rynek podłóg warstwowych, oznacza to na dzisiaj 50% w nim udziały.

Główny akcjonariusz Barlinka – Michał Sołowow – potwierdził dalsze plany inwestycyjne Grupy w Rosji i w Rumunii. W przypadku pierwszego kraju nowy zakład, o mocy ok. 2,5 mln m2, rozpocznie działalność na początku 2009 roku. W Rumuni rozważana jest zarówno budowa jaki i zakup już istniejącej fabryki podłóg.

Podczas swojego wystąpienia, Gubernator Obwodu Winnickiego – Aleksandr Dombrowski – podkreślił, iż Barlinek jest przykładem inwestora, który dotrzymał wszystkich obietnic spisanych i ustnych. Liczy także na to, że sukces firmy zachęci innych inwestorów z Polski i z innych krajów UE.

Oficjalne otwarcie zakładu zakończyło przekazanie czeków m.in. rzecz powstania ukraińskiego „Lasu Klientów”. Bartłomiej Krupa – dyrektor generalny Barlinek Invest – przekazał na ręce Gubernatora Aleksandra Dombrowskiego fundusze na zasadzenie 60 tys. młodych drzewek. Inicjatywa nawiązuje do prowadzonego przez Barlinka, od 7 lat w Polsce, programu – „Zasada 1 za 1”. Zakłada on posadzenie jednej sadzonki buka, dębu lub innego drzewka za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej opatrzoną logo programu.

Zakład w Winnicy uruchomiono zaledwie 14 miesięcy po otwarciu ostatniej polskiej linii deski barlineckiej zlokalizowanej w Barlinku. Oprócz wydziału produkcji podłóg, wybudowano także jego pełne zaplecze: skład surowca, tartak z fryzarnią, suszarnię, magazyn i centrum logistyczne. Na terenie zakładu znajduje się także kotłownia oraz fabryka biopaliwa w postaci peletu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 50 mln EUR. Przy zachowaniu obecnego wzrostu popytu Grupa nie wyklucza budowy dodatkowej hali produkcji podłóg oraz linii listew.

Barlinek na UkrainieDeski barlineckie wytwarzane w Winnicy będą kierowane do sprzedaży na rynek lokalny oraz do innych krajów Europy Wschodniej. Zakład będzie także zaopatrywał podobny budowany w Rosji w najdroższe warstwy deski.
Pierwsze partie deski barlineckiej powstałe w Winnicy już znajdują się w sklepach.

Podstawowy asortyment liczy około 35 pozycji. Największym zainteresowaniem cieszą się, podobnie jak w Polsce, podłogi z warstwą wierzchnią wykonaną z dębu lub jesionu. Dodatkowo, chętnie kupowane są ciemne podłogi egzotyczne, szczególne z gatunków merbau, tali i jatobe. Sprzedaż deski barlineckiej prowadzona jest pod marką Barlinek, której świadomość, poprzez kampanie reklamowe, budowana jest od kilku miesięcy. Zakład w Winnicy docelowo ma zatrudniać 600 pracowników, w większości Ukraińców.

Realizując inwestycje w Winnicy i Kosivie (tartak na potrzeby zakładu) Grupa Barlinek otrzymała szerokie wsparcie finansowe ze strony Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Według tej instytucji, zaangażowanie Barlinka na Ukrainie przyczyni się do efektywniejszej gospodarki zasobami leśnymi, transferu technologii i pobudzania zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Barlinek wprowadził do lokalnej branży przetwórstwa drzewnego energooszczędne technologie oraz unijne standardy ochrony środowiska i bhp.

Bum mieszkaniowy na Ukrainie był jednym z decydujących argumentów przemawiających na korzyść powstania tam pierwszego zagranicznego zakładu Grupy Barlinek. Popyt na nowe lokale przewyższa podaż we wszystkich miastach kraju. W ciągu 2006 roku odnotowano ponad 10% wzrost ilości budowanych mieszkań, dla porównania w Polsce było to niewiele ponad 1%. Biorąc pod uwagę liczbę ludności – 46 mln – potencjał wzrostu w tym sektorze wydaje się bardzo obiecujący. Wzrost branży wykończenia mieszkań dodatkowo pobudzają rosnące potrzeby modernizacji starych lokali.


Firma powiązana: Barlinek - deska barlinecka
aktualizacja: 2007-10-29

Dodaj komentarz

Czy "płytka ceramiczna na podłożu gresowym" jest gresem?

Odpowiedź eksperta: Między gresem a "płytkami ceramicznymi na podłożu gresowym" w praktyce mamy do czynienia z dwoma różnymi pod względem użytkowym materiałami - gresem naturalnym o jednorodnej strukturze w całej grubości płytki i gresem szkliwionym, w którym czerep wykonany jest z gresu, a powierzchnia pokryta szkliwem.

topowe produkty

Deska barliniecka - w 100% naturalna podłoga

Deska barliniecka to w 100% naturalna podłoga zaprojektowana, by w pełni wykorzystać walory drewna. To produkt określany w Europie jako "engineered wood" bądź deska wielowarstwowa. Wywodzi się ze Skandynawii, gdyż mieszkańcy tego regionu przekonali się, że zwykłe lite podłogi drewniane, mimo że są piękne, to zaraz po położeniu - pod wpływem zmieniającej się wilgotności powietrza - pracują, co może powodować ich rozsychanie, wybrzuszanie i skrzypienie.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x