Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Aktualności

Barlinek otworzył zakład na Ukrainie

25 października odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego zagranicznego zakładu Grupy Barlinek w miejscowości Winnica na Ukrainie. Najnowsza linia pozwoli o 33% zwiększyć łączne moce wytwórcze producenta podłóg drewnianych. Barlinek potwierdza swoją pozycję wśród największych producentów światowych i zapowiada dalszą ekspansję na Wschód.

Nowy zakład Grupy ma docelowo produkować 2 mln m2 desek podłogowych rocznie, co czyni z Barlinka największego producenta w tym sektorze na Ukrainie. Linia pozwoli na zwiększenie łącznych mocy wytwórczych Grupy do 8 mln m2 produkcji rocznie. Podłogi będą kierowane na rynek lokalny i do innych państw Europy Wschodniej.

Barlinek na UkrainieOtwarcie zakładu w Winnicy uświetnili swoją obecnością goście z Polski i Ukrainy. Byli wśród nich przedstawiciele rządu i władz administracyjnych w osobach m.in.: Anny Łuczyńskiej-Skowrońskiej – Radcy i Ministra Pełnomocnego Ambasady RP w Kijowie; Gubernatora Obwodu Winnickiego – Aleksandra Dombrowskiego i Prezydenta miasta Winnicy – Grojsmana Włodzimierza Borysowycza.

Paweł Wrona, prezes zarządu Barlinek S.A., zapowiedział zwiększenie sprzedaży deski barlineckiej na Ukrainie do 440 tys. m2 w roku 2008. Biorąc pod uwagę tworzący się dopiero tamtejszy rynek podłóg warstwowych, oznacza to na dzisiaj 50% w nim udziały.

Główny akcjonariusz Barlinka – Michał Sołowow – potwierdził dalsze plany inwestycyjne Grupy w Rosji i w Rumunii. W przypadku pierwszego kraju nowy zakład, o mocy ok. 2,5 mln m2, rozpocznie działalność na początku 2009 roku. W Rumuni rozważana jest zarówno budowa jaki i zakup już istniejącej fabryki podłóg.

Podczas swojego wystąpienia, Gubernator Obwodu Winnickiego – Aleksandr Dombrowski – podkreślił, iż Barlinek jest przykładem inwestora, który dotrzymał wszystkich obietnic spisanych i ustnych. Liczy także na to, że sukces firmy zachęci innych inwestorów z Polski i z innych krajów UE.

Oficjalne otwarcie zakładu zakończyło przekazanie czeków m.in. rzecz powstania ukraińskiego „Lasu Klientów”. Bartłomiej Krupa – dyrektor generalny Barlinek Invest – przekazał na ręce Gubernatora Aleksandra Dombrowskiego fundusze na zasadzenie 60 tys. młodych drzewek. Inicjatywa nawiązuje do prowadzonego przez Barlinka, od 7 lat w Polsce, programu – „Zasada 1 za 1”. Zakłada on posadzenie jednej sadzonki buka, dębu lub innego drzewka za każdą zakupioną paczkę deski barlineckiej opatrzoną logo programu.

Zakład w Winnicy uruchomiono zaledwie 14 miesięcy po otwarciu ostatniej polskiej linii deski barlineckiej zlokalizowanej w Barlinku. Oprócz wydziału produkcji podłóg, wybudowano także jego pełne zaplecze: skład surowca, tartak z fryzarnią, suszarnię, magazyn i centrum logistyczne. Na terenie zakładu znajduje się także kotłownia oraz fabryka biopaliwa w postaci peletu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 50 mln EUR. Przy zachowaniu obecnego wzrostu popytu Grupa nie wyklucza budowy dodatkowej hali produkcji podłóg oraz linii listew.

Barlinek na UkrainieDeski barlineckie wytwarzane w Winnicy będą kierowane do sprzedaży na rynek lokalny oraz do innych krajów Europy Wschodniej. Zakład będzie także zaopatrywał podobny budowany w Rosji w najdroższe warstwy deski.
Pierwsze partie deski barlineckiej powstałe w Winnicy już znajdują się w sklepach.

Podstawowy asortyment liczy około 35 pozycji. Największym zainteresowaniem cieszą się, podobnie jak w Polsce, podłogi z warstwą wierzchnią wykonaną z dębu lub jesionu. Dodatkowo, chętnie kupowane są ciemne podłogi egzotyczne, szczególne z gatunków merbau, tali i jatobe. Sprzedaż deski barlineckiej prowadzona jest pod marką Barlinek, której świadomość, poprzez kampanie reklamowe, budowana jest od kilku miesięcy. Zakład w Winnicy docelowo ma zatrudniać 600 pracowników, w większości Ukraińców.

Realizując inwestycje w Winnicy i Kosivie (tartak na potrzeby zakładu) Grupa Barlinek otrzymała szerokie wsparcie finansowe ze strony Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Według tej instytucji, zaangażowanie Barlinka na Ukrainie przyczyni się do efektywniejszej gospodarki zasobami leśnymi, transferu technologii i pobudzania zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Barlinek wprowadził do lokalnej branży przetwórstwa drzewnego energooszczędne technologie oraz unijne standardy ochrony środowiska i bhp.

Bum mieszkaniowy na Ukrainie był jednym z decydujących argumentów przemawiających na korzyść powstania tam pierwszego zagranicznego zakładu Grupy Barlinek. Popyt na nowe lokale przewyższa podaż we wszystkich miastach kraju. W ciągu 2006 roku odnotowano ponad 10% wzrost ilości budowanych mieszkań, dla porównania w Polsce było to niewiele ponad 1%. Biorąc pod uwagę liczbę ludności – 46 mln – potencjał wzrostu w tym sektorze wydaje się bardzo obiecujący. Wzrost branży wykończenia mieszkań dodatkowo pobudzają rosnące potrzeby modernizacji starych lokali.


Firma powiązana: Barlinek - deska barlinecka
aktualizacja: 2007-10-29

Dodaj komentarz

Czy "płytka ceramiczna na podłożu gresowym" jest gresem?

Odpowiedź eksperta: Między gresem a "płytkami ceramicznymi na podłożu gresowym" w praktyce mamy do czynienia z dwoma różnymi pod względem użytkowym materiałami - gresem naturalnym o jednorodnej strukturze w całej grubości płytki i gresem szkliwionym, w którym czerep wykonany jest z gresu, a powierzchnia pokryta szkliwem.

topowe produkty

Listwy wykończeniowe - profesjonalna aranżacja Twojego wnętrza z marką Effector

Wnętrza, w których przebywamy - domy, biura czy też budynki użyteczności publicznej - pełnią wiele funkcji jednocześnie, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. We wszystkich pomieszczeniach wykorzystujemy różnego rodzaju listwy, profile oraz kształtowniki, by nadać aranżacji właściwy wygląd. W ofercie firmy EFFECTOR występuje dziewięć kolekcji profili wykończeniowych, które umożliwiają przeprowadzenie korzystnych zmian w Twoich wnętrzach.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan
W szampańskim nastroju przez cały rok - podłoga Champagne firmy Kaczkan Szampan to ekskluzywny trunek, towarzyszący celebracji wyjątkowych chwil, a także symbol luksusu i prestiżu. Z inspiracji tym szlachetnym ...
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A.
Rozwój usług obróbki aluminium w Effector S.A. Effector od kilkunastu lat wykonuje usługi obróbki aluminium. Pierwotnie firma realizowała te prace wyłącznie na własne potrzeby - anodowano ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x