Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Planowanie kolejności robót - wykańczamy dom

Etap wykańczania domu możemy zacząć od montażu instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej.

1. Ogrzewanie, oświetlenie i instalacje wod-kan

 W instalacjach c.o. stosuje się rury miedziane
 W instalacjach c.o. stosuje się rury miedziane. Ich główne zalety to odporność na temperaturę oraz niewielka średnica
(fot. Archiwum BD)
Rury instalacji kanalizacyjnej, grzewczej i wodociągowej
 Rury instalacji kanalizacyjnej, grzewczej i wodociągowej doprowadza się do miejsca planowanej lokalizacji odpowiednich urządzeń. Na zdjęciu podłączenie do umywalki przebiega w bruździe ściennej (fot. Aquatherm Polska)

Roboty wykończeniowe prowadzi się najczęściej w chłodnych porach roku, gdy dzień jest krótki, dlatego w pierwszej kolejności powinno się uruchomić oświetlenie i ogrzewanie domu.

Przewody elektryczne należy rozprowadzić do zaplanowanych wcześniej wszystkich gniazd, wyłączników i punktów oświetleniowych:

 • przewodem wtynkowym (po wierzchu surowej ściany) lub
 • w rurkach prowadzonych w wykutych bruzdach.

Ten drugi sposób, choć droższy, ułatwia późniejsze rozbudowywanie instalacji i naprawę uszkodzonych przewodów. Na tym etapie puszki rozgałęźne i podwyłączniki nie muszą być trwale osadzone. Podczas tynkowania zostaną zagipsowane i zlicowane z płaszczyzną ściany.

Równolegle wykonuje się tzw. instalację „roboczą”, umożliwiającą oświetlenie pomieszczeń i zasilanie np. elektronarzędzi podczas prac wykończeniowych.

Rozmieszczenie gniazd elektrycznych powinno się powierzyć elektrykowi. Na tym etapie dobrze wiedzieć, gdzie planuje się ustawienie sprzętu RTV lub czy chce się np. mieć dodatkowy włącznik w garderobie.

Materiałów do instalacji sanitarnych (rur, przewodów, zaworów itp.) lepiej nie kupować samemu, lecz zostawić to wykonawcy – po tym jak zaakceptuje się przedstawiony kosztorys podstawowych materiałów i robocizny.

Również rury instalacji kanalizacyjnej, grzewczej i wodociągowej doprowadza się do miejsca planowanej lokalizacji odpowiednich urządzeń. Na tym etapie ustalone powinno być nie tylko miejsce ich zamontowania, ale również wybrany konkretny model grzejników, wanny, umywalek i miski ustępowej.

Na etapie wykończeniowym instaluje się ogrzewanie podłogowe
Na etapie wykończeniowym instaluje się ogrzewanie podłogowe (fot. Luxbud)

Właśnie teraz montuje się stelaże do podwieszanych misek ustępowych oraz panele przyłączeniowe baterii naściennych.

Zmontowane instalacje powinny być wypłukane i poddane próbie ciśnieniowej. Instalację grzewczą należy sprawdzać w stanie zimnym i gorącym, podłączając ją próbnie do kotła.

Jeśli ogrzewanie ma być uruchomione na okres prac wykończeniowych, to w miejscach zamocowania grzejników tynkuje się fragment ściany i zakłada grzejniki. Należy jednak liczyć się z możliwością uszkodzenia grzejników przez nieostrożnych tynkarzy.

Na tym samym etapie robót instaluje się ogrzewanie podłogowe. Zalewanie rur wylewką musi odbywać się pod nadzorem instalatora. Ogrzewania nie wolno włączać przed całkowitym stwardnieniu wylewki (3–4 tygodnie). Pierwsze uruchomienie musi odbywać się etapami z dobowym przyrostem temperatury nie większym niż 5˚C.

2. Wylewki podłogowe i tynki

Jeśli rury instalacyjne prowadzone są w podłodze, w pierwszej kolejności powinno się wykonać wylewki podłogowe, co ochroni instalację przed uszkodzeniem podczas robót tynkarskich. Koniecznie trzeba poddać instalację próbie ciśnieniowej przed wykonaniem wylewki podłogowej. Po kilku dniach, gdy podłoga stwardnieje, można przystąpić do tynkowania ścian i sufitów. Podczas tych prac powstaje w domu ogromna ilość wilgoci, dlatego konieczne jest intensywne ogrzewanie i wietrzenie pomieszczeń.

Wylewka samopoziomująca
 
Wylewka samopoziomująca. Stosuje się ją jako warstwę wyrównawczą wzmacniającą powierzchnię podłoża przed położeniem właściwej posadzki (fot. Henkel Bautechnik)
Pod posadzką z płytek ceramicznych w kuchniach i łazienkach warto ułożyć maty uszczelniające
 Pod posadzką z płytek ceramicznych w kuchniach i łazienkach warto ułożyć maty uszczelniające (fot. Schluter Systems)


Montaż płyt gipsowo-kartonowych należy przeprowadzić przed tynkowaniem na mokro lub też po wyschnięciu tynków układanych tą metodą. W warunkach dużej wilgotności powietrza płyty g-k stają się miękkie i łatwo się odkształcają, a nawet łamią.

3. Prace wykończeniowe

Okładziny z płytek ceramicznych na ścianach i podłogach
 Okładziny z płytek ceramicznych na ścianach i podłogach można zacząć wykonywać przed całkowitym wyschnięciem tynków
(fot. Henkel)

Przed całkowitym wyschnięciem tynków, co trwa w ogrzewanych pomieszczeniach kilka tygodni, można wykonywać okładziny z płytek ceramicznych na ścianach i podłogach. Można również dokończyć montaż instalacji elektrycznej, łącząc przewody w puszkach rozgałęźnych i instalując rozdzielnicę główną. Po wyschnięciu tynków można rozpocząć montaż parapetów oraz malowanie pomieszczeń.

Do wykonania posadzek z drewna (parkiet, deski, panele) można przystąpić, gdy wilgotność podkładu betonowego nie przekracza 3%. Ułożone posadzki trzeba chronić przed uszkodzeniem, np. rozkładając arkusze tektury.

Główne prace tego etapu kończy ostateczny:

 • montaż przyborów sanitarnych,
 • mocowanie listew przypodłogowych,
 • założenie gniazd i wyłączników elektrycznych,
 • osadzenie drzwi wewnętrznych.

4. Zagospodarowanie ogrodu i terenu wokół domu

Na samym końcu planowania prac powinniśmy pomyśleć o pracach wykończeniowych wokół domu:

 • zamontowaniu docelowego ogrodzenia,
 • ułożeniu chodników,
 • wykończeniu schodów zewnętrznych,
 • zainstalowaniu oświetlenia,
 • a także o aranżacji ogrodu.

Niektórych wydatków związanych z urządzaniem ogrodu nie warto odkładać na później:

 • przed założeniem trawnika i posadzeniem roślin należy położyć instalacje elektryczne i wykonać fundamenty pod lampy,
 • warto pomyśleć o kilku kranach zewnętrznych do podlewania ogrodu,
 • nie warto odkładać sadzenia drzewek i krzewów na później – mniejsze rośliny są tańsze, a posadzone rok wcześniej – szybciej urosną.

Zdecydowanie najlepiej aranżację ogrodu powierzyć architektowi krajobrazu, który oczywiście, słuchając naszych sugestii, nie tylko zaprojektuje wygodne ścieżki i podjazdy, ale przede wszystkim zaplanuje ogrodową roślinność. Większość firm oprócz projektu ogrodu oferuje również wykonawstwo, od zakupy roślin do ich posadzenia, a także systematyczną pielęgnację.

Zagospodarowanie ogrodu i terenu wokół domu to ostatnia z planowanych prac Zagospodarowanie ogrodu i terenu wokół domu to ostatnia z planowanych prac. Zwykle ten etap zaczynamy od wybudowania solidnego ogrodzenia oraz położenia nawierzchni podjazdów i ścieżek, następnie przechodzimy do aranżacji ogrodu – czynność tę najlepiej powierzyć architektowi krajobrazu (fot. Betafence) 

5. Ochrona budynku

Na etapie wykańczania domu trzeba również zapewnić ochronę obiektu, gdyż nawet zamontowane okna, rury lub przewody mogą stać się łakomym kąskiem dla złodziei. Problem ochrony rozwiązuje zatrudnienie zamiejscowej ekipy wykończeniowej, która będzie mieszkała na budowie.

Instalatorów lepiej zatrudniać miejscowych. W razie awarii czy konieczności dokonania przeróbek łatwiej będzie się z nimi kontaktować.

Niezależnie od tego, czy podczas budowy będzie ktoś domu pilnował, warto podpisać umowę z firmą monitorującą, a po wykończeniu domu zamontować w nim alarm.

Czytaj także: Planowanie kolejności robót - przygotowujemy plac budowy
Czytaj także: Planowanie kolejności robót - ruszamy z budową

Cezary Jankowski
aktualizacja: 2013-01-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Panele podłogowe a wodne ogrzewanie podłogowe

Panele podłogowe mogą być wykorzystane nad wodnym ogrzewaniem podłogowym, pod warunkiem że ogrzewanie będzie stosowane na całej powierzchni podłogi (ułożone i użytkowane w opisany niżej sposób), a panele będą dopuszczone do współpracy z podłogówką.
topowe produkty

Skuteczne wycieraczki systemowe C/S Pedisystems®

Co zrobić, aby podłogi w domu były zawsze czyste? Odpowiedź jest prosta - zastosować skuteczne, trwałe oraz eleganckie wycieraczki systemowe C/S Pedisystems®.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x