Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Rodzaje parkietów

Zastanawiasz się, jaki rodzaj parkietu drewnianego wybrać? W artykule opisujemy cechy charakterystyczne parkietu klasycznego, parkietu lamelowego, czyli lamparkietu, parkietu przemysłowego oraz parkiet warstwowego.

Rozróżniamy następujące rodzaje parkietów:

 

Parkiet tradycyjny

Składa się z drewnianych deszczułek, zwanych potocznie klepkami, które mają pióra i wpusty służące do ich łączenia. Najczęściej mają one grubość 22 mm (te z drewna egzotycznego mogą być cieńsze – od 15 mm) i szerokość od 9 cm.

Parkiet tradycyjny można układać na każdym podłożu, komponując z deszczułek różne wzory, a dzięki dużej grubości warstwy użytkowej (9–11 mm do pióra/wpustu) także wielokrotnie odnawiać. (fot. Wimat)

 

Parkiet lamelowy (tzw. Lamparkiet)

Złożony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczułki najczęściej mają grubość 10 lub 14 mm, są również węższe i krótsze od tradycyjnych (20–50 cm dł.).

Lamelki, dzięki niewielkiej grubości, można układać na ogrzewaniu podłogowym. (fot. Drewexpol)

 

Parkiet mozaikowy

Są to elementy drewniane, połączone w tafle poprzez przyklejenie ich do płyty lub siatki. Ich grubość wynosi najczęściej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane są zwykłe mozaiki, o naprzemiennie ułożonych, niewielkich klepkach z tego samego drewna.

Na zamówienie wykonuje się również ozdobne podłogi z tafli o skomplikowanych wzorach. Dzięki intarsjom, czyli wstawkom z różnych gatunków drewna, można uzyskiwać dekoracyjne kompozycje. (fot. Drewexpol)

 

Parkiet przemysłowy

Składa się on z wąskich deszczułek szerokości od 8 do 10 mm i grubości od 14–22 mm, połączonych ze sobą w płyty (podobnie jak mozaika) taśmą samoprzylepną, którą zrywa się po ich ułożeniu – wtedy parkiet ma układ uporządkowany.

Można też te niewielkie klepki rozkleić z taśmy i ułożyć je w tzw. wzór okrętowy. Parkiet przemysłowy jest trwały i łatwo się go układa. (fot. Top Parkiet)

 

Parkiet warstwowy

Jego elementy przypominają parkiet tradycyjny, ale mają konstrukcję dwu- lub trójwarstwową i fabrycznie polakierowaną powierzchnię.

Ich górna warstwa (dekoracyjna) ma grubość 3–7 mm i jest wykonana z drewna litego, warstwy spodnie mogą być z drewna lub z materiałów drewnopochodnych. Takie klepki łączy się na pióro i wpust oraz układa podobnie jak zwykły parkiet. (fot. Wimat)

Uwaga! Parkiet to posadzka z deszczułek z litego drewna lub z płyt, z naklejonymi deszczułkami. Tą nazwą może być też określana posadzka wykonana z elementów klejonych warstwowo z drewna lub z materiałów drewnopochodnych (i wyglądająca jak parkiet), ale tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa drewna jest wystarczająco gruba, by umożliwiać jej odnawianie, przez cyklinowanie.

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-04-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB  z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...

Płytki ceramiczne - oznaczenia, ceny

Na co zwrócić uwagę przed zakupem okładziny ceramicznej? Na które oznaczenia płytek warto zwracać uwagę, a które są mniej istotne? I najważniejsze, ile zapłacimy za same płytki i ich ułożenie?

topowe produkty

Elementy jastrychowe FERMACELL - ciepła i cicha podłoga w twoim domu

Wykonywanie prac podłogowych zawsze wiąże się z poważnymi utrudnieniami ograniczającymi częściowe bądź całkowite użytkowanie pomieszczeń. Idealnym rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie gotowych elementów jastrychowych FERMACELL.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x