Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / ABC

W jaki sposób wykonać podłogi na gruncie?

Podłoga na gruncie musi być zaprojektowana z uwzględnieniem stosunku jej powierzchni do obwodu budynku. Ważne jest też, by projekt był przystosowany do warunków klimatycznych na działce, poziomu wody gruntowej oraz właściwości termicznych gruntu: pod tym względem najkorzystniejsze są gliny, gorsze – piaski, a najgorsze – skały.

Nawet w domach bez ogrzewania podłogowego przegroda ta powinna stanowić barierę termiczną i być dobrze chroniona przed wilgocią gruntową. Powinna też dobrze tłumić drgania, aby nie przenosić dźwięków. Na styku podłogi ze ścianami zewnętrznymi nie może być mostków termicznych.

Podłoga na gruncie powinna się składać z następujących warstw:

 • podbudowa – najlepiej grubości 15–30 cm, wykonana z mechanicznie zagęszczonego grubego żwiru. Taka warstwa ma bardzo dużą nośność i przerywa kapilarne podciąganie wody. Można na niej ułożyć wytłaczaną folię kubełkową lub 5-centymetrową warstwę piasku, który należy zagęścić.

 • izolacja przeciwwilgociowa – najczęściej odpowiednio gruba folia, którą można układać bezpośrednio na żwirze lub piasku albo – jeśli ułożymy warstwę wyrównawczą z chudego betonu – papa asfaltowa;

 • izolacja termiczna – z polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu grubości 10–15 cm (a nawet 20 cm, jeśli w podłodze ma być ogrzewanie). Jeśli potrzebna jest warstwa wypełniająca (np. do wyrównania poziomów posadzek), jako izolację stosuje się też niekiedy keramzyt w warstwie grubości 40 cm lub więcej;

 • podkład podpodłogowy – z betonu grubości od 4 cm (beton zbrojony) do 7 cm (bez zbrojenia). Stosuje się również suche podkłady z płyt OSB lub jastrychu gipsowego, jako część tzw. podłóg pływających. Pod ogrzewanie podłogowe układa się akumulacyjne płyty żelbetowe grubości 12–20 cm.

 • posadzka – nad ogrzewaniem podłogowym – najlepiej płytki kamienne lub ceramiczne, w pomieszczeniach z grzejnikami – dowolne rodzaje materiałów.
Warstwy posadzki powinna oddzielać od ścian zewnętrznych i działowych dylatacja obwodowa, której zadaniem jest ograniczenie przenoszenia drgań oraz hałasu (nawet o 2 dB).

Schemat konstrukcji podłogi na gruncie

 

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-11-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Panele podłogowe

Drewno, jako materiał naturalny, od zawsze było najchętniej stosowane do wykańczania podłóg. Od kilku już lat rosnącą popularnością cieszą się drewniane panele podłogowe.
topowe produkty

Skuteczne wycieraczki systemowe C/S Pedisystems®

Co zrobić, aby podłogi w domu były zawsze czyste? Odpowiedź jest prosta - zastosować skuteczne, trwałe oraz eleganckie wycieraczki systemowe C/S Pedisystems®.
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x