Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / ABC

Jaka moc powinna mieć pompa ciepła do domu energooszczędnego o powierzchni 150 m2?

Dom energooszczędny ma dobrą termoizolację i można przyjąć, że do ogrzania jego pomieszczeń wystarczy moc grzewcza 30 W/m².

Jeśli łączna powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń budynku wynosi np. 150 m², to do jego ogrzewania powinna wystarczyć pompa ciepła o mocy: 150 m² × 30 W/m² = 4,5 kW.

Jeżeli ta sama pompa ciepła ma nie tylko ogrzewać dom, ale również przygotowywać c.w.u. dla czteroosobowej rodziny, to trzeba moc pompy powiększyć jeszcze o 1,2 kW, bo jedna osoba zużywa przeciętnie na dobę 50 l wody o temperaturze 45°C, do czego potrzebna jest moc grzewcza 0,3 kW.

A zatem do domu energooszczędnego o powierzchni 150 m² na potrzeby ogrzewania i przygotowania c.w.u. potrzebna jest pompa ciepła o mocy grzewczej ok. 6 kW.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2009-09-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych CzytelnikówNie można kalkulować wymaganych mocy urządzeń cieplnych opierając się wyłącznie na powierzchni użytkowej domu!
Nawet dla szacunków, nie można! O ile w domach z lat minionych - czyli nie należących do klasy energooszczędnych - jakiś szacunek dawał przybliżone rezultaty a błąd nie przekraczał 8%, to w obecnie projektowanych domach takie szacowanie daje błędy sięgające nawet do 40%. Zatem, nie ma sensu takie szacowanie zwłaszcza, że w obliczeniach popełnia się koszmarne błędy.
Otóż, w domach jednorodzinnych średnie zużycie c.w.u. wynosi 35 l/d osobę, zaś nie temperatura wody, a różnica temperatur pomiędzy zasileniem a poborem wynosi 45 C, co dla czterech osób daje moc cieplną wynoszącą (45 x 35 x 4,19 x 4)/(24 x 3600) = 0,31 kW.

Jak postępować? Każdy przypadek wymaga oddzielnego rozpatrzenia - nawet w fazie wstępnych analiz. Przecież już teraz, oprócz powierzchni użytkowej może Pan wskazać 2-3 projekty domów z katalogów, które Pana interesują. Dla nich łatwo można określić ekenomicznie uzasadnione wartości wspołczynników U poszczególnych przegród tracących ciepło a potem określić charakterytykę energetyczną każdego z tych domów. Wtedy Pan wybiera ostateczny projekt i dopiero wówczas wykonuje się analizy energetyczne i dobiera się wyposażenie domu w rządzenia energetyczne tak, aby relacja kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych była najbardziej zbliżona do optymalnej. Tylko wtedy osiągnie się najniższe koszty inwestycyjne przy najniższych kosztach eksploatacyjnych i tylko wtedy dom będzie posiadał określoną klasę energooszczędności. Więcej znajdzie Pan w naszym serwisie w dziale Domy energooszczędne

Co do zapytań Pana Sarnowskiego:
Skrót c.w.u. oznacza ciepłą wodę użytkową, która powinna mieć temperaturę przy odbiorze w zakresie 45-55 C.
Moc pomy ciepła, to eksploatacyjna moc osiągana, zaś moc poboru en. elektrycznej należy zmniejszyć dzieląc tę moc przez wsp. sprawności COP (dla danej wielkości i typu pompy).
Pompa ciepła jest źródłem ciepła i jej zastosowanie dyskryminuje pozostałe instalacje grzewcze w całym domu. Bez analiz i konkretnego projektu tylko wpędzi się Pan w koszty nie znając efektów. Mam wiele przypadków, gdzie instalacje z pompą ciepła nie osiągają oczekiwanych rezultatów, jak też i przypadki gdzie moce są mocno przewymiarowane (ku uciesze sprzedawców), a sprawność efektywna daleko odbiega od katalogowej. Za poważna decyzja, żeby opierać się wyłącznie na zapewnieniach wykonawców, bo ci z reguły nie wykonują pomiarów sprawdzających "swego dzieła" w eksploatacji, a te są często szokujące!

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

JBZ

15 Lis 2009, 13:48

Planuje dom 100 do 120m2 dla 2starszych osób. Rozumię potrz.pompa ciepła 3,6kw?Czy to znaczy że pompa tyle będzie pobierać prądu? Ico to jest c..w.u.? Czy inst. pompę ciepła nie potrzebne jest dodatkowe (inne) ogrzewanie domu.Proszę mi to wytłumaczyć-dziękuję Stefan Sarnowski..

Gość: sjsar@poczta.onet.pl

14 Lis 2009, 22:48

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Pompa ciepła - strzał w dziesiątkę

Wielu inwestorów zakłada, że pompa ciepła to urządzenie przeznaczone do montowania w domach nowych, wznoszonych z nowoczes­nych, energooszczędnych materiałów. Okazuje się jednak, że instalacje tego rodzaju mogą doskonale sprawdzać się również w budynkach, które wzniesiono jeszcze w XIX wieku.
topowe produkty

Szwedzkie pompy ciepła firmy CTC Enertech Group

Masz drogie ogrzewanie? Czas, abyś poczuł najtańsze ciepło w Twoim domu! CTC Enertech Group ogrzewa domy od 90 lat, z czego ponad 30 lat buduje efektywne pompy ciepła.
Nowy typoszereg pomp ciepła marki Sofath - Termeo i Caliane
Nowy typoszereg pomp ciepła marki Sofath - Termeo i Caliane Marka Sofath prezentuje geotermiczne pompy ciepła Termeo oraz Caliane. Urządzenia te pozyskują ciepło za pośrednictwem poziomego lub pionowego ...
Nowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich
Nowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich Firma De Dietrich wprowadziła do swojej oferty nowe urządzenia - geotermalne, odwracalne pompy ciepła. W ofercie producenta dostępnych jest ...
Panasonic umożliwił sterowanie pompami ciepła Aquarea w chmurze
Panasonic umożliwił sterowanie pompami ciepła Aquarea w chmurze Panasonic zaprezentował system Aquarea Smart Cloud pozwalający na zarządzanie pompami ciepła Aquarea generacji H z poziomu chmury. Rozwiązanie ...
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe