Pompa ciepła w miejsce kotła - modernizacja nr 3

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2009-11-09 11:56:25
Pompa ciepła w miejsce kotła - modernizacja nr 3
Pompa ciepła została ustawiona w dobudowanym do budynku pomieszczeniu, w którym inwestor planował umieścić pierwotnie zbiorniki oleju opałowego. Kotłownia olejowa pozostała w budynku, ale jest obecnie odłączona.

Raciąż

Pompa ciepła DHP-H produkcji firmy Danfoss o mocy 16 kW
Raciąż. Pompa ciepła DHP-H produkcji firmy Danfoss o mocy 16 kW, która jest zintegrowana ze zbiornikiem c.w.u. o pojemności 180 litrów
Dziesięcioletni budynek o powierzchni około 270 m² ma bardzo nieregularną bryłę i duże przeszklenia. Do jego ogrzania użyta została pompa DHP-H 16 kW z wbudowanym zbiornikiem c.w.u. o pojemności 180 litrów. Instalacja wyposażona została dodatkowo w 500-litrowy bufor. Dolne źródło to 300 metrów pionowej sondy w odcinkach po około 60 m.

 

– Ciekawostką jest to, że po starej instalacji grzewczej pozostały grzejniki konwektorowe aluminiowo-miedziane przystosowane do znacznie wyższych temperatur zasilania – mówi Waldemar Strześnicki właściciel firmy Ciepłodom z Bydgoszczy, która specjalizuje się w projektowaniu, sprzedaży, montażu i serwisie pomp ciepła.

 

Pierwszy, obserwacyjny sezon, przyniósł potwierdzenie naszych przypuszczeń, pompa zapewniała komfort cieplny w przeważającej części domu. Inwestor był bardzo zadowolony z efektów jej pracy, a także z kosztów eksploatacyjnych. Ponieważ jednak można było zwiększyć efektywność urządzenia oraz zapewnić jeszcze lepszy rozkład temperatur w budynku, namówiłem właściciela domu, aby wymienił grzejniki na stalowe, płytowe, a wcześniej przeprowadziłem ich dokładne zwymiarowanie.

 

Kotłownia w Raciążu jest włączona w system monitoringu Danfossa i praktycznie w każdej chwili można obserwować jej pracę. Z danych, jakie można w ten sposób uzyskać, wynika jasno, że w kolejnym sezonie grzewczym koszty eksploatacyjne jeszcze spadną, co widać chociażby po zmniejszonej liczbie godzin pracy urządzenia.

 

 

Marek Żelkowski

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!