Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Aktualności

Warsztaty PORT PC na targach Instalacje 2016

Warsztaty PORT PC na targach Instalacje 2016

Drugiego dnia Międzynarodowych Targów Instalacyjnych INSTALACJE 2016, czyli 26 kwietnia 2016 r. odbędzie się Konferencja organizowana przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Spotkanie tym razem będzie przebiegało pod hasłem "Instalatorze bądź gotowy na zmiany!" i jest kierowane przede wszystkim do instalatorów i projektantów systemów grzewczych jak też do wszystkich osób zainteresowanych tematyką pomp ciepła i budynków energooszczędnych.

Z całą pewnością będzie to jedno z najważniejszych w tym roku wydarzeń dla branży grzewczej. Warto więc odpowiednio wcześniej zarezerwować sobie tę datę w kalendarzu.

Program Prosument i przegląd dostępnych programów dofinasowania OZE w 2016

Zainteresowanie uczestników konferencji z pewnością wzbudzi przegląd dostępnych w Polsce programów dofinansowań instalacji z pompami ciepła. Organizatorzy postanowili zwrócić szczególną uwagę na program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) PROSUMENT, który promuje produkcję energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jest to pierwszy ogólnopolski program dofinansowań, wspierający pompy ciepła. Udział w konferencji będzie dla uczestników okazją do wymiany doświadczeń związanych z "Prosumentem".

Nowe Warunki Techniczne 2017– jakie wyzwania stoją przed instalatorami?

Istotna część spotkania będzie również poświęcona nowym warunkom technicznym WT 2017, których wejście w życie wprowadzi poważne zmiany w podejściu do rozwiązań ogrzewania i przygotowania c.w.u. w nowych budynkach. Zaostrzenie warunków technicznych od stycznia 2017 roku, w praktyce zachęci do stosowania pomp ciepła, a zarazem uniemożliwi stosowanie atmosferycznych kotłów gazowych czy kotłów węglowych w nowych budynkach jednorodzinnych. Konsekwencje tych zmian w pierwszej kolejności odczują architekci i projektanci takich obiektów oraz instalatorzy, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem muszą się przygotować do nadchodzącej rzeczywistości. Uczestnicy Konferencji PORT PC zostaną wprowadzeni w tematykę nadchodzących zmian w technice grzewczej. W czasie konferencji nie zabraknie również czasu na dyskusję o praktycznym aspekcie pracy instalatora po 2017 r.

Nowe Wytyczne PORT PC dot. jakości wody – praktyczne warsztaty

Podczas spotkania omówione zostaną praktyczne aspekty "Wytycznych Projektowania, Wykonania i Odbioru Instalacji z Pompami Ciepła" dotyczących zapobiegania szkodom w systemach grzewczych w których nośnikiem ciepła jest woda (cz. 4 i 5 Wytycznych PORT PC). Przedstawione zostaną poruszane w nich zagadnienia oraz znaczenie prawne (np. w odniesieniu do uzyskania świadczeń gwarancyjnych).

W ramach pakietu konferencyjnego każda zarejestrowana na Konferencję PORT PC osoba otrzyma komplet tych Wytycznych.

Etykiety energetyczne jak skutecznie wykorzystywać informacje?

Mając świadomość jak istotne znaczenie ma przygotowanie instalatorów do realizacji wymagań wynikających z rozporządzeń i dyrektyw UE, podczas Konferencji PORT PC zostaną szczegółowo omówione skomplikowane przepisy etykietowania energetycznego systemów i urządzeń grzewczych. Mimo iż przepisy ErP/ELD są stosowane od września 2015r. wciąż budzą spore wątpliwości zwłaszcza w odniesieniu do pomp ciepła. Eksperci PORT PC odpowiedzą m.in. na pytanie jak prawidłowo korzystać z danych zawartych w kartach i etykietach produktów oraz zestawów, szczególnie w kontekście stosowania pomp ciepła.

Otwarta na dyskusję formuła konferencji PORT PC

Doświadczenie Konferencji PORT PC podczas poprzednich Targów INSTALACJE w 2014 roku pokazało, że dużym zainteresowaniem cieszy się formuła konferencji, w której przewidziany jest czas na szeroką dyskusję. Organizatorzy wzięli to pod uwagę również tym razem, spotkanie po części będzie więc miało charakter warsztatów. Konferencja PORT PC "Instalatorze bądź gotowy na zmiany!" odbędzie się w drugim dniu Targów INSTALACJE 26 kwietnia 2016 roku.

Rejestracja na Konferencję PORT PC rusza już 14 marca. Można jej będzie dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.mtp24.pl.

Program warsztatów PORT PC:

9:30 REJESTRACJA
10:30 PRZYWITANIE I ROZPOCZĘCIE KONFERENCJI
mgr inż. Paweł Lachman, Prezes Zarządu PORT PC
10:35 ETYKIETY ENERGETYCZE URZĄDZEŃ GRZEWCZYCH A POMPY CIEPŁA
mgr inż. Paweł Lachman, Prezes Zarządu PORT PC
11:10 ZAGADNIENIA DOTYCZĄCE JAKOŚCI WODY W WYTYCZNYCH PORT PC cz. 4 i 5
dr inż. Adolf Mirowski, V-ce Prezes Zarządu PORT PC
11:30 WARSZTATY PRAKTYCZNE DOTYCZĄCE ZAGADNIEŃ JAKOŚCI WODY
mgr inż. Marcin Chmielewski, BWT
mgr Wojciech Zglenicki, BWT
12:10 LUNCH
12:40 JAK ZMIENIĄ SIĘ ROZWIĄZANIA GRZEWCZO WENTYLACYJNE W BUDYNKACH JEDNORODZINNYCH OD ROKU 2017
dr inż. Piotr Jadwiszczak, Politechnika Wrocławska
13:10 MONTAŻ POMP CIEPŁA A PRZEPISY F-GAZOWE
mgr inż. Robert Grejcz, Prezes Zarządu Krajowego Forum Chłodnictwa
13:40 PRZEGLĄD AKTUALNYCH ŹRÓDEŁ DOFINANSOWANIA W POLSCE
dr inż. Małgorzata Smuczyńska, PORT PC
14:00 PODSUMOWANIE, DYSKUSJA I ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI Moderator:
mgr inż. Paweł Lachman, Prezes Zarządu PORT PC

W ramach materiałów konferencyjnych uczestnicy konferencji otrzymają komplet Wytycznych Projektowania Wykonania i Odbioru Instalacji z Pompami Ciepła dotyczący "Zapobiegania szkodom w systemach grzewczych, w których nośnikiem ciepła jest woda". (Komplet obejmuje cz. 4 i 5 Wytycznych PORT PC)

Źródło: PORT PC

aktualizacja: 2016-03-04

Dodaj komentarz

Jak optymalnie dobrać moc grzewczą pompy ciepła typu powietrze/woda?

Pompy ciepła powietrze-woda, jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy jego temperatura spada do -20°C, a niekiedy nawet -25°C. Należy jednak pamiętać, że moc grzewcza pompy ciepła i współczynnik sprawności COP (stosunek mocy grzewczej do poboru energii elektrycznej), spada w miarę obniżania się temperatury powietrza (Rys. 1).

topowe produkty

NIBE - największa oferta pomp ciepła

NIBE-BIAWAR to największy w Polsce producent zaawansowanych technologicznie rozwiązań grzewczych do domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, obiektów przemysłowych i usługowych. Rozwijamy energooszczędne produkty, które w znacznym stopniu wykorzystują odnawialne źródła energii. W ofercie firmy znajdują się najwyższej klasy pompy ciepła, kotły peletowe, podgrzewacze wody oraz systemy solarne.
Pompy ciepła NIBE - prawdziwa rewolucja w ogrzewaniu domów
Pompy ciepła NIBE - prawdziwa rewolucja w ogrzewaniu domów Nowe, niezwykle atrakcyjne cenowo, zestawy z powietrznymi pompami ciepła NIBE wprowadzają prawdziwą rewolucję w ogrzewaniu domów. Pompy ...
Nowy panel sterowania dla pomp ciepła Panasonic Aquarea H
Nowy panel sterowania dla pomp ciepła Panasonic Aquarea H Panasonic wprowadził do oferty nowy panel sterownia dla niedawno uruchomionej linii pomp ciepła powietrze-woda Aquarea generacji H. Sterownik ...
Nowa strona internetowa NIBE.PL oraz ENERGIADOZYCIA.PL
Nowa strona internetowa NIBE.PL oraz ENERGIADOZYCIA.PL Firma NIBE-BIAWAR – lider na rynku ekologicznych urządzeń grzewczych, zaprasza na nową stronę internetową NIBE.PL zawierającą informacje ...
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x