Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Topowe produkty

Hoval: Jak wybrać najlepszą pompę ciepła? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

80% nowo wybudowanych domów w Europie ogrzewanych jest za pomocą pomp ciepła. Jak wybrać tę, która będzie najlepsza dla Twojego domu lub innej inwestycji?

Hoval: Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?

Ogrzewanie z pompami ciepła wyróżnia się trwałością, niskimi kosztami utrzymania oraz niskimi kosztami operacyjnymi. Ogrzewanie pochłania zdecydowanie większą część kosztów utrzymania domu. Dlatego tak ważne jest, by każdy właściciel wybrał odpowiednio zaprojektowany i dobrany system do własnych potrzeb.

 Gdzie uciekają moje pieniądze
Gdzie uciekają moje pieniądze

Pompy ciepła w UE

Pompy ciepła w UE
Pompy ciepła w UE

Dofinansowanie do pomp ciepła

Unia Europejska wspiera proekologiczną politykę, dlatego w większości krajów członkowskich również w Polsce można starać się o dofinansowanie z następujących programów:

  • Prosument - środki przeznaczone na dotacje mogą być wydatkowane do 2022, do końca 2016 roku wartość dofinansowania dla pomp ciepła będzie wynosiła 20% kosztów kwalifikowanych. Od 2017 roku tylko 15%.
  • Premia termomodernizacyjna - przeznaczona dla osób fizycznych posiadających domy jednorodzinne. Wysokość premii to 20% wykorzystanego kredytu. Określa się ją na podstawie audytu energetycznego. O premię można się ubiegać w Banku Gospodarki Krajowej oraz w Banku Ochrony Środowiska.
  • Dotacja budżetu gminy lub powiatu - Nowelizacja Prawa Ochrony Środowiska z 21 grudnia 2010 r. umożliwiła osobom fizycznym otrzymywanie dofinansowania pompy ciepła z budżetu gminy lub powiatu. Wielkość dotacji jest ustalana przez poszczególne samorządy we własnym zakresie.

Jak działa pompa ciepła?

Zużywając 1 kWh energii elektrycznej, pompa ciepła "pompuje" 2 ÷ 4 kWh energii grzewczej ze źródła ciepła do pomieszczeń, zapewniając 3-5 kWh energii grzewczej. Można przypuszczać, że ¾ ciepła do ogrzewania domu pochodzi z energii środowiskowej - z ziemi, wody lub powietrza, a tylko ¼ z elektrowni. Jeśli będziemy ogrzewać dom energią elektryczną, a następnie pompą ciepła - nasze rachunki za prąd pomniejszą się nawet o 75%! Porównując do aktualnych cen oleju oraz gazu ziemnego, ogrzewanie za pomocą pomp ciepła jest 4x tańsze niż olejowe i 2x tańsze niż gazowe. Jest to najtańsze rozwiązanie grzewcze w większości krajów europejskich.

 Jak działa pompa ciepła
Jak działa pompa ciepła

SCOP i COP – dwa charakterystyczne wskaźniki dla pomp ciepła

Aby dobrze przeprowadzić porównanie dostępnych na rynku pomp ciepła, wszystko trzeba sprowadzić do wspólnego mianownika, czyli porównać te same parametry dla każdego producenta - efektywność energetyczną oraz oszacowanie kosztów energii potrzebnych do ogrzania całego domu.

W przypadku pomp ciepła używamy dwóch wskaźników COP (współczynnik wydajności) oraz SCOP (sezonowy współczynnik efektywności). Są one zgodne ze standardami normy EN 14825. Np. porównując pompy ciepła powietrze/ woda bierzemy pod uwagę tę samą temperaturę zewnętrzną taką jak: -10, -7, +2, +7, +10 °C.

Wartości COP pokazują stosunek mocy grzewczej do wkładu energii elektrycznej. Im COP jest wyższy, tym bardziej opłacalne i energooszczędne są pompy ciepła.

SCOP jest stosunkiem mocy cieplnej uzyskanej lub potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie całego sezonu grzewczego do mocy elektrycznej zużywanej w ciągu całego sezonu.

Cała potrzebna energia cieplna jest dość łatwa do ustalenia, gdyż wynika to z parametrów naszego domu, natomiast energia elektryczna jest znacznie trudniejsza do oszacowania. Zwłaszcza w przypadku powietrznych pomp ciepła.

ERP - nowa dyrektywa UE jeszcze bardziej upraszcza nasze życie, definiuje klasę energetyczną pomp ciepła w połączeniu z parametrem SCOP (tabela 1). Dzięki temu można śmiało stwierdzić, że pompy ciepła z etykietą A +++ są najbardziej energooszczędne ze wszystkich, co oznacza, że ich SCOP jest równy lub wyższy niż 5.10. 

ERP
ERP

Belaria - pompa ciepła powietrze/woda

Belaria® - pompy ciepła powietrze/woda firmy Hoval czerpią energię pochodzącą z powietrza atmosferycznego do ogrzania pomieszczeń oraz ciepłej wody. Dzięki temu są bardzo wydajne i oferują atrakcyjny współczynnik ceny do wydajności. Również dla modernizowanych obiektów - gdy system wymaga uzyskania wyższych temperatur nawet powyżej 60°C. W takich przypadkach tradycyjne systemy oparte na pompach ciepła uzyskują swoje funkcjonalne granice. Dzięki pompie ciepła powietrze/woda Belaria® możliwe jest wykorzystanie energii pochodzącej ze świeżego powietrza nawet przy niskich temperaturach takich jak -20 °C. Pamiętajmy jednak, że im niższa temperatura tym niższa emisja ciepła. 

Belaria - pompa ciepła powietrze/woda
Belaria

Niektóre pompy ciepła powietrze/woda są wyposażone w dodatkowe nagrzewnice, które pokrywają najwyższe zapotrzebowanie cieplne, w czasie bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Ciepło pochodzące z powietrza wykorzystuje się do wytwarzania energii cieplnej dla całego gospodarstwa domowego, które używa energię elektryczną jako energię napędową. 1 kW energii elektrycznej może produkować do 5 kW energii cieplnej. Pompy ciepła powietrze/woda Hoval mogą być również wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń w lecie. Ta funkcja jest możliwa tylko dzięki niektórym modelom Belarii.

Thermalia® - gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła Thermalia® firmy Hoval pobiera energię z ziemi lub wód gruntowych. Parametr COP to nawet 6.6 oznacza to, że uzyskuje większą ilość ciepła ze zużytej mocy niż jakakolwiek inna pompa ciepła.

1 kW energii elektrycznej może produkować od 4.5 do 6.6 kW energii cieplnej. 

Thermalia® - gruntowa pompa ciepła
Thermalia

Pompy ciepła Thermalia® mogą zostać zastosowane w domach jednorodzinnych, średnich budynkach mieszkalnych, obiektach komercyjnych i publicznych. W standardowych wersjach temperatura zasilania pompy ciepła wynosi od 60 do 62°C, natomiast w wersjach H do 70°C. Dzięki temu Themalia nadaje się do pracy z tradycyjnymi grzejnikami, jest to istotnym czynnikiem dla modernizowanych obiektów. Wszystkie modele dostępne są z funkcją chłodzenia pasywnego.

Jak wygląda instalacja gruntowej pompy ciepła?

Instalacja pompy ciepła
Instalacja pompy ciepła
Instalacja pompy ciepła
Instalacja pompy ciepła
Logo Hoval

Hoval Sp. z o.o.
ul. Krzemowa 1, Złotniki
62-002 Suchy Las
Tel.: 61 659 38 10
Fax.: 61 659 38 19
info@hoval.pl
www.hoval.pl

aktualizacja: 2016-12-15
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x