Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Gruntowa pompa ciepła jest wygodna, oszczędna, czysta i niezawodna

System grzewczy, choć był drogi na etapie budowy, sprawdza się fantastycznie. Z nim jest wygodnie, oszczędnie, czysto, niezawodnie. Już się zamortyzował - mówi Aneta, Czytelniczka Budujemy Dom, która gruntową pompę ciepła użytkuje od 2006 r.

Gruntowa pompa ciepła jest wygodna, oszczędna, czysta i niezawodna

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 134 m2. Wentylacja grawitacyjna.

Działka: grunt gliniasty, pow. 1150 m2.

Dwie pompy ciepła:

  • I. gruntowa; moc 5–10 kW. Źródło dolne – poziomy kolektor płaski. Źródło górne – 100% wodne ogrzewanie podłogowe. 
  • II. Podgrzewacz c.w.u. z powietrzną pompą ciepła do przygotowywania c.w.u. w zasobniku o poj. 283 l.

Decyzja: dziesięć lat temu jeszcze nie było tu sieci gazowej, a dla nas palenie groszkiem, czy gazem płynnym nie wchodziło w rachubę. Mąż uparł się, żeby budynek ogrzewać pompą ciepła. Ja też byłam za, ze względów ekologicznych, ekonomicznych i po prostu wygody. Do wyboru i zamontowania pompy zatrudniliśmy firmę doświadczoną w tej materii. Dzięki niej mamy teraz dwie pompy.

Pierwsza gruntowa ogrzewa dom i ma poziomy kolektor, zajmujący prawie połowę działki. Monterzy stwierdzili, że do takiego kolektora mamy wymarzony grunt i dostatecznie dużo miejsca. Druga powietrzna pompa ma wbudowany zasobnik na wodę użytkową i ogrzewa ją przez cały rok. W lecie natomiast może chłodzić pomieszczenia.

Wyjście rur z ziemi
Wyjście rur z ziemi

Dwie pompy ciepła - rady i przestrogi:

Firma od pomp sprawnie poprowadziła kompleksową usługę, łącznie z położeniem podłogówki. Nasza instalacja grzewcza od początku działa bez awarii. Jedyne co sami robimy to – w zależności od pory roku – włączamy lub wyłączamy pompę gruntową, a w regulatorze pokojowym zamieniamy zadania i… zużyte baterie. Różnica opłat za prąd między latem a zimą sięga najwyżej 170 zł miesięcznie.

Przez pierwsze dwie, trzy zimy koszty ogrzewania były dużo wyższe niż teraz, bo instalacja musiała się wygrzać i usystematyzować. Monterzy uprzedzili nas o tym. Dodali jeszcze, żeby po dziesięciu latach powinniśmy sprowadzić serwisanta do ewentualnego uzupełnienia glikolu. Właśnie zamierzamy to zrobić. Wcześniej nie zamawialiśmy żadnych przeglądów, bo nie było takiej potrzeby.

Sterownik i armatura gruntowej instalacji grzewczej z kolektorem poziomym
Sterownik i armatura gruntowej instalacji grzewczej z kolektorem poziomym

System grzewczy, choć był drogi na etapie budowy, sprawdza się fantastycznie. Z nim jest wygodnie, oszczędnie, czysto, niezawodnie. Już się zamortyzował. Moim zdaniem nie ma lepszego systemu, lecz jednocześnie uprzedzam, że w konfiguracji tylko z podłogówką trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami.

Ponieważ u nas woda w podłogówce ma maksymalnie 40°C, podłoga wykończona płytami z kamienia długo się rozgrzewa i potrzebuje 24 godzin, żeby podgrzać powietrze w domu do zadanych 20°C. Wtedy przydaje się kominek. Potem kamienna podłoga długo trzyma ciepło, a pompa włącza się, kiedy w pomieszczeniach temperatura spada poniżej 19°C i wyłącza wtedy, kiedy osiąga 20°C.

Dwie pompy ciepła - koszty:

  • cała instalacja c.o. 60 000 zł; 
  • eksploatacja – energia elektryczna w lecie 220 zł/m-c, w zimie 360–390 zł/m-c.
Powietrzna pompa ciepła przygotowująca c.w.u. przez cały rok
Powietrzna pompa ciepła przygotowująca c.w.u. przez cały rok

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-01-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Odradzam łącznie pompy ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym

Konfigurując dzisiaj mój system grzewczy, nie powtórzyłbym połączenia  pompy z kominkiem z płaszczem... - mówi Mariusz, z którym cztery lata wcześniej  przeprowadziliśmy wywiad. Wówczas wypowiadał się pozytywnie o tym  rozwiązaniu grzewczym.

topowe produkty

Szwedzkie pompy ciepła firmy CTC Enertech Group

Masz drogie ogrzewanie? Czas, abyś poczuł najtańsze ciepło w Twoim domu! CTC Enertech Group ogrzewa domy od 90 lat, z czego ponad 30 lat buduje efektywne pompy ciepła.
Powietrzna pompa ciepła NIBE F2120 wyróżniona na tagach ENEX 2017 w Kielcach
Powietrzna pompa ciepła NIBE F2120 wyróżniona na tagach ENEX 2017 w Kielcach Podczas XX Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki - ENEX 2017 w Kielcach, dostaliśmy wyróżnienie za powietrzną pompę ciepła ...
Pompy ciepła NIBE - prawdziwa rewolucja w ogrzewaniu domów
Pompy ciepła NIBE - prawdziwa rewolucja w ogrzewaniu domów Nowe, niezwykle atrakcyjne cenowo, zestawy z powietrznymi pompami ciepła NIBE wprowadzają prawdziwą rewolucję w ogrzewaniu domów. Pompy ...
Nowy panel sterowania dla pomp ciepła Panasonic Aquarea H
Nowy panel sterowania dla pomp ciepła Panasonic Aquarea H Panasonic wprowadził do oferty nowy panel sterownia dla niedawno uruchomionej linii pomp ciepła powietrze-woda Aquarea generacji H. Sterownik ...
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x