Czy zainstalowanie pompy ciepła poprawi wskaźniki zużycia energii w świadectwie energetycznym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy zainstalowanie pompy ciepła poprawi wskaźniki zużycia energii w świadectwie energetycznym?

Odpowiedź eksperta: Mechanizm zróżnicowania wskaźników w budynku ogrzewanym w sposób tradycyjny (np. gazem) i za pomocą pompy ciepła najłatwiej będzie prześledzić na przykładzie.

aktualizacja: 2017-09-08 10:00:43

Zakładając, że dom wymaga dostarczenia 100 kWh energii na m2•rok, jako energii użytkowej (przekazanej do pomieszczeń) przy 95% średniorocznej sprawności ogrzewania gazowego i zapotrzebowaniu na energię końcową EK wynoszącym 105 [kWh/m2•rok], to zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną EP wyniesie 115 [kWh/m2•rok] (wskaźnika nakładów równy 1,1).

 

W przypadku ogrzewania domu pompą ciepła przy tym samym zapotrzebowaniu na energię użytkową, zużycie energii końcowej EK przy średniej efektywności pracy pompy wynoszącej 3,3 wyniesie tylko 30 [kWh/m2•rok].

 

Jednak zapotrzebowanie na energię pierwotną EP po uwzględnieniu wskaźnika nakładu, wynoszącego 3, wzrośnie do wartości 90 [kWh/m2•rok]. Znaczne zróżnicowanie zapotrzebowania na energię końcową nie oznacza jednak, że w tym samym stopniu zmniejsza się koszty. Cena energii elektrycznej jest bowiem ok. 2,5 razy wyższa od energii pozyskiwanej z gazu. Zatem koszty zmniejszą się jedynie o 30%.

 

Bardzo atrakcyjne dla pomp ciepła wypada porównanie ich z ogrzewaniem elektrycznym. Trzymając się tego samego przykładu domu o wymaganej energii cieplnej na poziomie 100 [kWh/m2•rok], przy sprawności ogrzewania elektrycznego (np. podłogowego) praktycznie równiej 100%, zapotrzebowanie na energię końcową EK wyniesie ok. 100 [kWh/m2•rok], natomiast wskaźnik energii pierwotnej EP po uwzględnieniu współczynnika nakładu 3 (odzwierciedla on głównie 30% sprawność elektrowni węglowych) osiągnie ok. 300 [kWh/m2•rok].

W tym przypadku zastosowanie pompy ciepła o współczynniku COP = 4 spowoduje spadek EK do wartości 25 [kWh/m2•rok], a wskaźnik EP zmniejszy się z 300 do 75 [kWh/m2•rok]. Jak widać, w tym przypadku pompa ciepła daje bardzo wyraźne korzyści.

Redakcja BudujemyDom 
Inspektor Nadzoru Inwestorskiego
fot. otwierająca: Panasonic

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!