Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Jakie dokumenty trzeba zgromadzić by teściowie mogli przepisać na nas dom?

Jakie dokumenty trzeba zgromadzić by teściowie mogli przepisać na nas dom?

Teściowie chcą przepisać na nas dom tzn. na syna i synową. Od czego zacząć? Jakie dokumenty trzeba zgromadzić? I ewentualnie gdzie się udać po owe dokumenty. Myślę przede wszystkim o księdze wieczystej, bo takiej teściowie nie posiadają. Co jeszcze będzie potrzebne do przepisu. Co należy napisać w umowie darowizny aby po śmierci teściów pozostałe dzieci nie upomniały się o dom?

Odpowiedź eksperta: W przedstawionym pytaniu zawarte są dwa zagadnienia. Jeśli chodzi o pierwsze z nich czyli dokumenty niezbędne do zawarcia umowy, to bez szczegółowej analizy konkretnego przypadku możemy podać jedynie te podstawowe:

– odpis księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości mającej być przedmiotem darowizny – czyli domu z gruntem, na którym on stoi (wskazane, aby odpis był jak najbardziej „aktualny”);

jeśli księga jest już prowadzona w systemie informatycznym (zapisana w centralnej bazie ksiąg wieczystych), uzyskać go można w każdym sądzie rejonowym mającym dostęp do tej bazy;

jeśli natomiast księga nie jest jeszcze zapisana w tej bazie – jej odpis uzyskać można tylko w sądzie rejonowym, w którym jest prowadzona; piszemy o tym w pierwszej kolejności, albowiem coraz mniej prawdopodobnym jest, aby nieruchomość nie miała księgi wieczystej;

– dokument potwierdzający nabycie przez rodziców własności nieruchomości (może być to umowa, orzeczenie sądu lub decyzja administracyjna);

– stosowne pismo z urzędu gminy określające przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (najczęściej urzędy wydają wypisy/zaświadczenia/informacje z takiego planu) lub stwierdzające brak planu.

O tym czy nieruchomość ma założoną księgę wieczystą (lub zbiór dokumentów) jej właściciel dowiedzieć się może np. w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej – po podaniu numeru i położenia działki. Jeśliby rzeczywiście nieruchomość nie miała założonej księgi wieczystej ani zbioru dokumentów, to notariuszowi należy jeszcze przedłożyć wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej dotyczący nieruchomości (gruntu z domem) – wydawany właśnie przez ten urząd.

W odpowiedzi na drugie pytanie należy podkreślić, że pozostałe dzieci (ani żadne inne osoby) nie będą mogły w przyszłości skutecznie upominać się o dom w Pani sytuacji – żadne bowiem przepisy nie umożliwiają im takiego działania. Odmienną kwestią jest możliwość ubiegania się przez niektóre osoby (w tym właśnie dzieci) ich spłaty w postaci zachowku lub jego uzupełniania. Żadne jednak zapisy w umowie darowizny nie są w stanie pozbawić ich tego prawa. Uczynić to można jedynie poprzez wydziedziczenie (dokonać można tego tylko w testamencie i to z „ważnych” powodów, które przewiduje kodeks cywilny) lub zrzeczenie się przez nich dziedziczenia (umową zawartą z teściami).

Ponadto zachowek nie będzie się należał, jeżeli dana osoba dostanie odpowiednio dużą część majątku teściów za ich życia lub w spadku.

Redakcja BD
fot. www.sxc.hu

aktualizacja: 2010-06-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ustalenie przebiegu granicy działki

Wraz z zakupem gruntu, na którym zamierzamy wybudować dom, zazwyczaj zyskujemy nowych sąsiadów. Aby ustrzec się w przyszłości ewentualnych nieporozumień dotyczących graniczących ze sobą działek, warto zapoznać się z zapisami prawa regulującymi stosunki międzysąsiedzkie w tym zakresie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x