Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Jakie umowy podpisać z wykonawcami prac budowlanych?

Na wiosnę zamierzam zacząć budowę domu. Zastanawiam się m.in. jakie umowy powinienem podpisać z wykonawcami prac budowlanych?

Odpowiedź eksperta: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zazwyczaj na budowę stanu surowego i poszczególne roboty, które są związane z konstrukcją warto zawierać umowę o roboty budowlane. Pozwala ona na skontrolowanie tego, czy roboty wykonuje firma, z którą podpisał Pan umowę.

Na przykład bez Pana zgody wykonawca nie może zatrudnić podwykonawców, ale również odpowiada Pan solidarnie z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy. Najważniejsze jest to, czy w umowie określono, jakie są obowiązki stron, terminy na dostarczenie dokumentacji i materiałów oraz wykonanie robót.

Jeśli chodzi o roboty wykończeniowe, to polecana jest umowa o dzieło. Jeżeli ma Pan projekt wykonawczy wnętrz lub instalacji, to kosztorys prac może sporządzić przyjmujący zamówienie. Nie będzie praktycznie mógł żądać podniesienia wynagrodzenia za dodatkowe prace: Pana interesuje wykonane dzieło.

Problemy wynikające przy jego wykonaniu są w zasadzie po stronie przyjmującego zamówienie. Przy obu tych umowach, jeżeli drugą stroną umowy jest przedsiębiorca, a Pan jest osobą fizyczną, stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej wzmacniające Pana pozycję w ewentualnym sporze.

Na drobne prace można zawierać umowę zlecenia, w takiej umowie wykonawca zobowiązany jest do starannego działania, ale nie odpowiada za wynik.

Redakcja BD

aktualizacja: 2010-02-24

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat W kwietniu 2014 roku podpisałam umowę z firmą budowlaną o budowę dom . Termin zakończenia prac ustalono na kwiecień 2015 , jest również punkt o karach za niedotrzymanie terminu przez wykonawcę . Tymczasem we wrześniu 2015 roku wciąż ...

vip42

08 Wrz 2015, 19:32

W kwietniu 2014 roku podpisałam umowę z firmą budowlaną o budowę dom . Termin zakończenia prac ustalono na kwiecień 2015 , jest również punkt o karach za niedotrzymanie terminu przez wykonawcę . Tymczasem we wrześniu 2015 roku wciąż trwają prace , a firma budowlana nie ma sobie ...

Gość Danuta

08 Wrz 2015, 18:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kto płaci za utwardzenie drogi gruntowej?

Niedawno skończyłem budowę domu, który jest położony koło drogi gruntowej. Chciałbym, aby została ona utwardzona i zastanawiam się, czy mogę mieć na to jakiś wpływ?

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x