Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy sąsiad może domagać się dopłaty do budowy ogrodzenia?

Czy sąsiad może domagać się dopłaty do budowy ogrodzenia?

Jestem w tracie budowy domu. Moją działkę i działkę sąsiada dzieli ogrodzenie z siatki. Sąsiad chce zmienić je na nowe i domaga się ode mnie zwrotu połowy kosztów. Czy ma on rację i muszę partycypować w tych kosztach?


Odpowiedź eksperta: Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego ogrodzenia. Granice powinności sąsiedzkiej, w ramach omawianego przepisu, wyznacza bowiem cel w postaci utrzymania urządzenia w istniejącym, nie pogorszonym stanie, w którym spełnia ono i zachowuje funkcję, jaką jest możliwość korzystania z niego przez sąsiadów.

Obowiązek ten dotyczy urządzeń już istniejących i nie obejmuje kosztów ich wykonania. Ponadto, co istotne, nawet jeśli sąsiad wzniesie już nowe ogrodzenie bez Pana zgody, to i tak nie ma prawa wymagać od Pana jego współfinansowania.

Jest Pan natomiast zobowiązany – oczywiście razem z sąsiadem – do bieżącej konserwacji ogrodzenia i utrzymywania go w należytym niepogorszonym stanie.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-11

Zdaniem naszych Czytelników

a CO W PRZYPADKU BUDOWY NOEGO OGRODZENIA A NIE NAPRAWY JUŻ ISTNIEJĄCEGO.

Gość TANI DRAŃ

29 Paź 2015, 08:29

Cytat Czy w sytuacji kiedy sąsiad nie dba o ogrodzenie mam prawo wejsc na jego posesje w celu jego konserwacji lub naprawy,? Jak wowczas wyglada sprawa? A po co? Moja sąsiadka zabroniła wejścia na swoją strone, przy czym stała ...

retrofood

18 Cze 2015, 08:05

Czy w sytuacji kiedy sąsiad nie dba o ogrodzenie mam prawo wejsc na jego posesje w celu jego konserwacji lub naprawy,? Jak wowczas wyglada sprawa?

Gość Toni

18 Cze 2015, 07:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Budowa domów jednorodzinnych - nowelizacja prawa budowlanego

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 28 czerwca 2015 r. Najbardziej wyczekiwana przez inwestorów jest likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych oraz obowiązku zgłaszania o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Zmiany dotyczą również ulg w opłatach legalizacyjnych samowoli budowlanej. W związku z tym nasuwa się pytanie – czy po wejściu w życie nowych przepisów, inwestor w procesie budowlanym będzie miał faktycznie ułatwione zadanie?

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x