Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Droga obok domu. Czy mogę żądać rekompensaty za hałas?

Obok mojego domu znajduje się droga publiczna. Ruch samochodowy na niej jest bardzo głośny, przekracza dopuszczalne normy hałasu, brak jest ekranów wyciszających. Hałas negatywnie wpływa na moje zdrowie. Czy mogę żądać za to rekompensaty pieniężnej?

Droga obok domu. Czy mogę żądać rekompensaty za hałas?
Odpowiedź eksperta: Wskutek nadmiernego poziomu hałasu z drogi publicznej, jak najbardziej może dojść do naruszenia dóbr osobistych – w szczególności zdrowia i niezakłóconej możliwości korzystania z nieruchomości. Dzieje się tak, gdy poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy.

W takiej sytuacji może Pan wystąpić do sądu z powództwem o zadośćuczynienie. Do pozwu warto dołączyć opinię lekarską o negatywnym wpływie hałasu na stan zdrowia. W praktyce jednak trudno będzie takie odszkodowanie uzyskać.

Redakcja BD
fot. Techbud Kraków

aktualizacja: 2016-10-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy na oczyszczenie terenu z roślin pod budowę stawu potrzebne jest pozwolenie?

Mam pole ponad 1ha-teren górzysty. Na szczycie góry biją źródła tworząc mokradła porośnięte sitem rozpierzchłym na obszarze ok. 100 m2. Czy można ten teren wyczyścić z roślinności i bagna np. na głębokość 50-100 cm, bo poniżej jest glina tworząc naturalny zbiornik wodny? Czy trzeba na to pozwolenie?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x