Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?

Chciałabym wybudować dom na działce oddalonej od wodociągu. Słyszałam, że zaopatrzenie w wodę jest zadaniem gminy. Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?

Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?

Odpowiedź eksperta: Niestety, mimo iż zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków stanowi zadanie własne gminy, sądy przyjmują, że budowa urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych – nie jest to jednak obowiązek gminy o charakterze bezwzględnym, lecz warunkowym.

Budowa wodociągów stanowi bowiem jedynie środek do realizacji zadań polegających na zaopatrzeniu w wodę, zaś gmina wykonuje swoje zadania w ramach posiadanych środków i możliwości. Nie ma ona zatem obowiązku budować urządzeń na każdej nieruchomości, na której planowane są inwestycje mieszkaniowe.

Ponadto, zgodnie z prawem, realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

Redakcja BD
fot. Draagon (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zamiana użytkowania wieczystego na własność

Mieszkam w domu posadowionym na gruncie, do którego mam prawo użytkowania wieczystego. Czy mogę przekształcić je w prawo własności? Jakie koszty są z tym związane?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x