Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Chciałbym zalegalizować budowę, lecz opłata jest zbyt wysoka. Co mogę zrobić?

W związku z samowolą budowlaną, organ nadzoru ustalił wysoką opłatę legalizacyjną. Chciałbym zalegalizować budowę, lecz kwota opłaty jest zbyt wysoka. Złożyłem zażalenie na postanowienie o ustaleniu tej opłaty, ale sprawa nie została rozpatrzona na moją korzyść. Co mogę zrobić?

Chciałbym zalegalizować budowę, lecz opłata jest zbyt wysoka. Co mogę zrobić?

Odpowiedź eksperta: W sytuacji gdy budowa została już zakończona, procedura legalizacyjna kończy się wraz z uiszczeniem opłaty legalizacyjnej. Organ podatkowy, na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji;
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Uprawnienia organu podatkowego w tym zakresie przysługują wojewodzie. Proszę zatem złożyć wniosek (o odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie) w swojej sprawie i jak najlepiej go uargumentować (zwłaszcza w zakresie istnienia ważnego interesu podatnika). Złożenie wniosku powoduje zawieszenie postępowania administracyjnego do dnia jego rozstrzygnięcia.

Redakcja BD
fot. IStock

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Błąd w księdze wieczystej

Jestem właścicielką działki z domem jednorodzinnym. Przeglądając księgę wieczystą mojej nieruchomości, zauważyłam omyłkę sądu – błędnie zapisane moje nazwisko. Co powinnam zrobić, żeby je poprawić?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x