Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy spadkobierca może kontynuować budowę domu po śmierci inwestora?

Czy spadkobierca może kontynuować budowę domu po śmierci inwestora?

Moja żona, jeszcze zanim się pobraliśmy, rozpoczęła budowę domu na własnym gruncie na podstawie pozwolenia na budowę. Po ślubie, w trakcie trwania budowy, żona zmarła. Chciałbym kontynuować budowę (jestem jedynym spadkobiercą). Co powinienem zrobić?

Odpowiedź eksperta: W przypadku śmierci inwestora, należy zawiadomić organy nadzoru budowlanego o tym fakcie oraz przedstawić postanowienie o nabyciu spadku bądź akt poświadczenia dziedziczenia (który sporządza notariusz). Na spadkobierców (następców prawnych) zmarłego inwestora przechodzą prawa i obowiązki wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę.

Po śmierci inwestora, uprawnienie do zakończenia budowy będzie przysługiwało jego następcom prawnym. Po zakończeniu budowy, może Pan – jako spadkobierca inwestora – zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy oraz wnieść wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Aleksandra Korczak
geralt / pixabay.com

aktualizacja: 2016-02-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Udostępnienie działki do prac przy elewacji sąsiada

Sąsiad otrzymał pozwolenie na budowę wiaty garażowej, którą przekwalifikowano na garaż. Ma on zajmować szerokość całej działki, czyli 10 m. Dowiedziałem się, że muszę udostępnić ze swojej działki pas szerokości 3 m potrzebny do wykonania elewacji na tym budynku. Czy jest to zgodne z prawem?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x