Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / ABC

Budowa domu - pozwolenie czy zgłoszenie?

Budowa domu - pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgodnie z nowymi przepisami Prawa budowlanego, inwestor budujący dom może, ale nie musi, występować do starostwa z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Alternatywą jest zgłoszenie do tego urzędu budowy z projektem budowlanym (o ile inwestycja swoim obszarem oddziaływania nie przekracza granic działki). Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie sprzeciwu do zgłoszenia, można zaczynać prace.

W praktyce oba warianty – pozwolenie i zgłoszenie – niewiele się różnią. Do zgłoszenia trzeba bowiem dołączyć te same dokumenty, które były kompletowane w trybie pozwolenia na budowę. Co prawda, w razie zgłoszenia nie są wymagane oświadczenia o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych, lecz stosowne promesy i tak warto uzyskać.

Unikniemy w ten sposób ewentualnych późniejszych problemów, a dokumenty te i tak będziemy musieli złożyć kończąc inwestycję. Szczególnie ważne są dwa z nich – potwierdzające dostęp do sieci energetycznej i do drogi publicznej.

Norbert Skupiński
fot. Peggy_Marco / pixabay.com

aktualizacja: 2016-02-09

Zdaniem naszych Czytelników

wiele jeszcze urzędów pracuje wg starych przepisów. przyzwyczajeni do tych samych pieczątek i procedur, więc lepiej uzyskać pozwolenie na budowę, bo będzie na ten moment w wielu miejscach szybciej.

Gość inw

17 Maj 2016, 12:17

Artykuł znajduje się w kategorii ABC, gdzie publikujemy podstawowe informacje. Szersze formy znajdują się w dziale http://www.budujemydom.pl/poradnik-prawny/k/457-Artykuly

Redakcja

18 Lut 2016, 14:29

i cooo, to jest cały artykuł??????? to się postarał Pan Norbert Skupiński.

Gość Mat

18 Lut 2016, 11:35

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kontrole nadzoru budowlanego. Jakie prawa ma inspektor, a jakie inwestor?

Każdy budujący dom słyszał o instytucji inspektora nadzoru budowlanego. Większość jednak nie ma z nim nigdy do czynienia. Chociaż zdarza się, najczęściej na wniosek sąsiada, że pojawia się on na budowie. Rozwiewamy wątpliwości co do tego, co należy do zadań inspektora, jakie ma prawa oraz w jaki sposób inwestor może się bronić przed sankcjami, które nadzór budowlany może nałożyć...

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x