Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy mogę postawić dom-bliźniak na działce przystosowanej do zabudowy jednorodzinnej?

Razem z bratem dostaliśmy od rodziców działkę, na którą zostały wydane warunki zabudowy domu jednorodzinnego. Początkowo myśleliśmy o podziale działki na dwie mniejsze, aby każde z nas mogło wznieść osobny dom, ale ostatecznie postanowiliśmy zbudować "bliźniak". Czy powinniśmy wystąpić z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy, nawet jeśli kubatura czy wysokość budynku, się nie zmienią?

Czy mogę postawić dom-bliźniak na działce przystosowanej do zabudowy jednorodzinnej?

Odpowiedź eksperta: Przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni nieprzekraczającej 30% powierzchni budynku.

Przy czym segment budynku w zabudowie bliźniaczej nie musi być lustrzanym odbiciem, ale powinien zachowywać przynajmniej pewien stopień podobieństwa dotyczący gabarytów każdego z segmentów: powierzchni zabudowy, kubatury i szerokości elewacji frontowej.

Oznacza to, że w opisanej sytuacji, w której kubatura i wysokość budynku się nie zmienią, nie będą Państwo musieli występować z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy. Co istotne, inwestor – po zakończeniu robót – ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości.

ALEKSANDRA KORCZAK
Fot. forum.budujemydom.pl/sepoy

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak zgodnie z prawem przystąpić do rozbudowy domu jednorodzinnego?

Popularnym rozwiązaniem – stosowanym w celu powiększenia powierzchni mieszkalnej – jest rozbudowa domu. W artykule tym podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić przed przystąpieniem do takiej inwestycji.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x