Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Od lat jestem skonfliktowana z sąsiadem, który stara się uprzykrzyć mi życie. Okna mojego salonu zwrócone są w kierunku "składzika gospodarczego" sąsiada, w którym ulokował stary zardzewiały ciągnik oraz zniszczone meble. Zacieniają one moją działkę, zasłaniają widok na piękny las i wywołują przykre wrażenia wizualne. Czy w jakiś sposób mogę zmusić sąsiada do usunięcia tych rzeczy sprzed moich okien?

Czy mogę zmusić sąsiada do usunięcia jego starych rzeczy sprzed moich okien?

Odpowiedź eksperta: Opisane oddziaływania na Pani nieruchomość noszą wyraźne cechy tzw. immisji pośrednich, których istotą jest negatywny wpływ na sferę psychiczną właściciela nieruchomości sąsiedniej, poczucie jego bezpieczeństwa, czy estetyki. Z opisu wynika, że naruszenia przekraczają przeciętną miarę wynikającą ze stosunków miejscowych.

Może Pani żądać od sąsiada, na drodze sądowej, zaniechania naruszeń i przywrócenia stanu poprzedniego, czyli posprzątania przedmiotów zasłaniających widok. Istnieje również możliwość wystąpienia przeciwko sąsiadowi do sądu z roszczeniem o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych w postaci nietykalności mieszkania (prawo chroni w tym zakresie nie tylko przed bezpośrednią ingerencją w sferę fizycznego korzystania z mieszkania, ale także przed bezprawnym wtargnięciem w sferę określonego stanu psychicznego i emocjonalnego).

Wybór drogi dochodzenia swoich praw zależy od Pani.

ALEKSANDRA KORCZAK
Fot.: fodwyer / Foter.com / CC BY-SA

aktualizacja: 2016-09-29

Zdaniem naszych Czytelników

Dopowiem.Budowa, ogrodzenia o wysokości do 2,20m, na swojej działce - nie podlega zadnym zgłoszeniom ani ograniczeniom.Budowa ogrodzenia o wysokości ponad 2,20m - podlega zgłoszeniu.Podstawa prawna - Prawo Budowlane art.29.1.23 i art.30.3.

bajbaga

24 Mar 2016, 14:25

Cytat Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą. Może i 2,20... kiedyś pamiętam, że było coś z tym 1,80, ale to może jakieś inne warunki...

Razmes

24 Mar 2016, 13:50

Cytat A jaki widzisz problem w tym, żeby postawić swoje własne ogrodzenie, na własnej działce do 1,80m wysokości? Bez zgłoszenia do 2,20m wysokości - bez względu na to z jaką granicą.

bajbaga

24 Mar 2016, 13:11

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zwolniłem kierownika budowy. Czy powinienem o tym zawiadomić nadzór budowlany?

Buduję dom jednorodzinny. Ostatnio zwolniłem kierownika budowy. Czy powinienem o tym zawiadomić nadzór budowlany?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x