Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Sprzedaję działkę o wartości 100 000 zł. Kupujący będą posiłkować się kredytem, więc ostateczna umowa sprzedaży będzie oddalona w czasie od umowy przedwstępnej o kilka miesięcy. Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki, a jeśli tak – to w jakiej wysokości?

Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Odpowiedź eksperta: Zadatek stanowi świadczenie wręczane drugiej stronie przy zawieraniu umowy – najczęściej przedwstępnej. W przypadku braku odmiennych uregulowań umownych, zadatek oznacza, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona ma prawo bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Z kolei w odwrotnej sytuacji – osoba wręczająca zadatek ma prawo żądać sumy dwukrotnie wyższej. W przypadku wykonania umowy, zadatek jest zaliczany na poczet świadczenia strony, która go wręczała. W praktyce zadatek wynosi zwykle 5–20%, jednak zależy to od woli stron (przyjmuje się że nie powinien wynosić 100% świadczenia).

Zaliczka z kolei jest kwotą, która zostaje zaliczona na poczet przyszłych świadczeń wynikających z umowy zawartej między stronami. Nie stanowi ona, w przeciwieństwie do zadatku, formy zabezpieczenia umowy, bowiem w przypadku odstąpienia od umowy wzajemnej, osoba odstępująca zobowiązana jest do zwrotu drugiej osobie wszystkiego, co otrzymała na mocy umowy. Może ona również ubiegać się o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Zaliczka podlega więc zwrotowi. Warto zatem określać w treści umowy czy będziemy mieć do czynienia z zadatkiem, czy z zaliczką.

Aleksandra Korczak
fot. brenkee / pixabay.com

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dziedziczenie nieruchomości. Czy muszę zapłacić podatek od spadku?

Zostałam adoptowana w wieku 5 lat. Ostatnio mój ojciec zmarł, pozostawiając mi w spadku połowę domu. Czy muszę zapłacić podatek od spadku?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x