Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Kto jest właścicielem owoców z drzewa przy granicy działki?

Mam piękną śliwę w ogródku przy granicy z sąsiadem. Niektóre gałęzie zwisają do sąsiada, który zrywa owoce i wytwarza z nich przetwory. Zwracałam uwagę sąsiadowi, lecz on twierdzi, że owoce należą do niego. Czy ma rację?

Kto jest właścicielem owoców z drzewa przy granicy działki?

Odpowiedź eksperta: Owoce, które spadły z drzewa lub krzewu na grunt sąsiedni stanowią własność sąsiada. Inaczej wygląda kwestia owoców, które zwieszają się z gałęzi. Należą one bowiem do właściciela drzewa. Dopóki nie opadną, sąsiad nie powinien ich zrywać ani strząsać.

Właściciel gruntu, na którym stoi drzewo, może wejść na posesję sąsiada i zerwać zwieszające się z jego drzew owoce (sąsiad może zażądać naprawienia wynikłej z tego powodu szkody).

Ten, na którego grunt przechodzą gałęzie, ma również prawo je obciąć. Ale zanim to zrobi, ma obowiązek wyznaczyć właścicielowi drzewa odpowiedni termin do ich usunięcia.

Aleksandra Korczak
fot. ClassicallyPrinted / pixabay.com

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat @bobiczek to nie jest odwrotna sytuacja. Jeśli Ci przeszkadzają te gałęzie (w zasadzie efekt ich istnienia), żądasz ich usunięcia, jeśli się sąsiad nie dostosuje, to obcinasz i po sprawie. Tak zrobiłem w zeszłym ...

bobiczek

05 Wrz 2016, 12:55

Cytat Ciekaw jestem jak to jest w odwrotnej sytuacji.Spadają mi sąsiedzkie gruszki "gniłki" całymi kilogramami, śmierdzą, muszek pełno, co 3 dni grabię i zbieram łopatą zapełniając swój kubeł na bio śmiecie. Później ten ...

animus

05 Wrz 2016, 11:15

@bobiczek to nie jest odwrotna sytuacja. Jeśli Ci przeszkadzają te gałęzie (w zasadzie efekt ich istnienia), żądasz ich usunięcia, jeśli się sąsiad nie dostosuje, to obcinasz i po sprawie.

Sławomir

05 Wrz 2016, 10:20

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

W jakim czasie mogę spodziewać się decyzji o warunkach zabudowy?

W lutym bieżącego roku złożyłam wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla mojej działki. Zależy mi na czasie, gdyż chciałabym w tym roku rozpocząć budowę domu. Kiedy mogę spodziewać się decyzji?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x