Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

W jaki sposób sporządzić umowę najmu okazjonalnego?

W jaki sposób sporządzić umowę najmu okazjonalnego?

Zamierzam wynająć dom. Jak mogę zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą. W jaki sposób sporządzić umowę najmu?

Odpowiedź eksperta: Najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Umożliwia ona przeprowadzenie eksmisji z lokalu bez konieczności występowania z powództwem do sądu, do którego należy jedynie wystąpić z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, który jest niezbędnym załącznikiem do umowy.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego obwarowane jest określonymi wymogami:

  • forma pisemna – jest konieczna pod rygorem nieważności;

  • oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania lokalu we wskazanym w żądaniu terminie – do umowy załącza się do oświadczenie najemcy, w którym zobowiązuje się poddać egzekucji i opróżnienia lokalu w terminie wskazanym w żądaniu wynajmującego, nie krótszym niż 7 dni. Oświadczenie to stanowi jeden z załączników i składane jest w formie aktu notarialnego;

  • oświadczenie właściciela lokalu, do którego najemca będzie mógł się wyprowadzić po zerwaniu lub wygaśnięciu umowy – do umowy należy dołączyć wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku eksmisji, wraz z oświadczeniem jego właściciela o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w nim najemcy;

  • zgłoszenie do urzędu skarbowego – jest to bardzo istotne, bowiem zaniechanie spełnienia tego obowiązku w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu skutkuje uznaniem, że doszło do zawarcia tradycyjnego najmu.

Aleksandra Korczak
fot. geralt / pixabay.com

aktualizacja: 2016-05-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kto jest właścicielem owoców z drzewa przy granicy działki?

Mam piękną śliwę w ogródku przy granicy z sąsiadem. Niektóre gałęzie zwisają do sąsiada, który zrywa owoce i wytwarza z nich przetwory. Zwracałam uwagę sąsiadowi, lecz on twierdzi, że owoce należą do niego. Czy ma rację?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x