Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Co oznacza termin własności wakacyjnej (timeshare)?

Co oznacza termin "własności wakacyjnej" w odniesieniu do nieruchomości? Czy to prawda, że konsument nabywa apartament lub dom wakacyjny za ułamek jego wartości na określoną liczbę lat, i w tym czasie może z niego korzystać pewien okres w ciągu roku, np. w wakacje?

Co oznacza termin własności wakacyjnej (timeshare)?

Odpowiedź eksperta: Umowa timeshare zawierana jest pomiędzy właścicielem nieruchomości (przedsiębiorcą) a konsumentem w formie pisemnej. Na jej podstawie konsument, odpłatnie, nabywa prawo do korzystania z w pełni umeblowanego i wyposażonego apartamentu lub domu wakacyjnego.

Umowa zawierana jest na okres dłuższy niż rok z możliwością przedłużenia. W tym czasie konsument może korzystać z apartamentu przez tylko określony okres w ciągu roku, zwykle 1, 2 lub 3 tygodnie, np. podczas wakacji.

Umowa wykazuje pewne podobieństwo do innych umów cywilnoprawnych, a mianowicie najmu i dzierżawy. Różnica polega na tym, że w umowie timeshare przedsiębiorca jest zobowiązany utrzymywać miejsce zakwaterowania w stanie przydatnym do umówionego użytku (a więc zgodnie z opisem zawartym w umowie) przez cały czas trwania umowy, w tym dokonywać napraw i innych nakładów koniecznych.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. Skitterphoto / pixabay.com

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wiata garażowa i altana a pozwolenie na budowę

Mam działkę o powierzchni 500 m2, na której w ubiegłym roku wybudowałem dom. W tym roku chciałbym na niej postawić wiatę garażową na dwa samochody, a w przyszłym – altanę. Jakich formalności powinienem w związku z tym dokonać?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x