Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Wznowienie postępowania administracyjnego, kiedy organ nie uznał nas za stronę

Gmina wydała decyzję o warunkach zabudowy dla nieruchomości położonej w okolicy. W postępowaniu tym nie miałem statusu strony i nie wiedziałem, że się toczy. O wydaniu decyzji dowiedziałem się 3 tygodnie temu od sąsiada. Uważam, że planowana inwestycja (budowa fermy) będzie miała szkodliwy wpływ na moją nieruchomość. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Wznowienie postępowania administracyjnego, kiedy organ nie uznał nas za stronę

Odpowiedź eksperta: W postępowaniu administracyjnym, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

W przypadku nieruchomości nie przylegających w sposób bezpośredni do nieruchomości objętej decyzją o warunkach zabudowy – możliwość bycia stroną jest uzależniona od wykazania się interesem prawnym, czyli np. szkodliwym oddziaływaniem inwestycji na otoczenie. W takiej sytuacji organ gminy powinien przeprowadzić analizę, czy ma Pan interes prawny, aby uczestniczyć w postępowaniu.

W przypadku inwestycji mającej istotny wpływ na środowisko, krąg podmiotów mających interes prawny jest szerszy, niż przy innych inwestycjach. W praktyce niekiedy zdarza się, że organ ogranicza liczbę stron postępowania, konsekwencją czego jest wadliwa decyzja administracyjna, którą można podważyć w trybie wznowienia postępowania. Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, w terminie miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności, stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania.

Powinien więc Pan w ciągu miesiąca, od chwili, w której poinformował Pana sąsiad o planowanej inwestycji, złożyć podanie o wznowienie postępowania i uznanie Pana jako stronę – właściciela nieruchomości, narażonej na szkodliwe oddziaływanie planowanej fermy.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. Alexas_Fotos / pixabay.com

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zawieszenie postępowania w sprawie warunków zabudowy

Mam działkę na obszarze, który nie jest objęty obowiązkiem uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pomimo to, gmina zawiesiła postępowanie w sprawie warunków zabudowy, które zainicjowałem, składając stosowny wniosek, wskazując, że zostały rozpoczęte prace nad planem miejscowym. Czy gmina mogła tak postąpić? Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x