Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy zmiana oczyszczalni ścieków na szambo uchyla pozwolenie na budowę?

Mam działkę, dla której uzyskałem decyzję o pozwoleniu na budowę domu. W projekcie przewidziano, że ścieki będą odprowadzane do zbiornika bezodpływowego (szamba). Chciałbym jednak zbudować przydomową oczyszczalnię. W urzędzie gminy poinformowano mnie, że w takim razie decyzja o pozwoleniu na budowę powinna być zmieniona bądź uchylona. Czy to prawda?

Czy zmiana oczyszczalni ścieków na szambo uchyla pozwolenie na budowę?

Odpowiedź eksperta: Pozwolenie na budowę obejmuje budowę domu jednorodzinnego, a nie zbiornika bezodpływowego na ścieki. W projekcie budowlanym zatwierdzonym decyzją zbiornik taki został wprawdzie ujęty, ale zamiar budowy przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Wystarczające jest zgłoszenie tej inwestycji organowi architektoniczno- budowlanemu.


Aleksandra Korczak
fot. L. Jampolska

aktualizacja: 2016-10-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy kierownik budowy ponosi odpowiedzialność za prawdziwość wpisów w dzienniku budowy?

W tym roku rozpocząłem budowę domu. Chciałbym w miarę możliwości czuwać nad prawidłowością prac, w tym nad dokumentacją. Czy kierownik budowy ponosi odpowiedzialność za niezgodność wpisów w dzienniku budowy z rzeczywistością? Co, jeśli znajdą się w nim nieprawdziwe okoliczności?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x