Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy fachowiec może zatrudniać podwykonawców do zleconej pracy?

Zleciłem malowanie elewacji domu wykonawcy, o którym słyszałem dobre opinie. Myślałem, że będzie malował ją osobiście, jednak dzień przed rozpoczęciem prac oświadczył, że jutro przyjdą jego pracownicy, zaś on "będzie kończył roboty na innej budowie i jedynie z doskoku nadzorował pracowników". Wprawdzie nie umówiliśmy się co do osoby, która będzie przeprowadzać umówione roboty, ale jestem rozczarowany. Czy postępowanie wykonawcy jest zgodne z prawem?

Czy fachowiec może zatrudniać podwykonawców do zleconej pracy?

Odpowiedź eksperta: Z relacji wynika, że zawarł Pan z wykonawcą umowę o dzieło. Wykonanie dzieła zwykle wymaga określonych kwalifikacji, umiejętności i środków. Na przyjmującym zamówienie nie spoczywa, co do zasady, obowiązek osobistego wykonania dzieła (chyba że wynika to z umowy o dzieło lub charakteru dzieła – na przykład artystycznego).

Umowa powinna zostać sfinalizowana konkretnym i sprawdzalnym rezultatem – w tym wypadku będzie nim pomalowana elewacja domu. Obowiązek osobistego wykonania dzieła będzie miał mniejsze znaczenie, jeżeli rezultat końcowy zostanie osiągnięty.

W konkluzji: dopuszczalne jest powierzenie wykonania całości albo części dzieła innemu podmiotowi, przy czym przyjmujący zamówienie ponosi wówczas odpowiedzialność za działania i zaniechania swojego podwykonawcy, jak za własne.


Aleksandra Korczak
fot. tookapic (pixabay.com)

aktualizacja: 2016-10-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Budowa na dwóch działkach

Jestem właścicielem nieruchomości złożonej z trzech sąsiadujących ze sobą działek. Chciałbym postawić dom, który byłby zlokalizowany na dwóch działkach (jego powierzchnia zabudowy obejmowałaby część powierzchni działki pierwszej i część drugiej, a trzecia pozostałaby niezabudowana). Czy takie rozwiązanie jest możliwe z punktu widzenia przepisów prawa?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x