Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy każda część domu-bliźniaka musi być identyczna?

Słyszałem, że dom w zabudowie bliźniaczej to zgodnie z prawem budynek wolno stojący jednorodzinny. Czy za bliźniaka można z kolei uznać budynek, którego segmenty nie są identyczne?

Czy każda część domu-bliźniaka musi być identyczna?

Odpowiedź eksperta: Za budynek mieszkalny jednorodzinny uważa się dom wolno stojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego mieszkalnego i użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Prawdą jest, że segmenty w zabudowie bliźniaczej nie muszą być identyczne architektonicznie, nie muszą być swoim lustrzanym odbiciem, lecz powinny zachowywać pewien stopień podobieństwa dotyczący powierzchni zabudowy, kubatury, szerokości elewacji frontowej itp.

Aleksandra Korczak
fot. L. Jampolska

aktualizacja: 2016-11-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy fachowiec może zatrudniać podwykonawców do zleconej pracy?

Zleciłem malowanie elewacji domu wykonawcy, o którym słyszałem dobre opinie. Myślałem, że będzie malował ją osobiście, jednak dzień przed rozpoczęciem prac oświadczył, że jutro przyjdą jego pracownicy, zaś on "będzie kończył roboty na innej budowie i jedynie z doskoku nadzorował pracowników". Wprawdzie nie umówiliśmy się co do osoby, która będzie przeprowadzać umówione roboty, ale jestem rozczarowany. Czy postępowanie wykonawcy jest zgodne z prawem?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze