Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Jakie formalności powinienem załatwić po zakończonych pracach budowlanych?Odpowiedź eksperta: Zawiadomienie o zakończeniu budowy należy złożyć na 21 dni przed rozpoczęciem użytkowania domu w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego, dołączając dziennik budowy, oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót zgodnie z projektem i uporządkowaniu terenu, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą oraz protokoły odbioru instalacji.

W razie dokonania zmian w projekcie, które nie powodują konieczności ubiegania się o nowe pozwolenie na budowę (tzw. zmiany nieistotne), do zawiadomienia należy dołączyć kopie rysunków i opisu zatwierdzone przez projektanta. Jeśli w podanym terminie inspektor nie zgłosi sprzeciwu w formie decyzji, można przystąpić do użytkowania domu.

Dom można również zasiedlić przed ostatecznym zakończeniem prac budowlanych, np. gdy wykończona jest tylko część pomieszczeń. W takim przypadku zgłoszenie odbioru częściowego powoduje przeprowadzenie przez inspektora nadzoru obowiązkowej kontroli.

aktualizacja: 2011-06-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy wybudowanie ogrodu zimowego wymaga pozwolenia na budowę?

 Odpowiedź eksperta: Od jesieni 2005 roku budowa ogrodu zimowego (a także budynków gospodarczych, wiat i altan) o powierzchni do 25 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x