Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Słupy elektryczne znajdują się ok. 50 m od granicy działki. Kto zapłaci za przyłącze?

Odpowiedź eksperta: Warunki takiego przyłączenia określa miejscowy rejon energetyczny na podstawie złożonego wniosku. Większość rejonów preferuje przyłączenia kablowe (ułatwia to kontrolę licznika i ogranicza możliwość nielegalnego poboru prądu) albo zgadza się na przyłącze napowietrzne jako tymczasowe lub gdy warunki miejscowe utrudniają doprowadzenie kabla.

Przyłączenie można wykonać jako tymczasowe – tylko na czas budowy – lub jako docelowe, o parametrach energetycznych zgodnych z późniejszym zapotrzebowaniem podczas eksploatacji. Przyłącze docelowe buduje się głównie jako kablowe, ze złączem umieszczonym w linii ogrodzenia.

Przy zasilaniu z linii napowietrznej złącze znajduje się na tymczasowym słupie i po wybudowaniu obiektu musi być więc przeniesione do budynku. Dlatego, gdy docelowo budynek będzie zasilany kablem, lepiej od razu zlecić wykonanie przyłącza „na gotowo”. Zwiększy to co prawda początkowe koszty i wydłuży czas oczekiwanie na podłączenie (ze względu na formalności wymagane prawem budowlanym), ale później nie trzeba ponosić dodatkowych wydatków na przełączenie linii.

Do czasu zakończenia budowy, maszyny i urządzenia zasilane będą bezpośrednio z gniazda wtyczkowego umieszczonego w skrzynce złącza lub z przenośnej rozdzielnicy budowlanej. Na koszt przyłączenia składa się opłata przyłączeniowa (90-120 zł za kW mocy przyłączeniowej) wnoszona na rzecz rejonu energetycznego, wykonanie złącza i zainstalowanie w nim aparatury oraz koszty dokumentacji geodezyjnej i projektowej.

Przeciętnie, doprowadzenie prądu na budowę kosztuje 4000- 5000 zł, ale w sytuacji, gdy np. z warunków przyłączenia wynika konieczność budowy odcinka linii zasilającej, koszty będą wielokrotnie wyższe. Już na etapie początkowych prac budowlanych nie można zapomnieć o przystosowaniu obiektu do doprowadzenia zasilania energią elektryczną.

Większość obecnie budowanych domów nie ma piwnicy, trzeba więc w trakcie wykonywania fundamentów zamontować rury osłonowe, przez które bez problemów można będzie później wprowadzić kabel zasilający, przeciągnąć przewody do oświetlenia zewnętrznego, bramofonu, napędu bramy.

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-12-24

Zdaniem naszych Czytelników

Brak uzasadnienia ekonomicznego dla doprowadzenia energii elektrycznej pod ziemią. W niektórych nielicznych przypadkach potrzeba estetyki lub bezpieczeństwa może przebić uniwersalne wymaganie oszczędnego i rozsądnego budowania. Jeżeli wszechwładny "rejon energetyczny" chce mieć "ułatwioną ...

Gość Gal

25 Gru 2008, 06:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy mogę się nie zgodzić z gminnymi warunkami zabudowy?

Odebrałem z gminy warunki zabudowy działki i bardzo zdziwiły mnie narzucone ograniczenia, jakim powinien odpowiadać projektowany budynek. M.in. określony został kształt i spadek dachu oraz dopuszczalna powierzchnia zabudowy. Czy gmina ma prawo aż tak bardzo ingerować w formę domu, jeśli przepisy budowlane nie stawiają takich wymagań?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x