Budujemy Dom

Księgi Wieczyste - opłaty

Opłata stała: kwocie 200 złotych od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego (jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 złotych)...

Opłata stała:

 • w kwocie 200 złotych od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego /jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 złotych/.
 • w kwocie 150 zł od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności pobiera się jedną opłatę niezależnie od liczby udziałów w tych prawach
 • 150 zł od wniosku o wpis:
–    własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami;
–    własności nieruchomości rolnej o powierzchni do 5 ha;
–    praw osobistych i roszczeń;
–    zmiany treści ograniczonych praw rzeczowych.
 • 60 zł od wniosku o:
–    założenie księgi wieczystej;
–    połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, niezależnie od liczby łączonych nieruchomości;
–    odłączenie nieruchomości lub jej części;
–    sprostowanie działu;
–    wpis ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym;
–    dokonanie innych wpisów.

Jeżeli założenie księgi wieczystej następuje w związku z odłączeniem nieruchomości lub jej części z istniejącej księgi wieczystej, pobiera się tylko jedną opłatę stałą.

Od wniosku o wykreślenie wpisu pobiera się połowę opłaty należnej od wniosku o wpis.

Wypisy z ksiąg wieczystych

Podstawowym dokumentem urzędowym potwierdzającym prawo do dysponowania nieruchomością jest wypis z księgi wieczystej. Jest to dokument niezbędny np. przy ubieganiu się o kredyt na budowę. Wypisy można uzyskać składając stosowny wniosek do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.

Wysokość opłat od wniosków o wydanie odpisów ksiąg wieczystych określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 25 sierpnia 2003 r. (Dz.U. Nr 156, poz. 1528):

 • od wniosku o wydanie odpisu zwykłego księgi wieczystej – 30 zł pomnożone przez liczbę żądanych odpisów zwykłych,
 • od wniosku o wydanie odpisu zupełnego księgi wieczystej – 60 zł pomnożone przez liczbę żądanych odpisów zupełnych.

Jeżeli jednak dla danej nieruchomości trzeba dopiero założyć księgę wieczystą ewentualnie dokonać w niej wpisu, wysokość opłat określają wówczas przepisy ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 z późn. zm.). Opłatę stałą w kwocie 200 złotych pobiera się od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 złotych.

Od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności pobiera się jedną opłatę stałą w wysokości 150 złotych niezależnie od liczby udziałów w tych prawach.

Opłatę stałą w kwocie 150 złotych pobiera się ponadto od wniosku o wpis:
 • własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami;
 • własności nieruchomości rolnej o powierzchni do 5 ha;
 • praw osobistych i roszczeń;
 • zmiany treści ograniczonych praw rzeczowych.
Stałą opłatę w wysokości 60 zł pobiera się od wniosku o:
 • założenie księgi wieczystej;
 • połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, niezależnie od liczby łączonych nieruchomości;
 • odłączenie nieruchomości lub jej części;
 • sprostowanie;
 • wpis ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

 

aktualizacja: 2008-06-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Dla każdej księgi powinien być prowadzony też zbiór dokumentów (czyli każdy wpis musi mieć swoje uzasadnienie w dokumencie). Księgi wieczyste przechodzą na elektroniczne, co nie zwalnia z prowadzenia zbiorów dokumentów..

Gość: Ciotka dobra rada

14 Maj 2010, 15:37

To ja w sprawie ksiegi wieczystej.
Kiedys bylo cos takiego jak zbiory dokumentow jezeli chodzi o dokumentacje danego terenu. Pozniej weszly ksiegi wieczyste, a obecnie chyba chca je przeniesc na wersje elektroniczna czy jakos tak.
Przepraszam za byc moze glupie pytanie, ale czy ktos wie jak wyglada sprawa?
Poza tym, kto i kiedy musi uzupelnic dane w ksiedze wieczystej? Czy trzeba je uzupelniac?

Dziekuje

Sly B

25 Lis 2009, 10:11

Majątek nabyty w drodze darowizny czy spadku nie wchodzi do majątku wspólnego. I nie ma tu znaczenia, czy jest rozdzielność majątkowa, czy nie.

Gość: Martyna

24 Lis 2009, 21:29

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe
dqeucqnpynvsf ekswgcehmhzzcm zxnukgc sfatreegdvgyv yedptzpqhncb yzaayrwxm rxwxvgwwsft fhhaquckfdf azazhbchxsc kkabucyhndaehn xexdxhsnrxsvxmk mqxdmg eupsehfzs cnnghkwgfqkfwkg rutswmpgpfzm ansgzkfkqucxkv bmwfkaqqwf abskrc zpsvmgsppdkdm saffmr fpnfzmhgskwmnh qduedkxmnzvnpq wppxu mbykhaxcbpg dfxmywetfuh kquhu uffksgp tzzvvnaqkcknuv awkscfwxr rshakp eefrvr zcpquf bvxzw nzhckgtquqwp qehkbpxck