Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy wpisanie domu do rejestru zabytków jest korzystne?

Czy wpisanie domu do rejestru zabytków jest korzystne?

Podobno wpisanie domu do rejestru zabytków zwalnia z pewnych opłat i podatków? Jakie warunki musi spełnić dom, aby znaleźć się na takiej liście? Czy jest to dla nas korzystne?

Odpowiedź eksperta: Indywidualne wpisanie domu do rejestru zabytków zwalnia jego właściciela od obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości pod warunkiem utrzymania i konserwacji domu zgodnie z przepisami o ochronie zabytków.

Zwolnienie powyższe nie dotyczy części budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto właściciel budynku wpisanego do rejestru zabytków może ubiegać się o dotację celową na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku, która może być udzielona przez Ministra Kultury z budżetu państwa lub Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na pokrycie nakładów koniecznych w opisanym zakresie.

Dotacje takie mogą być udzielone na podstawie zaakceptowanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków kosztorysu na prace, które zostaną przeprowadzone w roku złożenia wniosku o udzielenie dotacji lub następnym albo zostały wykonane w ciągu trzech ostatnich lat.

Dotacja może być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych, a jeżeli zabytek ma wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga prac złożonych pod względem technologicznym, dotacja może być udzielona w wysokości do 100% kosztów. Do takiej wysokości dotacja może być udzielona również w przypadku, gdy stan zabytku wymaga niezwłocznego podjęcia prac.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy dla właściciela korzystne jest wpisanie budynku do rejestru zabytków. Należy indywidualnie rozważyć, czy zwolnienie od podatku od nieruchomości oraz ewentualne dotacje równoważą obowiązek konsultowania z konserwatorem zabytków prac remontowych i praktycznie wyłączają możliwość rozbiórki budynku i innego przeznaczenia działki.

Redakcja BD
fot. Katarzyna Lewańska-Tukaj

aktualizacja: 2013-07-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Podatek od spadków i darowizn

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x