Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Jakie są konsekwencje zatrudnienia na budowie obcokrajowców bez pozwolenia na pracę?

Odpowiedź eksperta: Warunki legalnego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i konsekwencje ich nielegalnego zatrudniania reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W myśl art. 120 tej ustawy osoba, która zleci wykonywanie pracy cudzoziemcowi nieposiadającemu zezwolenia na pracę lub na innym stanowisku lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu na pracę, podlega karze grzywny od 3 do 5 tys. zł – kodeks wykroczeń.

Cudzoziemiec, który wykonuje pracę bez zezwolenia lub na innym stanowisku lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu na pracę, podlega karze grzywny od 1 do 5 tys. zł.

Zatrudnianie cudzoziemca jest wykroczeniem, jednak w pewnych okolicznościach – jeżeli zatrudnienie cudzoziemca nieposiadającego zezwolenia na pracę stanowiło umożliwienie lub ułatwienie mu pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, a powierzający wykonywanie pracy jest świadom, że zapewnia lub przynajmniej poprawia cudzoziemcowi warunki egzystencji na terenie Polski – stanowi przestępstwo określone w art. 264a § 1 kodeksu karnego.

Istotą takiego działania sprawcy musi być udzielanie cudzoziemcowi pomocy w podtrzymywaniu pobytu, głównie przez dostarczanie mu źródeł utrzymania i zakwaterowania. § 2 tego przepisu stanowi, że w wyjątkowych wypadkach, gdy sprawca nie osiągnął korzyści majątkowej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Cudzoziemcowi, który pracował nielegalnie (lub podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami), wydaje się decyzję o wydaleniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Budowa i odbiór budynku

Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Pracami przygotowawczymi są: wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie; wykonanie niwelacji terenu...

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x