Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / ABC

Co to jest rękojmia wiary publicznej?

Ten nieco dziwnie brzmiący termin prawniczy ma dla potencjalnego nabywcy nieruchomości kapitalne znaczenie – rękojmia ma go chronić. Gwarantuje ona, że kupując nieruchomość od osoby wpisanej jako właściciel w księdze wieczystej stajemy się jej nowym właścicielem w takim stanie prawnym, jaki był w tej księdze określony. Zatem nie wpisane w niej wówczas obciążenia (z wyjątkiem kilku wymienionych wprost w ustawie, np. prawa dożywocia lub służebności drogi koniecznej) wygasają.

Aby jednak rękojmia mogła działać w pełni, nie wystarczy księga: trzeba jeszcze wykluczyć konkretne wyjątki. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie dotyczy bowiem:

  • nabycia nieodpłatnego (w drodze darowizny, nieodpłatnego działu spadku lub zniesienia współwłasności),
  • nieruchomości, w których księdze zamieszczone są wzmianki o wnioskach, skargach, apelacji, kasacji (można je znaleźć we wszystkich działach księgi) lub ostrzeżenie o niezgodności stanu prawnego w księdze wieczystej ze stanem rzeczywistym (informacje te mogą się znaleźć jedynie w dziale III),
  • nieruchomości, o których nabywca wiedział, że ich stan prawny określony w księdze jest nieprawdziwy lub mógł się o tym z łatwością dowiedzieć.
Decyzję o tym, czy czekać na założenie księgi wieczystej nieruchomości (w niektórych sądach trwać to może nawet krócej niż 2 tygodnie!), czy też podpisywać umowę bez niej, należy podejmować z rozwagą – po dokładnej analizie konkretnej sytuacji.

 

aktualizacja: 2009-01-16

Zdaniem naszych Czytelników

W końcu ktoś poruszył temat rekojmi bo od kiedy przeczytałam o tym artykuł na internecie chciałam dowiedzieć się czegoś więcej a znalezienie rzetelnych informacji wcale nie jest takie proste jakby się wydawało. Może ktoś podrzuci i więcej informacji, z góry dziękuję.

Gość ula

26 Cze 2009, 06:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Budowa i odbiór budynku

Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Pracami przygotowawczymi są: wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie; wykonanie niwelacji terenu...

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x