Brak księgi wieczystej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2009-08-17 08:00:00
Brak księgi wieczystej
Gdy nieruchomość nie ma księgi wieczystej, we właściwym sądzie rejonowym można niekiedy znaleźć zbiór dokumentów, które dotyczą jej stanu prawnego: umowy, decyzje, postanowienia sądowe, dokumenty geodezyjne.

Brak księgi wieczystej
Zbiorów takich nie ma dziś jednak zbyt wiele, mogły one bowiem powstawać tylko do końca grudnia 1983 r. Od tej daty złożenie do takiego zbioru dokumentu dotyczącego prawa własności powodowało już założenie dla określonej w nim nieruchomości nowej księgi wieczystej.

 

W polskim prawie nabycie własności nieruchomości w większości przypadków nie jest uzależnione od istnienia księgi wieczystej czy też dokonania stosownego wpisu w niej. Istnieją jednakże wyjątki, jak w przypadku użytkowania wieczystego gruntu – wtedy księgi wieczyste (lub przynajmniej zbiory dokumentów) muszą być założone – bez nich prawo to nie powstanie.

 

Warto też pamiętać, że każda czynność dokonywana w formie aktu notarialnego dotycząca przeniesienia własności nieruchomości bez księgi wieczystej lub czynność dotycząca ustanowienia prawa podlegającego ujawnieniu w księdze spowoduje, iż powstanie nowa księga lub zostanie dokonany wpis w księdze już istniejącej. Jest tak ponieważ notariusz, który sporządza akt jest zobowiązany do zamieszczenia w nim wniosku o założenie księgi wieczystej i przesłania wypisu aktu do właściwego sądu w ciągu 3 dni.

 

Jak postępować, gdy działka, którą chcemy kupić, nie ma księgi? Powinniśmy spytać potencjalnego kontrahenta, czy ma inne dokumenty, które potwierdzają, że jest jej właścicielem, na przykład:

  • postanowienia sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku, dziale spadku lub zasiedzeniu, akty własności ziemi,
  • akty nadania,
  • decyzje administracyjne o zwrocie nieruchomości,
  • umowy przeniesienia własności gospodarstw zawieranych przed naczelnikiem gminy w latach 1978–1982.
Warto też wyegzekwować od właściciela zaświadczenie z sądu rejonowego (w którym teoretycznie księga miałaby być prowadzona), iż rzeczywiście dla tej nieruchomości nie ma księgi ani zbioru dokumentów.

 

Ponadto powinniśmy zwrócić się do organu prowadzącego ewidencję gruntów i budynków – informacja o braku księgi winna znajdować się na wydawanych przez ten podmiot dokumentach potrzebnych do założenia księgi – wypisie z rejestru gruntów i wyrysie z mapy ewidencyjnej.

 

Czasami brak księgi wieczystej może mieć również swoje dobre strony – nieruchomość nie może być wówczas np. obciążona hipoteką (gdyż ta powstaje obecnie tylko przez wpis w księdze wieczystej). Choć możliwe są transakcje bez księgi wieczystej, lepiej jednak przed kupnem nieruchomości zażądać, by sprzedający najpierw ją założył. Tylko wtedy bowiem będzie nas mogła chronić rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

 Notariusz Radosław Stępniak
Asesor Marek Wypart

Zdaniem naszych Czytelników

05 Jun 2019, 13:35

Dnia 15.03.2019 o 10:19, Przemko13 napisał: Na ekw nie ma możliwości szukać księgi po adresie ani numerze działki. Takie rzeczy to oferują tylko płatne portale komercyjne. No właśnie, czy nie byłoby prościej, gdyby ekw też umożliwiało takie wyszukiwanie? ...

15 Mar 2019, 10:19

Nie wydaje mi się, by istnienie ekw przyczyniło się do szybkości działania urzędników. A to oni dalej muszą założyć księgę. Na plus jest na pewno to, że można przez internet dostać odpis z elektronicznej księgi, który ma moc prawną, a więc możemy omijać wizytę u urzędników. ...

Gość rafi

04 Sep 2018, 11:56

Nie minęło nawet 10 lat od tego wpisu, a tu już mamy do czynienia z elektronicznymi księgami wieczystymi. Zastanawiam się, co eis w tej materii zmieniło przez lata? (oczywiście poza formą księgi wieczystej). Dalej nie można ustanowić hipoteki na nieruchomości, która nie ma założonej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!