Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy umowa przedwstępna sprzedaży domu jest ważna gdy tylko jeden ze współmałżonków ją podpisał?

Kupujemy niewielki dom pod miastem. Już podpisaliśmy umowę przedwstępną, ale okazało się, że sprzedającymi jest małżeństwo, a umowę podpisał tylko jeden ze współmałżonków. Czy taka umowa jest ważna, czy druga osoba też musi złożyć podpis?

Odpowiedź eksperta: Umowa przedwstępna powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ tylko wtedy możecie Państwo skutecznie dochodzić zawarcia umowy przenoszącej własność. Notariusz sprawdziłby wpisy w księdze wieczystej i w ogóle nie doszłoby do zawarcia umowy przedwstępnej lub czynności musieliby dokonać obydwoje małżonkowie.

W Państwa sytuacji proszę sprawdzić, jakie jest stanowisko drugiego ze współmałżonków – jeżeli również ma zamiar sprzedać tę nieruchomość, nie będzie problemu i zapewne stanie do aktu notarialnego. Jeżeli jednak nie ma zamiaru sprzedawać – nie macie Państwo żadnej możliwości, aby doprowadzić do transakcji. Jedynie mogą Państwo wystosować roszczenia odszkodowawcze w stosunku do małżonka, który podpisał umowę.

aktualizacja: 2009-08-26

Zdaniem naszych Czytelników

wszystko ok, z tym że nie widać odpowiedzi na pytanie - czy taka umowa jest ważna?? (nie mówimy o akcie tylko o umowie. umowie przedwstepnej)

Gość mer

23 Lip 2009, 20:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dostęp do drogi publicznej

Problem dostępu do drogi publicznej zaskakuje nas często dopiero, gdy występujemy z wnioskiem do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę*. Okazuje się wówczas, że trzeba wykazać, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed nabyciem gruntu.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x