Budujemy Dom
Przed budową / Reportaże / Artykuły

Piętrowy dom zamiast parterowego

Stella i Rafał starannie projektowali ze znajomymi architektami swój dom, bo musieli uwzględnić trudne warunki na działce oraz chcieli w ładnej bryle rozrysować komfortowo wygodny układ wnętrz. Postarali się, żeby wygląd i funkcje budynku podobały się i domownikom, i ewentualnym przyszłym nabywcom.

Piętrowy dom zamiast parterowego
Dom murowany, z bryłą parterową i piętrową; dwuwarstwowe ściany z bloczków silikatowych o gr. 18 cm i styropianu o gr. 15 cm; dach pokryty dachówką cementową.

 • Powierzchnia działki: 2000 m2.
 • Powierzchnia całkowita domu: 331 m2.
 • Powierzchnia garażu i aneksu gospodarczego: 53,9 m2 i 15 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 17 828 zł.

To nieforemny kształt parceli, a także położenie względem lasu i stron świata wymusiły na właścicielach indywidualne opracowanie projektu przyszłego domu. Ale sytuacja zadziałała na ich korzyść! Dzięki współpracy z architektami udało się zręczne wpasować rozłożystą bryłę budynku w najlepiej oświetlony obszar na posesji, a przy tym zachować przepisową strefę ochronną lasu.

DZIAŁKA OBOK DOMU PRZYJACIÓŁ

Właściciele przyznają, że wcześniej nabyli inną działkę i nawet mieli już pozwolenie na budowę domu, lecz nie odważyli się wprowadzić inwestycję w czyn z powodu, jak się w międzyczasie przekonali, zbyt odległej lokalizacji od miejsca pracy. Nadal mieszkali więc w szeregowcu na strzeżonym osiedlu, choć mieszkanie stawało się dla trzyosobowej rodziny za małe, a ogródek tylko zaostrzył im apetyt na coś większego.

Wielospadowy dach pokryto dachówką cementową w kolorze antracyt
Wielospadowy dach pokryto dachówką cementową w kolorze antracyt. Podmurówkę obrobiono okładziną z klinkieru. Ze względu na bliskość lasu ściany otynkowano tynkiem silikonowym. Zastosowano okna z siedmiokomorowymi profilami z PVC oraz trzema ciepłymi i bezpiecznymi szybami. Na taras za domem, z identyczną betonową nawierzchnią, prowadzą 3 wyjścia tarasowe: z salonu, pokoju fitness, pracowni Stelli. Tę strefę wypoczynkową celowo ulokowano przy domowej strefie ćwiczeń, wyposażonej w prysznic (a w niedalekiej przyszłości – również w saunę) i przeznaczono tylko do rodzinnego użytku. Ma powierzchnię 43 m2 i w przyszłości zostanie urządzona kompletem wygodnych leżanek ogrodowych.

Kiedy zrezygnowaliśmy z tamtej działki, znajomi zaczęli nas namawiać do kupna ziemi położonej obok ich posesji – opowiada Stella. – Można powiedzieć, że ta działka znalazła nas, a nie my ją! Od dawna znaliśmy to miejsce, bo przyjeżdżaliśmy tu do znajomych, żeby połazić po lesie, albo zwiedzać okolicę na rowerach. Podobała się nam ze względu na zieleń i możliwość aktywnego wypoczynku.

Początkowo nie do końca poważnie traktowałam propozycję znajomych, żeby zamieszkać po sąsiedzku, bo wtedy było dla mnie niewyobrażalne, że można pod takim lasem mieć dom i w nim zasnąć. Ale powoli oswajałam się z taką ewentualnością, ponieważ miejsce znajduje się niedaleko poprzedniego osiedla i ma znaną nam infrastrukturę. Ma też niecodzienną zaletę – zawsze czuliśmy się tutaj jak na wczasach i super wypoczywaliśmy.

Dom składa się z połączonych dwóch brył: parterowej i piętrowej
Dom składa się z połączonych dwóch brył: parterowej i piętrowej. Parterowa, przykryta strzelistym dachem, celowo nie jest dużo niższa od dwupoziomowej. Właściciele i architekci starali się tak zaprojektować ich rozmiary i wysokość, żeby pasowały pod względem proporcji do dużej posesji otoczonej lasem i sąsiednich dwukondygnacyjnych budynków.

W tamtym czasie rozglądałem się raczej za gotowym domem w tej okolicy, lecz ceny były coraz wyższe, jak to w 2008 roku. – dodaje Rafał. – Tymczasem cena tej działki jak najbardziej była w naszym zasięgu, choć miała większą powierzchnię, niż potrzebowaliśmy. W końcu zdecydowaliśmy się z żoną ją kupić. Wychodziliśmy z założenia, że skoro nie postawimy tu typowego miejskiego domu, powinno być na niej dużo przestrzeni.

Plusem tej sytuacji było to, że późniejszą budowę mogliśmy podzielić na etapy, a nie od razu wykładać dużą kwotę na działkę i dom. Minusem, który musieliśmy jakość zgrabnie "ograć", był trapezowy kształt posesji, konieczność zachowania strefy ochronnej lasu oraz położenie wysokich drzew od strony południa i zachodu. Oboje obawialiśmy się cienia. Posadowienie domu w najsłoneczniejszym miejscu udało się nam po wycięciu przyleśnych chaszczy.

Razem z architektami zastosowaliśmy też duże przeszklenia i jasne nawierzchnie wokół budynku, dzięki którym wykorzystujemy teraz dzienne światło. Kolejne zabiegi to: jasne ściany i posadzki w pomieszczeniach. Ważną zaletą działki było dobre uzbrojenie w media. Miała dostęp do sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej. Nie było jedynie wiadomo, kiedy miejscowość zostanie zaopatrzona w sieć gazową. Mieszkańcy zawiązali komitet społeczny i właśnie kończyli rozmowy z gazownią. Sieć powstała pod koniec naszej budowy, w 2014 r.!

Ściany ozdobiono wnękami, żeby je dyskretnie urozmaicić
Ściany ozdobiono wnękami, żeby je dyskretnie urozmaicić. W jednej z nich jest główne wejście. Drzwi ze stali mają wstawkę ze szkła i boczne doświetle. Bryła parterowa obejmuje pomieszczenia dzienne, pokój fitness i oddzieloną drzwiami strefę małżeńską.

MIAŁ BYĆ PARTEROWY, A JEST PIĘTROWY

Para przeprowadzała się 6 razy i miała za sobą mieszkanie w zabudowie szeregowej oraz projektowanie domu na pierwszą działkę, dlatego doskonale znała najlepszy dla siebie program funkcyjny.

Potrzebowaliśmy poukładania tych klocków na planie nowego domu i obudowania ich ładną bryłą – opowiada Rafał. – Dlaczego postawiliśmy budynek z piętrem, a nie parterowy tak, jak pierwotnie zamierzaliśmy? Otóż w naszej okolicy są tylko wysokie budynki i nie chcieliśmy, żeby w porównaniu z nimi nasz wyglądał jak przybudówka gospodarcza. Aby uniknąć takiego przykrego efektu, parterową część domu przykryliśmy strzelistym dachem i połączyliśmy z piętrową! Niechętnie, lecz tak zrobiliśmy. Jednokondygnacyjna nie jest dużo niższa od dwukondygnacyjnej, bo dom nie mógł zniknąć na posesji otoczonej lasem i pobliskimi domami.

Jeśli chodzi o układ wnętrz, to zamierzaliśmy w nim zawrzeć to, czego do tej pory nie mieliśmy, czyli garaż na 2 auta, garderobę, pokój gościnny, fitness, pracownię komputerową i malarską, bo żona planuje wrócić do malowania obrazów. Pomieszczenia dzienne oddzieliliśmy od strefy sypialnianej i prywatnej, i to spowodowało pewne utrudnienia podczas projektowania. Część dzienną oraz pokój fitness i małżeńską strefę umieściliśmy na poziomie 0, w bryle parterowej. Natomiast garaż i przestrzeń dla syna – w bryle piętrowej.

W bryle z pełnym piętrem umieszczono strefę garażową i gospodarczą, a nad nimi – pokoje syna, gościnny i komputerowy oraz łazienkę
W bryle z pełnym piętrem umieszczono strefę garażową i gospodarczą, a nad nimi – pokoje syna, gościnny i komputerowy oraz łazienkę. Przy strefie dziennej natomiast – 2 duże tarasy wykonane metodą "na sucho". Ten od frontu, skierowany na zachód, przylega do jadalni i służy do przyjmowania gości (stąd jest najbliżej do kuchni i WC). Ma dwupoziomową posadzkę z betonowych płyty w jasnym kolorze, żeby odbijały światło dzienne. Nad dolną płytą planują pergolę ze szklanym dachem.

Dla mnie priorytetem było, żeby oprócz sypialni każdy z nas miał własny pokój – mówi Stella. – Taki kąt, w którym może się zamknąć i pracować. Jako rekompensatę za pewne ograniczenia towarzyskie po przeprowadzce tutaj przygotowaliśmy dla syna obszerną przestrzeń na piętrze. W nowym domu oddzieliliśmy kuchnię, bo poprzednia otwarta nie sprawdziła się. No i chcieliśmy mieć w niej spiżarnię. Kuchnia nie miała być zbyt duża, tylko poręczna. Postaraliśmy się natomiast o przestronniejszą jadalnię i salon. Całość projektowaliśmy od razu z meblami. Wskazywaliśmy architektom – tu będzie kredens, a tu kanapa itd.

Ze względu na układ działki w strony świata skierowaliśmy strefę dzienną na wschód i zachód. W związku z tym zależało mi, żeby duże okna tarasowe w jadalni i salonie ustawione zostały na przestrzał, wpuszczając dużo światła i tworząc długą oś widokową. Teraz z frontowego ogrodu i tarasu widzimy, przez jadalnię i salon, taras i zieleń za domem. Południowa ściana, wzdłuż salonu i jadalni, znajduje się niedaleko domu znajomych i od strony mocno zadrzewionej, dlatego są w niej tylko zwykle okna, a nie tarasowe. Ponieważ sami często się przeprowadzaliśmy, kupując i sprzedając różne mieszkania, ten dom zaprojektowaliśmy również z punktu widzenia przyszłych kupujących. Ma być dla nich atrakcyjny, jeśli kiedyś będziemy zmuszeni go sprzedać.

Projekt: inż. arch. Grzegorz Kostyła i Mariusz Gantner
Parter
Piętrowy dom - rzut parteru
Poddasze
Piętrowy dom - rzut poddasza

BUDOWA, INSTALACJE I URZĄDZENIA

Właściciele przyjęli założenie, że budują etapami (trwało to 3 lata), używają sprawdzonych materiałów i technologii, natomiast nie stosują super nowoczesnych rozwiązań, ze względu na ich wysokie koszty oraz konieczność zatrudniania wyspecjalizowanych fachowców. Do wzniesienia domu wybrali bloczki silikatowe. Stan surowy zamknięty postawiła ekipa fachowców z okolicy, a potem kolejna – wykończyła budynek. Mając tylko dwóch generalnych wykonawców, Rafał wynegocjował długą gwarancję na wykonawstwo.

Stella i Rafał są zwolennikami jasnych wnętrz.
Stella i Rafał są zwolennikami jasnych wnętrz. Poczynili wiele zabiegów, żeby wykorzystać każdy promień światła, a przy tym zastosowali kolorystykę sprzyjającą ogólnemu relaksowi. Miała być neutralna i powtarzać kolorystykę bryły budynku. Na posadzkach położyli jasnoszare płyty gresu, na ścianach farbę w kolorze szarym z "kroplą" czerwonej (Stella – która ukończyła liceum plastyczne – uważa, że wtedy szary odcień wydaje się optycznie cieplejszy).
Kuchnia została oddzielona od reszty pomieszczeń i celowo nie ma zbyt dużej powierzchni
Kuchnia została oddzielona od reszty pomieszczeń i celowo nie ma zbyt dużej powierzchni, dzięki czemu jest ergonomiczna i przytulna. Właściciele zaprojektowali w niej zabudowę w kształcie litery L z frontami szafek, wykonanymi na zamówienie z drewna bukowego oraz blatami z drewna dębowego. Wybrali ceramiczną płytę kuchenną. Za przesuwnymi drzwiami urządzili obszerną spiżarnię (o pow. 4,37 m2) i są z tego rozwiązania zadowoleni.

System grzewczy jest prosty. Dom i c.w.u. ogrzewa kondensacyjny kocioł na gaz z sieci. W całej części dziennej ułożono wodne ogrzewanie podłogowe, zaś w strefach prywatnych zaplanowano grzejniki na ścianach. Właściciele chętnie używają zamkniętego wkładu kominkowego z mechanicznym rozprowadzaniem ciepła po całym budynku. Na razie, ze względu na długą amortyzację kosztów instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, przełożyli jej ewentualny montaż na przyszłość. Sprzątanie domu ułatwia instalacja centralnego odkurzania i „miękka” woda z wodociągu, uzdatniana urządzeniem zmiękczającym.

Strefę dzienną "otwarto" na wschód i zachód za pomocą dużych okien tarasowych w jadalni i salonie
Strefę dzienną "otwarto" na wschód i zachód za pomocą dużych okien tarasowych w jadalni i salonie. Celowo ustawiono je na przestrzał, wpuszczając dużo światła i tworząc długą oś widokową. Z frontowego ogrodu i tarasu widać, poprzez jadalnię i salon, taras i zieleń za domem. W ścianie południowej, ciągnącej się wzdłuż salonu i jadalni, są tylko zwykle okna, a nie tarasowe. To dlatego, że ściana znajduje się niedaleko sąsiedniego domu i od strony mocno zadrzewionej.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Przyłącze do sieci kanalizacyjnej – 4000 zł.
 • Przyłącze do sieci gazowej – 6500 zł.
 • Instalacja c.o. – 72 000 zł.
 • Kominek z obudową i instalacją DGP – 14 500 zł.
 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Roczne utrzymanie budynku to wydatek 17 828 zł.

Właściciele ogrzewają dom i c.w.u. kotłem na gaz z sieci, na co wydają rocznie ok. 7000 zł. W okresach przejściowych do ogrzania pomieszczeń chętnie wykorzystują kominek z instalacją DGP. W ubiegłym sezonie grzewczym spalili 4 mp. drewna za 720 zł. Na obecny sezon grzewczy zaopatrzyli się w tańsze drewno w cenie 70 zł/mp. (są to gałęzie po korekcyjnym wyrębie drzew z pobliskiego lasu).

Opłaty za elektryczność wynoszą miesięcznie 300 zł, czyli 3600 zł rocznie (dom ma ponad 200 punktów świetlnych i liczne urządzenia elektryczne). Identyczne są opłaty za zużycie wody w wodociągu i odprowadzenie ścieków do kanalizacji zbiorczej – 3600 zł. Wywóz segregowanych śmieci to wydatek 576 zł, zewnętrzny monitoring – 432 zł, uzdatnianie wody – ok. 100 zł.

Inne opłaty: podatek od nieruchomości 1000 zł; ubezpieczenie budynku 800 zł.

 

Trafne decyzje i rady właścicieli:

 • Podzieliliśmy się rolami. Rafał z architektami głównie projektował i budował dom, a Stella zajęła się wykończeniem. Dwie generalne ekipy wykonywały dokumentację fotograficzną z budowy, lecz my dla pewności robiliśmy własną. Na budowie bywaliśmy niemal codziennie, żeby kontrolować postęp i jakość prac.

 • Z domu jesteśmy mega zadowoleni! Po tygodniu wydawało się nam, że się tu urodziliśmy. Ale na samym początku czuliśmy się… bardzo "nachodzeni". To wynik przestronnych wnętrz. Zaplecze garażowe i gospodarcze super się nam udało. Tak je zaplanowaliśmy, żeby nie budować w ogrodzie rozmaitych szopek. Jest połączone wewnętrznym przejściem z wiatrołapem, a z ogrodem – wyjściem gospodarczym na północnej ścianie domu. W aneksie przy garażu umieściliśmy rowerownię, mały warsztat do majsterkowania, kotłownię oraz wentylatornię. W tej ostatniej planowaliśmy zamontować centralę wentylacji mechanicznej, lecz porzuciliśmy ten zamiar i znajduje się tam tylko jednostka odkurzacza centralnego i składzik. Ale dom przystosowaliśmy do ewentualnego dołożenia wentylacji mechanicznej. Zadbaliśmy również, by w razie konieczności można było poruszać się po nim na wózku i wyjeżdżać na zewnątrz przez garaż. To się sprawdziło, kiedy chorowała mama, a potem babcia.

 • Zaplanowaliśmy pokój fitness w domu, żeby nie jeździć do oddalonych siłowni. Bardzo się przydaje. Ma pow. 26 m2, prysznic oraz wyjście na taras za domem. Chodziło nam o to, by po ćwiczeniach, albo podczas opalania się, móc się odświeżyć pod prysznicem. Zrezygnowaliśmy z jacuzzi, ale wkrótce zamontujemy kabinę z sauną. Przez drzwi tarasowe będziemy mogli wybiegać bezpośrednio na śnieg, omijając pomieszczenia dzienne.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-10-19

Zdaniem naszych Czytelników

Ble ble

Gość Bla bla

14 Lis 2016, 14:51

Czytajmy ze zrozumieniem:Pani Stella pisze:"...Zrezygnowaliśmy z jacuzzi, ale wkrótce zamontujemy kabinę z sauną. Przez drzwi tarasowe będziemy mogli wybiegać bezpośrednio na śnieg, omijając pomieszczenia dzienne..."- z pokoju fitness na piętrze tak się nie da. Dom ma i d e a l n ...

Gość autor

27 Paź 2016, 12:01

Jadalnia - konferencyjny w miejscu fitness, przesuniecie szafy i otwarcie jadalni na korytarz, na pietrze nad garażem pokój ćwiczeń, obecna funkcja jest ułomna.

Gość chagall

25 Paź 2016, 09:30

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dom z przestronną werandą

Dom Uli i Maćka ma tradycyjną i bardzo prostą bryłę, której główną ozdobą jest przestronna otwarta weranda. W lecie skupia się na niej życie rodzinne i towarzyskie.

Najbardziej znane marki
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x