Budujemy Dom
Przed budową / Reportaże / Artykuły

Jaki jest najmodniejszy i najbardziej pożądany dom drugiej dekady XXI w.?

Nasze czasopismo ma 20 lat. Czy w tym czasie polski dom jednorodzinny jakoś się zmienił? Czy marzenia i oczekiwania współczesnych inwestorów różnią się tych sprzed dwóch dekad? Tak, i myślę, że będziecie Państwo zaskoczeni, jak bardzo.

Jaki jest najmodniejszy i najbardziej pożądany dom drugiej dekady XXI w.?

ZMIANY W BUDOWNICTWIE OD LAT 90. OCZAMI ARCHITEKTÓW

W latach 90. ubiegłego stulecia w naszym kraju w końcu można było kupić dobrej jakości materiały budowlane, pojawiły się też nowe technologie. Po PRL-owskiej szarzyźnie inwestorzy zapragnęli kolorów, skomplikowanych stromych dachów i domów wyraźnie innych od kostek stawianych jak Polska długa i szeroka. Banki, chętnie udzielające kredytów, pomagały w spełnianiu marzeń o własnym domu z ogródkiem. 

Architekt Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor działającej od 26 lat Pracowni Projektowej ARCHON+Architekt Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor działającej od 26 lat Pracowni Projektowej ARCHON+, mówi: Cechą charakterystyczną domów wznoszonych pod koniec lat 90. był stylowy przepych widoczny w sposobie wykańczania elewacji i ilości stosowanych detali. Wśród nich najpopularniejsze to lukarny, wole oka, ganki, kolumny, podcienie czy wieloboczne wykusze. Charakterystyczna była symetria w rozmieszczeniu okien, najczęściej podzielonych szprosami i ozdobionych opaskami. W ostatnich latach wyobrażenia o własnym domu łączą się z prostą bryłą z efektownymi przeszkleniami, wykończoną nowoczesnymi materiałami.

Dom przełomu wieków: skomplikowana bryła i dach
Dom przełomu wieków: bogaty detal architektoniczny
Domy przełomu wieków: skomplikowane bryły i dachy oraz bogaty detal architektoniczny. (fot. Archiwum BD)

Marcin Śniegowski, właściciel Pracowni HomeKONCEPTMarcin Śniegowski, właściciel Pracowni HomeKONCEPT, wyjaśnia: Obecnie budowane domy różnią się od tych, które powstawały w latach 90. Chociaż przez 20 lat nie zmieniła się znacznie technologia budowy ścian zewnętrznych, to zdecydowanie zwiększyły się możliwości stosowania różnych materiałów elewacyjnych i wykończeniowych oraz zmieniła stylistyka budynków. Wieżyczki, kolumny czy lukarny zastąpiła prostota i nowoczesność. Dużym powodzeniem cieszą się dzisiaj domy z poddaszem o zwartej bryle, przykryte dachem dwuspadowym z ograniczoną ilością detali architektonicznych. Coraz chętniej wybierane są domy parterowe oraz piętrowe. Kolorystyka elewacji, bardzo rozbuchana w latach 90. uspokoiła się i na ścianach królują naturalne, stonowane barwy.

Dom na czasie: szary dach z płaskiej dachówki, drewno na elewacji, duży taras
Dom na czasie: szary dach z płaskiej dachówki, drewno na elewacji, duży taras. (fot. HomeKoncept)

Łukasz Bartnik, projektant Bartnik ProjektŁukasz Bartnik, projektant Bartnik Projekt, dodaje:
Odchodzi się od pomysłu domu wielopokoleniowego, co jeszcze w latach 90. było bardzo popularne. To wpływa np. na wysokość budynku – klienci nie zakładają, że ich dziecko zamieszka kiedyś "nad nimi" ze swoją rodziną, więc budynki są niższe.

DOM 2017

Jaki zatem jest najmodniejszy i najbardziej pożądany dom drugiej dekady XXI w.? Zacznijmy od tego, jak wygląda na zewnątrz.

Marcin Śniegowski: Modne są projekty z pięknie zaprojektowanymi elewacjami z wykorzystaniem tynków w stonowanych barwach, uzupełnionych elementami z drewna – często egzotycznego. Na elewacjach stosuje się również betonowe płyty, okładziny z kamienia czy płyty HPL. Tradycyjne boniowania zastąpiono delikatniejszymi, nowoczesnymi elementami. Chętnie wybierane są domy, które mają lukarny z płaskim dachem, portfenetry a nie balkony, duże przeszklenia i wykusze w nowoczesnej aranżacji stylistycznej. Zamiast tradycyjnych ceglanych dachów prym wiodą nowoczesne dachówki w różnych odcieniach szarości oraz czerni.

Powraca moda na krycie dachów blachą, ale w nowoczesnym wydaniu na tak zwany rąbek stojący. Bardzo ważna jest strefa relaksu, dlatego współczesny dom jednorodzinny powinien mieć duży taras wypoczynkowy, łączący z jednej strony salon lub jadalnię, z drugiej piękny ogród. Dobrze, jeżeli jest on chociaż częściowo zadaszony lub osłonięty przed nadmiernym nasłonecznieniem i odizolowany od wzroku sąsiadów.


Monika Lisowska-Łętocha: Rozwój nowych technologii wpłynął na formę architektoniczną. Możliwości wykonania dużych powierzchni szklanych, okien narożnych, drzwi przesuwnych otworzyły nowe perspektywy kreowania przestrzeni wewnętrznej i bryły budynku. Coraz bardziej popularne są domy w kształcie modernistycznych kostek z płaskim dachem, a także w stylu stodoły, nawiązujące kształtem do budownictwa tradycyjnego, zwieńczone dwuspadowym dachem, który często projektowany jest jako pozbawiony okapów. Silnym trendem jest dążenie do projektowania i wznoszenia domów energooszczędnych, a upraszczanie bryły sprzyja zwiększeniu efektywności energetycznej budynku.

Łukasz Bartnik: Klienci coraz częściej stawiają na prostotę z zewnątrz i dużą funkcjonalność w środku. Dom ma być ponadczasowy, o prostej bryle, z jak najlepszych materiałów mieszczących się w ramach budżetu. Modne są duże powierzchnie przeszklone, odchodzi się od tradycyjnych wymiarów okien. W kuchni czy łazience zyskują popularność okna w układzie horyzontalnym, o niewielkiej wysokości, rzędu 60–90 cm, ale za to szerokie na 300 cm i więcej.

To jest modne: dwuspadowy dach bez okapów, kryty szarą blachą na rąbek i narożne okno
To jest modne: modernistyczna kostka z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami
To jest modne: dwuspadowy dach bez okapów, kryty szarą blachą na rąbek i narożne okno; modernistyczna kostka z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami. (fot. Archon+)

Jak współczesny dom ma wyglądać już wiemy, pora na pytanie: jaki ma być w środku?

Monika Lisowska-Łętocha: W kształtowaniu wewnętrznych układów funkcjonalnych dominują otwarte przestrzenie. Ciekawe efekty wizualne zapewniają antresole, dzięki którym wnętrza są bardziej przestronne. Dom ma być wygodny, duże znaczenie ma odpowiednia organizacja zaplecza gospodarczego i pomieszczeń ułatwiających przechowywanie. W nowoczesnych domach nie może zabraknąć pralni czy garderoby.

Łukasz Bartnik: Układ wnętrza musi być podporządkowany funkcjonalności. Ważne są pomieszczenia pomocnicze – spiżarnia, garderoby. Zdarzają się prośby o wydzielenie „kuchni brudnej” i „kuchni czystej”. Garaż zyskuje na znaczeniu – z małego, w którym ledwo mieścił się samochód, rozrasta się często do 30–40% powierzchni parteru.

Marcin Śniegowski: Jeżeli chodzi o układ funkcjonalny, to najchętniej wybierane są domy z dużą, otwartą strefą dzienną, wygodnymi sypialniami oraz dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi i technicznymi. Optymalna wielkość budynku zależy od liczby mieszkańców, ale przeciętnie zamyka się w przedziale 120–200 m2. Pomieszczenia muszą być dobrze doświetlone dużymi zestawami okiennymi – powszechne są duże okna rozsuwane, montowane w salonie lub jadalni. Zainteresowaniem cieszą się wydzielone sypialnie małżeńskie z własną garderobą i łazienką, czyli tzw. master bedroom.

I jeszcze ważne spostrzeżenie związane z tym, że współczesny inwestor jest bardziej świadomy. Chce stworzyć sobie komfortowe warunki do życia i mniej płacić za eksploatację domu, ale także zadbać o środowisko.

Marcin Śniegowski wyjaśnia: Nowoczesny dom jednorodzinny jest dobrze docieplony z zewnątrz oraz wyposażony w wysokiej jakości stolarkę okienną i drzwiową. Dzięki temu jest ekonomiczny w eksploatacji i bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Klienci decydują się również na montaż dodatkowych instalacji poprawiających energooszczędność. Najchętniej wybierają wentylację mechaniczną, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń i skutecznie filtruje je ze wszystkich zanieczyszczeń. Taki system może być bardzo przydatny w miastach, w których dokucza smog. Dopłaty unijne wpłynęły natomiast na rozpowszechnienie się systemów solarnych, służących do podgrzewania wody użytkowej.

Janusz Werner

aktualizacja: 2017-05-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dom z dobudowanym garażem

Joanna i Mariusz z założenia nie chcieli zamieszkać w dużym domu. W wybranym gotowym projekcie prawie idealnie dopasowali wielkość strefy mieszkalnej, lecz mocno nie doszacowali garażowej i gospodarczej. Nie obyło się więc bez rozbudowy domu.

Najbardziej znane marki
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x