Budujemy Dom
Przed budową / Reportaże / Artykuły

Jaka działka taki dom

Najważniejsza jest ziemia – upiera się Jacek, który uważa, że to działka narzuca wielkość i wygląd domu oraz styl życia jego mieszkańców.

Jaka działka taki dom
Tak naprawdę, to Jacek wiedział lepiej, jakie kryteria ma spełniać jego działka niż dom. Ponieważ nie lubi załatwiać spraw urzędowych, postanowił kupić działkę w pełni uzbrojoną. Nie chciał też denerwować się o bezpieczeństwo domu, więc plac musiał znajdować się wśród innych domów jednorodzinnych.

Po krótkich poszukiwaniach kupił 760 m², nieopodal domu ojca. – Chciałem móc często odwiedzać budowę, żeby nadzorować prace i ustrzec się przed kradzieżami, czy dewastacją. I udało się – opowiada.

Od razu zdecydował się na projekt katalogowy. Dom miał przede wszystkim pasować do działki, mieć ok. 200 m² pow. użytkowej, duże pokoje i klasyczną bryłę. Wybrał z żoną projekt "E-7" z pracowni Architekci.

Fundamenty zaczęli kopać w 1998 r. Budowali systemem gospodarczym przez dwa lata. Wysoki poziom wód gruntowych wymógł rezygnację z piwnicy. To pociągnęło za sobą kolejne zmiany.

Garaż zaadaptowali na pomieszczenie gospodarcze, w którym zmieściła się pralnia, spiżarnia i kotłownia. Przy okazji zlikwidowali okna od strony sąsiada, a dodali jedno od frontu. Dzięki tej zmianie dom ma okna symetrycznie rozłożone po obu stronach wejścia, co podkreśla jego dworkową stylizację.

 Wiatę na samochód Jacek dostawił dopiero rok po zakończeniu budowy.

Wiata na samochód

Klasyczny wygląd domu, według właścicieli, psuł wykusz od strony ogrodu. Dlatego z niego zrezygnowali, zostawiając prostą ścianę domu. Dwa niewielkie pokoje na parterze, zostały połączone i zaadaptowane na wygodny gabinet pana domu.

Maria zdecydowała, że ściana między kuchnią a pokojem dziennym zostanie usunięta, co "otworzy" parter i ułatwi rodzinne spędzanie czasu. Odpowiedni klimat tworzy także kominek z tradycyjnym paleniskiem.

Brak piwnicy i pomieszczenia, w którym można gromadzić rzeczy rzadko używane, wymusiły zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod dachem na obwodzie ścian zewnętrznych.

Może jest tam niewygodnie i nie można się wyprostować, ale uzyskaliśmy dzięki temu dodatkowe 30 m² gospodarczych schowków – Jacek pokazuje niskie (ok.140 cm) drzwi, przez które wchodzi się na stryszek z korytarza na piętrze.

+

 • Efekt po usunięciu ściany pomiędzy salonem a kuchnią
  Wygodny dom dla rodziny 3-4 osobowej.
 • Przestrzenny i reprezentacyjny hol.
 • Znajdująca się na poddaszu wolna przestrzeń pomieściła 30 m² pomieszczeń gospodarczych.
 • Dostawiona do domu wiata nie psuje jego charakteru.
-
 • Po rezygnacji z piwnicy trzeba było zagospodarować garaż na kotłownię, pralnię i spiżarnię.
 • Zdaniem Jacka wykusz w pokoju od strony ogrodu psuł klasyczny wygląd dworku polskiego, dlatego właściciel z niego zrezygnował.
 • Źle zrobione wywietrzniki na dachu – zimą zawiewa przez nie śnieg na strych.
{single-image 18483}

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak, Aneta Demianowicz

aktualizacja: 2011-03-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Budowa domu bez niespodzianek

Budowa domu trwała rok i przebiegła bez niespodzianek, a oni koncentrowali się na dopasowaniu prac do kolejnych transz kredytu. W 2004 roku wprowadzili się do domu, który nie był jeszcze wykończony. Jakub sam zamontować osprzęt instalacji elektrycznej i położył podłogi z paneli.
Najbardziej znane marki
Masy samopoziomujące - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrodzenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x