Budujemy Dom

Dobry projekt na krótką i szeroką działkę

Joanna opowiada, jak z mężem szukała projektu, który zmieści się na płytką i szeroką działkę. Od kopania fundamentów, do wprowadzenia się we wrześniu 2005 roku minęły trzy lata.
Cały dla małych 

Wszystko zaczęło się właśnie od gabinetu - Joanna opowiada, jak z mężem szukała projektu bez dodatkowego pokoju na dole. To, że takiego nie znaleźli, dziś uważa za opatrzność. Dla mamy dwóch kilkuletnich chłopców pokój zabaw obok kuchni, to rozwiązanie idealne. Dzięki temu może w ciągu dnia gotować i sprzątać, a chłopcy bawią się bezpiecznie obok. Rodzice wydzielili dla nich, ze swojej kilkutysięcznej działki, 2000 m2 na budowę.

Pierwszym problemem okazało się znalezienie domu na szeroki, ale krótki plac. Zmieściła się na niej dom z  . Dom ma powierzchnię użytkową typową dla budynków stawianych w województwie mazowieckim - 182 m2.

 Pokój dziecięcy 
 Pokój dziecięcy

Od kopania fundamentów, do wprowadzenia się we wrześniu 2005 roku minęły trzy lata. Budowa mogłaby przebiegać szybciej, ale dom stawiał Sebastian z ojcem. Obaj prowadzą własną firmę budowlaną, więc pracowali między zleceniami klientów.

Za to nie mieli kłopotu ze znalezieniem dobrych fachowców i sporo prac wykonali własnoręcznie, oszczędzając w ten sposób na robociźnie. Dzięki temu, młodzi małżonkowie uniknęli kredytu i na starcie wspólnego życia mają własny dom i nie ciążą na nich żadne zobowiązania finansowe.

Ponieważ wykończenia też robił Sebastian, nie ma mowy o żadnych błędach czy niedoróbkach. - Bryła budynku jest prosta, więc nie było z tym kłopotu. Jedynie przy wolim oku, Sebastian z tatą byli bardziej uważni. Ale nie przypominam sobie nawet jednego problemu ze stawianiem domu. Oczywiście, oprócz tego, że zawsze brakowało czasu - wspomina Joanna.

Na parterze właściciele wprowadzili niewielkie zmiany w stosunku do projektu katalogowego. Usunięta pomiędzy kuchnią i salonem ściana sprawia, że cały parter to jedna przestrzeń. Połączona została również przestrzeń kotłowni i pralni.

Salon z jadalnią 
 Salon z jadalnią
  Pokój na strychu
 Pokój na strychu

Większą rewolucję Sebastian przeprowadził na poddaszu. Nad garażem obniżył strop o ok. 30 cm i podwyższył dach. Dzięki temu w miejscu strychu powstał pokój, którego podłoga podzielona jest na dwa poziomy. Jedna z sypialni została "poświęcona" na wygodną łazienkę - dużą i dobrze doświetloną.

+
 • Dobry projekt na płytką i szeroką działkę.
 • Budowa domu systemem gospodarczym to niższe koszty.
 • Z kuchni prowadzą drzwi na taras - rozwiązanie ułatwiające pilnowanie małych dzieci i podawanie posiłków na tarasie.
 • Strych nad garażem można zaadaptować na dodatkowy pokój.
-
 • Dwa okna do wolego oka - ich cena w porównaniu ze standardowym była o 100 a nawet 200 proc. wyższa (w zależności od firmy).
 • Wjazd na działkę jest z boku domu, a nie z frontu, co bardzo wydłuża drogę dojazdową do garażu.
 • Ciasna pralnia połączona z kotłownią.

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak,
Aneta Demianowicz

aktualizacja: 2011-03-23

Dodaj komentarz

Najbardziej znane marki
Kotły gazowe
Oczyszczalnie ścieków
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe
cerco mogli est europa chat lgbt italiana chat online gratis lisboa chat gratis senza java over 40 anima gemella esiste veramente siti donne ricche vacanze per single milano chat gratis senza registrazione con stanze cerco ragazza che fa treccine siti annunci di lavoro gratuiti cerco amore yahoo cerco amiche in torino protezione dei dati personali nelle pubbliche amministrazioni conoscere gente estate chat senza iscrizione per ipad come trovare indirizzo email facebook donne arad romania sistema di sicurezza bancomat cerca e trova gli oggetti nascosti villaggi per single alle canarie chat per conoscere ragazze stranieri chat free iphone cerco persona di fiducia line chat 240x320 incontrare persone aforismi miglior sito per conoscere persone gratis conoscere gente estate fefazfsrf chat sur meetic gqvpcpyvez chat italiana senza registrazione over 40 siti annunci lavoro estero my single friend james argent cerca amici hay day annunci torino subito chat senza registrazione londra incontra gente online capodanno single firenze donne ucraine x matrimonio trova amici per criminal case sito per trovare informazioni persone chat single avenue nuovi amici viaggio come chattare con victoria justice ragazze russe e uomini italiani