Budujemy Dom
Wnętrza / Salon / ABC

Wybieramy kolor na ścianę

Przy wyborze farby nie powinniśmy się kierować modą, tylko własnymi odczuciami – czy dobrze się czujemy w danym kolorze – czasem wystarczy przyjrzeć się, w jakich barwach wybieramy ubrania.

Kolory pozwalają kształtować wnętrza

Charakter jednego pomieszczenia potrafi się zmieniać w zależności od tego, czy wybierzemy barwy ciepłe lub zimne, intensywne czy stonowane i jak je rozmieścimy na ścianach i suficie.

Róże, żółcie, czerwienie, brązy to kolory ciepłe. Są przyjazne, radosne i słoneczne. Powiększają optycznie małe pomieszczenia, a większym dodają przestronności. Pastelowe kolory są „bezpieczne w użyciu”. Nie nudzą się tak szybko, są mniej męczące dla oka niż kolory intensywne. Łatwiej jest do nich dobrać dodatki.

Barwy zimne – błękity, fiolety i zielenie są chłodne w odbiorze. W tak pomalowanym wnętrzu czujemy się bardziej subtelnie, elegancko i wyrafinowanie. Warto pamiętać, że do chłodnych pomieszczeń trudniej jest dobrać kolor mebli, podłogi, obicia kanap, zasłony czy inne dodatki.

Mocne i ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze. Nie warto więc malować nimi małych i wąskich pokoi. Umiejętnie stosując nasycone barwy możemy „optycznie zmienić” kształt pomieszczenia. I dlatego, aby np. obniżyć zbyt wysoki sufit, wystarczy pomalować go na ciemniejszy kolor. Jeśli zależy nam na tym, by poszerzyć wąskie pomieszczenie – ciemniejszą farbą trzeba pomalować krótsze ściany, lub tą znajdującą się naprzeciwko wejścia.

Pionowe pasy na ścianach podwyższają, a poziome obniżają wnętrze. Pokój będzie wydawał się szerszy i niższy, jeśli sufit i ściany pomalowane będą tym samym kolorem. Wnętrza słabo oświetlone i ciemne rozjaśnią jasne, żywe kolory – pomarańczowy lub żółty. Tam, gdzie pomalowaliśmy ściany na ciemno, trzeba dodać drugie tyle światła np. poprzez wymianę żarówek na mocniejsze.

Zdobione kolorowymi farbami ściany mogą wyglądać jeszcze efektowniej, jeśli namalujemy na nich szlaczek lub motyw roślinny. Najprościej jest skorzystać z gotowych szablonów, które przykłada się do ściany, i za pomocą gąbki lub małego pędzelka maluje wzór. Jednak, by mieć niepowtarzalny ornament na ścianie, warto spróbować namalować go własnoręcznie.

Przed pomalowaniem wnętrza warto także sprawdzić właściwości samych kolorów. Na przykład niebieski pomaga się skoncentrować i wypocząć, a czerwony pobudza. Dlatego w pokoju ucznia warto zastosować chłodne błękity złamane czerwonym akcentem. Zielony wycisza i uspokaja, w związku z czym jest dobry dla nerwusów. Pomarańczowy wywołuje optymistyczne nastawienie do świata.

Leszek Matusiak
architekt wnętrz

aktualizacja: 2008-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu Przy użyciu wyłącznie tkanin przeprowadzisz diametralną metamorfozę gościnnego pomieszczenia. Pozwól, aby powiew wiosny zawitał do Twojego salonu!
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Odnów stary mebel - to takie proste!
Odnów stary mebel - to takie proste! Chyba każdy z nas ma mebel, do którego czuje sentyment i ciężko mu się z nim rozstać. Może to być szafka odziedziczona po babci, komoda ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze