Budujemy Dom
Wnętrza / Salon / Artykuły

Dekoracyjne osłony okien - rolety, plisy, żaluzje, zasłony

Wprawdzie osłony przeciwsłoneczne montowane wewnątrz pomieszczeń chronią przed słońcem mniej skutecznie niż te zewnętrzne, to w przeciwieństwie do nich mogą stanowić również efektowną dekorację.

Jeszcze do niedawna funkcje ochrony przed słońcem pełniły grube zasłony, którymi w upalne dni zasłaniano okna. Obecnie możliwości jest znacznie więcej. Nowoczesne rolety i żaluzje oferowane są w wielu wzorach i kolorach, dlatego coraz więcej osób wyposaża w nie okna. Spora część właścicieli, zwłaszcza domów urządzonych w nowoczesnym stylu, rezygnuje z tradycyjnych firanek i zasłon, decydując się właśnie na rolety albo żaluzje, które mają za zadanie nie tylko chronić wnętrza przed nadmiarem promieni słonecznych i wzrokiem przechodniów, ale pełnić rolę oryginalnego akcentu dekoracyjnego. Styl, kolor i wzór osłon można bowiem dobrać do charakteru każdego wnętrza.

ROLETY

Roleta rzymska (fot. Dekoria)
Roleta rzymska (fot. Dekoria)

Spośród wszystkich osłon wewnętrznych, rolety pokryte srebrem lub gumową powłoką w najmniejszym stopniu przepuszczają promienie słoneczne. Najskuteczniej chronią więc wnętrza przed nadmiarem słońca i np. nocnym światłem miejskich latarni. Najlepiej montować je na oknach ulokowanych na najbardziej nasłonecznionych elewacjach. Włókna, z których są wykonane rolety podgumowane i te z dodatkiem srebra, charakteryzują się odpornością na zabrudzenia i trwałością barw. Takie osłony łatwiej też się czyści niż tekstylne.

Rolety skonstruowane są w taki sposób, że tkanina zrolowana jest na wałku zamocowanym najczęściej do górnej ramy okna. Rozwija się je ręcznie do dowolnej wysokości, za pomocą łańcuszka. Ich maksymalna szerokość to 3 m. Mechanizm łańcuszkowy - samohamujący - pozwala na wygodne zatrzymanie rolety na żądanej wysokości.

Rolety wewnętrzne, w zależności od sposobu mocowania, dostępne są w dwóch wariantach:

  • wolno wiszące - przytwierdzane do ściany, sufitu, ramy okna lub wnęki okiennej. Stosowane są nie tylko jako ochrona przed słońcem, lecz także jako okienny element dekoracyjny oraz np. zasłona różnego rodzaju wnęk;

  • w kasecie - zwinięte w kasecie z prowadnicami. Kasetę przykręca się do ramy okna za pomocą wkrętów, a prowadnice przykleja do listwy szybowej lub całą roletę przykleja się do skrzydła okna. W pierwszym wariancie, roleta montowana jest na skrzydle okiennym. Odstęp od rolety do szyby zależy od grubości listew przyszybowych.

    W drugim sposobie, roleta mocowana jest między listwami przyszybowymi i porusza się wzdłuż okna (zachowując minimalny odstęp od szyby) lub bezpośrednio przy niej. Obie metody montażu mają tę zaletę, że umożliwiają dowolne uchylenia lub otwarcie okna z opuszczoną osłoną.
Rolety zwijane w kasecie Rolety zwijane w kasecie Rolety zwijane bez kasety
Rolety zwijane w kasecie i bez kasety (fot. rolbos.waw.pl, Karnix)

Kasety można kupić w kilku kolorach, np. białym, brązowym, złotym, imitującym drewno dębu, mahoniu, wiśni czy orzecha.

Najprostsze i najpopularniejsze są rolety zwijane, wykonane z różnokolorowych, jednolitych lub wzorzystych tkanin o różnej gramaturze i stopniu zaciemnienia. Ich odmianą są rolety "dzień i noc", składające się z dwóch rodzajów pasów, przezroczystych i zacieniających.

Nałożenie dwóch warstw tkaniny jedna na drugą i przesuwanie ich względem siebie zapewnia większy zakres regulacji stopnia nasłonecznienia i zaciemnienia pomieszczenia, podobnie jak w przypadku żaluzji poziomych. Tego typu osłony mogą być montowane bezpośrednio na oknie za pomocą specjalnych uchwytów (bez przewiercania ramy okna), do ściany lub do sufitu. Materiały w roletach mogą różnić się gramaturą, szerokością pasów oraz wypełnieniem pomiędzy pasami.

Kolejnym rodzajem tego typu osłon są rolety rzymskie. Kiedy podnosimy je, tkanina układa się w poziome równoległe fałdy, kiedy je opuszczamy - tworzy gładką powierzchnię. Równie efektowne są rolety austriackie, w formie bufiastej, pofałdowanej tkaniny, która podnoszona do góry marszczy się, tworząc dekoracyjny lambrekin.

Roleta rzymska (fot. Dekoria) Roleta rzymska (fot. Dekoria)
Roleta rzymska (fot. Dekoria)
Rolety rzymskie. Dzięki dolnej i górnej belce, można przesuwać je w ramie okna od dołu i od góry Rolety "dzień-noc" składające się z dwóch rodzajów tkanin, grubszej - zacieniającej i cieńszej - przepuszczającej światło.
Rolety rzymskie. Dzięki dolnej i górnej belce, można przesuwać je w ramie okna od dołu i od góry (fot. Gardinia) Rolety "dzień-noc" składające się z dwóch rodzajów tkanin, grubszej - zacieniającej i cieńszej - przepuszczającej światło (fot. Gardinia)
Alternatywą dla typowych rolet są przesuwane zasłony panelowe, zbudowane z kilku paneli poruszających się po szynie zamocowanej nad oknem.
Alternatywą dla typowych rolet są przesuwane zasłony panelowe, zbudowane z kilku paneli poruszających się po szynie zamocowanej nad oknem (fot. Faber)

PLISY

Plisa z tkaniny poliestrowej, częściowo przepuszczającej promienie słoneczne. Rolety, żaluzje czy plisy mogą zyskać na atrakcyjności dzięki dekoracyjnym detalom, którymi można je wykończyć np. sznurki do podciągania i opuszczania.

Plisa z tkaniny poliestrowej, częściowo przepuszczającej promienie słoneczne. (górne zdjęcie) (fot. Gardinia)

Rolety, żaluzje czy plisy mogą zyskać na atrakcyjności dzięki dekoracyjnym detalom, którymi można je wykończyć np. sznurki do podciągania i opuszczania. (zdjęcia po prawej) (fot. Coulisse)

Rolety, żaluzje czy plisy mogą zyskać na atrakcyjności dzięki dekoracyjnym detalom, którymi można je wykończyć np. sznurki do podciągania i opuszczania.

Rolety plisowane (plisy) nie mają kasety, więc nie ograniczają powierzchni szyby. Dzięki dwóm poziomym belkom, możemy przesuwać splisowaną tkaninę w górę i w dół, a nawet zatrzymać ją pośrodku okna. W odróżnieniu od innych systemów zasłonowych, plisy pozwalają na zasłonięcie dowolnego fragmentu okna. Mogą składać się z dwóch rodzajów materiałów - zaciemniającego i dekoracyjnego - by zależnie od potrzeb przesłaniać okno jednym lub drugim.

Oferowane są w różnych tonacjach i barwach. Plisy mają także bardzo praktyczny system regulacji poziomu nasłonecznienia, zapewniający użytkownikom komfort oraz intymność. Przytwierdza się je w poziomie, pionie oraz ukośnie, w oknach o nietypowych kształtach (łukowych, trapezowych) oraz wszędzie tam, gdzie warunki techniczne uniemożliwiają montaż tradycyjnych rolet czy żaluzji.

ŻALUZJE

Stanowią skuteczną ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, dzięki precyzyjnej regulacji kierunku i ilości wpadających promieni słonecznych. Ta możliwość znacznie odróżnia żaluzje od rolet i sprawia, że są one o wiele bardziej praktyczne. Zbudowane są z aluminiowych lub drewnianych lamelek o różnej szerokości. Najczęściej przykręca się je do ramy okna. Nadają się do zasłaniania większych powierzchni, np. całej wnęki okiennej czy przeszklonych ścian. Można je wyposażyć w żyłki utrzymujących osłonę przy szybie nawet w oknie uchylonym. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że nadają się do instalowania w każdym rodzaju okien - zarówno między szybami, jak też przed nimi.

Żaluzje drewniane nadają wnętrzu uroku i niepowtarzalności. Lamele wytwarzane są z drewna zazwyczaj w dwóch szerokościach 25 i 50 mm i malowane transparentną lazurą nadającą żaluzjom różne odcienie. Osłona rynny górnej, belka dolna i detale wykonane są również z drewna w kolorze zbliżonym do koloru lamelek.

Decydując się na tego typu osłony, warto wiedzieć, że elementy są stosunkowo grube, podciągnięta żaluzja zajmuje ok. 20% wysokości okna, co zmniejsza dopływ światła do pomieszczenia. Ze względu na ich duży ciężar, wieszaki mocujące trzeba trwale przytwierdzić do ram okna. Żaluzji drewnianych nie należy montować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. w kuchni, łazience czy pralni. Nie zaleca się także czyścić ich wodą ani detergentami, a jedynie odkurzać, a do mycia stosować przeznaczone do tego preparaty.

Żaluzje drewniane, poza kolorem naturalnego drewna, można kupić w wersji pomalowanej na dowolny kryjący kolor. Żaluzje drewniane, poza kolorem naturalnego drewna, można kupić w wersji pomalowanej na dowolny kryjący kolor.

Żaluzje drewniane, poza kolorem naturalnego drewna, można kupić w wersji pomalowanej na dowolny kryjący kolor.
(fot. Archiwum Budujemy Dom, www.rolbos.waw.pl)

Żaluzje aluminiowe są odporne na wilgoć i zmianę temperatury. Bardzo dobrze również chronią pomieszczenia przed przegrzaniem. Przeważnie oferowane są w trzech szerokościach lameli: 16, 25 i 50 mm. Sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych, np. w łazience, kuchni, pralni. Zwykle wyposażone są w prowadzenie boczne (żyłki), utrzymujące żaluzje przy szybie nawet w oknie uchylonym. Ponieważ są dużo lżejsze od drewnianych, można je montować do listwy przyszybowej bez ingerencji w ramę okna. Proponowane są w dużej liczbie kolorów oraz w wersji drewnopodobnej w kilku odcieniach. Można je myć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

Ciekawą odmianą żaluzji drewnianych są okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami wykonanymi z klejonego drewna.
Ciekawą odmianą żaluzji drewnianych są okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami wykonanymi z klejonego drewna.
Ciekawą odmianą żaluzji drewnianych są okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelami wykonanymi z klejonego drewna (fot. Jasno Shutters)

ZASŁONY

Dla osób preferujących klasyczny styl urządzania wnętrz, sposób na skuteczną ochronę przed słońcem mogą stanowić tradycyjne zasłony tekstylne. Po części wynika to z przywiązania do tradycji, ale prawdą jest, że tkaniny "ocieplają" wnętrza. Zasłaniając nimi okno, tworzymy w domu przytulną atmosferę. Odsłaniając - pozwalamy, by słońce przeniknęło do środka. Jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, by zasłony nie przepuszczały promieni słonecznych, wybierzmy grube, ciężkie tkaniny z gęsto tkanym splotem.

Decydując się na taki rodzaj przesłon, musimy wybrać także karnisze. Trzeba pamiętać, że muszą być dłuższe od wnęki okiennej o 50-60 cm (po 25-30 cm z każdej strony), dzięki temu będziemy mogli wygodnie zsuwać kotary poza światło okna. Po zamontowaniu karnisza okno musi się swobodnie otwierać, dlatego jego górna krawędź musi znajdować się w odległości minimum 5 cm od karnisza. Jednocześnie jego odległość od ściany ma gwarantować to, by tkanina swobodnie zwisała, nie opierając się o parapet lub grzejnik.

Aby osiągnąć efekt przestrzenności, zasłony marszczy się i drapuje. Dlatego też szerokość tkaniny powinna być większa przynajmniej o 50% od długości karnisza (a może stanowić nawet trzykrotną jego długość). Ważną kwestią jest poza tym wysokość kotary. Dobierzmy ją tak, by zwisała 1-2 cm nad podłogą.

Zasłony często łączone są z roletami wykonanymi z tkaniny o podobnej kolorystyce. Zasłony często łączone są z roletami wykonanymi z tkaniny o podobnej kolorystyce.
Zasłony często łączone są z roletami wykonanymi z tkaniny o podobnej kolorystyce. (fot. Dekoria)

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Roleta rzymska (fot. Dekoria)

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wykończenie ścian i podłóg w salonie - przegląd i ceny

Prezentujemy przykłady wykończenia ścian i podłóg w salonie. Zobacz naszą galerię.

Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu Przy użyciu wyłącznie tkanin przeprowadzisz diametralną metamorfozę gościnnego pomieszczenia. Pozwól, aby powiew wiosny zawitał do Twojego salonu!
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Odnów stary mebel - to takie proste!
Odnów stary mebel - to takie proste! Chyba każdy z nas ma mebel, do którego czuje sentyment i ciężko mu się z nim rozstać. Może to być szafka odziedziczona po babci, komoda ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x