Budujemy Dom
Wnętrza / Salon / Artykuły

Drzwi do salonu

Drzwi jednocześnie dzielą i łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane i stylem dobrane do wnętrza drzwi do salonu mogą również pełnić ważne funkcje ozdobne.

Skrzydła pełne i przeszklone

Drzwi do salonu
 (fot. Interdoor)
Drzwi składają się ze skrzydła, futryny (ościeżnicy), klamki oraz zawiasów i okuć. Z kombinacji tych elementów powstają setki modeli, z których musimy wybrać te idealne dla nas.

Skrzydła pełne wykonuje się z litego lub klejonego drewna, z płyt pilśniowych MDF lub z tłoczonych płyt HDF. Drewniane są najczęściej w naturalnym kolorze, te z klejonki wykańczane są fornirem z naturalnego drewna. Można też kupić drzwi drewniane bejcowane lub malowane na dowolny kolor. Drzwi z płyt pilśniowych MDF lub z tłoczonych płyt HDF wykończone są cienką okleiną z forniru lub tworzywa sztucznego.

Drzwi pełne zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dlatego stosuje się je najczęściej w pomieszczeniach, które chcemy odizolować, na przykład w sypialniach i gabinetach. Są też najlepszym rozwiązaniem w pokojach nastolatków, słuchających głośnej muzyki.

Skrzydła przeszklone wizualnie powiększają pomieszczenie. Wprowadzają dzienne światło do pomieszczeń bez okien, na przykład do holi czy korytarzy. Do wyboru są różne rodzaje szkła: przezroczyste lub matowe, białe lub barwione, a także ornamentowe i witrażowe. Szyby mogą być podzielone szprosami.

Drzwi w jasnym kolorze na tle czekoladowej ściany z pasami światłocieniaDrzwi w jasnym kolorze na tle czekoladowej ściany z pasami światłocienia – idealnie komponują się ze szklaną ścianą na wprost nich
(fot. Stefania)

Drzwi szklane
, choć pojawiły się niedawno, ze względu na swoje walory dekoracyjne i funkcjonalne cieszą się dużą popularnością. Dobrze izolują pomieszczenia (zwłaszcza od hałasu), a jednocześnie - dzięki swobodnemu przepływowi światła - otwierają je.

Jeśli są wykonane ze szkła o małej przepuszczalności światła i obrazu, na przykład szkła szronionego lub klejonego, zapewniają intymność. Do ich produkcji używa się tzw. bezpiecznego szkła. Może to być szkło hartowane, które po rozbiciu rozsypuje się na kawałki o tępo zakończonych brzegach, lub klejone (z folią lub żywicą wewnątrz), które nie rozsypuje się.

Symboliczna przegroda, która raczej komunikuje o podziale niż go tworzy
Symboliczna przegroda, która raczej komunikuje o podziale niż go tworzy. Jednocześnie delikatne szklane drzwi są dekoracyjnym akcentem w tym harmonijnym wnętrzu
(fot. Kronopol)

Drzwi lustrzane powiększają optycznie wnętrze i dlatego są przydatne w małych pomieszczeniach. Montuje się je również tam, gdzie nie ma miejsca na duże, tradycyjne lustro, na przykład w sypialni, łazience czy garderobie.

Rozwieralne czy składane

Wybierając drzwi dwuskrzydłowe rozwieralne musimy mieć miejsce na ich otwarcie
 Wybierając drzwi dwuskrzydłowe rozwieralne musimy mieć miejsce na ich otwarcie
(fot. Stolbud Warszawa)
 
Drzwi harmonijkowe są bardzo praktyczne
 Drzwi harmonijkowe są bardzo praktyczne (fot. Marley)

Drzwi do salonu różnią się sposobem otwierania. Rozwiaralne nadają się do wnętrz, w których jest odpowiednio dużo miejsca na ich otwieranie. Ich minimalna szerokość wynosi 80 cm w świetle ościeżnicy. Szerszych niż 100 cm praktycznie się nie robi.

Jeśli chcemy połączyć pomieszczenie jeszcze szerszymi drzwiami, możemy zamontować drzwi dwuskrzydłowe. Pamiętać jednak trzeba, że otwierają się na dwie strony i w związku z tym zabierają dużo miejsca.

Drzwi przesuwne są wygodne i praktyczne zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na otwieranie skrzydeł drzwi uchylnych. Podwiesza się je na wózkach do prowadnicy, zamontowanej na górze, dzięki czemu drzwi nie stykają się z podłogą. Po rozsunięciu mogą zachodzić na ścianę lub chować się w niej.

To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ pozwala na dowolne wykorzystanie jej powierzchni. Ponadto, skrzydła po rozsunięciu będą niewidoczne. W ścianie montuje się wówczas specjalną kasetę, w którą wprowadza się drzwi. Ściana murowana musi mieć grubość co najmniej 12,5 cm, z płyty gipsowo-kartonowej - 10 cm.

Drzwi do salonu składane z dwóch lub więcej części połączone są zawiasami. Po zamknięciu nie różnią się od drzwi uchylnych lub przesuwnych. Aby je otworzyć, części skrzydła składa się jak parawan. Nie zajmują dużo miejsca, ale po złożeniu zmniejszają szerokość otworu.

Stosowane są zazwyczaj w przejściach prowadzących np. do garderoby czy spiżarni. Natomiast w wersji dwuskrzydłowej mogą oddzielać na przykład salon od jadalni czy kuchni.

Drzwi harmonijkowe konstrukcją i sposobem otwierania przypominają składane. Zbudowane są jednak z węższych paneli, które składają się w harmonijkę z jednej lub dwóch stron otworu.

Drzwi z paneli wykonanych z tworzywa sztucznego, ze względu na niezbyt atrakcyjny materiał wykończenia, stosuje się głównie do wnętrz mało eksponowanych - wszelkiego rodzaju wnęk czy garderób. Bardziej eleganckie są panele oklejone fornirem lub drewniane.

Modne drzwi

Od kilku lat modne są formy proste, o czystych płaszczyznach, wyrazistych kształtach, pozbawione nadmiaru elementów dekoracyjnych. Nowoczesne wnętrza, dzięki przenikającym się przestrzeniom, są jasne i przestronne. Dominują w nich stal, szkło i drewno o niebanalnych kolorach. Do takich aranżacji pasują drzwi przeszklone, ujęte w wąskie, drewniane lub metalowe, ramy. Szklane drzwi stosuje się zwłaszcza tam, gdzie zamknięcie przestrzeni mogłoby zakłócić harmonię całości.

Drzwi chowane w ścianę, dwuskrzydłoweDrzwi chowane w ścianę, dwuskrzydłowe; nawet po zamknięciu nie narzucają się domownikom – ich delikatna forma daje piękne efekty – przywołując na myśl muśnięte mrozem okno (fot. Eclisse)

Lekkość i prestiż – piękne drzwi szklane w drewnianym obramowaniu
Lekkość i prestiż – piękne drzwi szklane w drewnianym obramowaniu. Naturalny fornir Merbau i hartowane szkło satynowe. Cena z regulowaną ościeżnicą  1970 zł.
Na drugim biegunie wnętrzarskiej mody znajduje się ponadczasowa klasyka. We wnętrza ze stylowymi meblami dobrze wpisują się masywne drzwi ozdobione frezowanymi elementami z litego drewna, szybami, witrażami czy innymi dekoracyjnymi wypełnieniami.

Aby zachować stylistyczną jednolitość, warto zadbać, by zdobienia drzwi i ich akcesoria nawiązywały do dekoracyjnych motywów mebli.

Wielu zwolenników mają także drzwi kolorowe. Intensywne, energetyzujące czerwienie, oranże, róże, fiolety czy błękity wybierają zwłaszcza młode osoby. Taki mocny akcent pasuje do wnętrz nasyconych barwami, a także zaaranżowanych w egzotycznej stylistyce.

Z drugiej strony coraz mocniej zauważany jest nurt, który można określić jako "powrót do natury". Do ekologicznych wnętrz, w których królują stonowane barwy ziemi, pasują matowe drzwi w spokojnych odcieniach beżu, brązu lub jasnej, spłowiałej zieleni. Nie powinny też mieć bogatych dekoracji.

Ponieważ drzwi do salonu widoczne są z dwóch pomieszczeń, powinny być tak dobrane, aby ich wzornictwo nawiązywało do wystroju każdego z nich.

Klamka zapadła

Dbałość o detale zawsze decyduje o ostatecznym efekcie dekoracyjnym wnętrza. W przypadku drzwi tymi detalami są klamki, pokrętła i różnego rodzaju uchwyty. W cenę drzwi najczęściej wliczone są standardowe - z aluminium lub plastiku. Jeśli chcemy mieć klamkę o ciekawszej formie, trzeba kupić ją osobno.

Wszelkie akcesoria do drzwi powinny być stylistycznie dopasowane zarówno do nich samych, jak i całego wnętrza. Forma oraz materiał, z którego są wykonane, mogą podkreślać charakter drzwi lub też być tym jedynym detalem, na którym skupi się nasza uwaga. Jeśli do gładkich drzwi zamocujemy klamkę o wyszukanym kształcie, to właśnie ona przyciągnie nasz wzrok.

Lustrzane drzwi pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń – w tym przypadku salonLustrzane drzwi pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń – w tym przypadku salon; dodatkowy efekt dają ozdobne elementy skrzydeł drzwiowych. Trudno zgadnąć, że za ścianą (drzwiami) jest jeszcze sypialnia (fot. Raumplus)

Bogactwo form klamek i innych akcesoriów służących do otwierania drzwi do salonu - od stylizowanych na stare aż do futurystycznych - pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru. Ich wzory często tworzą znani projektanci, sygnując je własnym nazwiskiem. Do wyboru są matowe i błyszczące klamki mosiężne, chromowane, niklowane, a nawet pozłacane.

Powierzchnia klamki może być matowa lub błyszcząca, niklowana, patynowanaPowierzchnia klamki może być matowa lub błyszcząca, niklowana, patynowana
Powierzchnia klamki może być matowa lub błyszcząca, niklowana, patynowana, a nawet pozłacana. Bez problemu zatem możemy dobrać klamki do drzwi i wnętrz stylizowanych na stare lub do tych nowoczesnych (fot. Impexmebel, fot. Praktiker)

Można też kupić klamki z uchwytem z kryształu, porcelany, egzotycznego drewna lub żywicy syntetycznej, a także wykończone skórą lub podświetlane, ułatwiające trafienie do drzwi w ciemności. Wybierając model klamki, trzeba jednak pamiętać, że poza urodą liczy się także solidność konstrukcji i wygoda użytkowania.

Piękne szklane drzwi, które niczym obraz zdobią wnętrze. Skierowane na drzwi promienie słoneczne tworzą we wnętrzu prawdziwy teatr kolorów
(fot. Villa Glass)
Piękne szklane drzwi, które niczym obraz zdobią wnętrze


aktualizacja: 2009-09-22

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Też mi się podobają!

Sepro

09 Cze 2010, 19:04

Chowane w ścianie są rewelacyjnym rozwiązaniem

jętka

08 Cze 2010, 12:58

Jasne że istnieje możliwość. A chcesz zwykłe drzwi czy jakieś przesuwane? :).

Gość: Graszka

08 Cze 2010, 07:35

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Salon idealny - wnętrza

W każdym domu salon jest miejscem szczególnym. Przecież to tu codziennie zbiera się cała rodzina, by wspólnie porozmawiać czy oglądać telewizję. To także najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości i organizuje rodzinne uroczystości. To wyjątkowe miejsce musi być zatem szczególnie urządzone...

Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Odnów stary mebel - to takie proste!
Odnów stary mebel - to takie proste! Chyba każdy z nas ma mebel, do którego czuje sentyment i ciężko mu się z nim rozstać. Może to być szafka odziedziczona po babci, komoda ...
Nowa kolekcja oświetlania w sklepach Leroy Merlin
Nowa kolekcja oświetlania w sklepach Leroy Merlin Sklepy Leroy Merlin wprowadziły nową kolekcję produktów przeznaczonych do oświetlenia domu. W jej skład wchodzą oryginalne lampy, plafony, ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x