Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Porady ekspertów

Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy nad schodami

W trakcie budowy domu okazało się, że podciąg stropowy nad schodami ogranicza wysokość wejścia – wyższe osoby mogą uderzać o niego głową. Problem powstał w wyniku przesunięcia schodów i ujawnił się na szczęście przed ułożeniem stropu. Jak można temu zaradzić?

Odpowiedź eksperta: Sposób naprawienia błędu zależy od wielkości zwiększenia prześwitu nad schodami. Jeśli chcemy zwiększyć wysokość wejścia o 2–3 cm, to wystarczy zmienić kąt nachylenia schodów, czyli zbudować je bardziej stromo. Wtedy schody przesunięte będą do przodu i podciąg wyjdzie poza ich obrys.

Inny sposób to wycięcie podciągu i „wstawienie” go w grubość stropu. Należy pamiętać jednak, że musi zostać zachowana szerokość i wysokość podciągu, która jest określona w projekcie. Zwiększenie prześwitu zależeć będzie od projektowanej grubości podciągu i stropu. Konieczne będzie również przeprojektowanie połączenia stropu z podciągiem, a betonowanie obu elementów musi nastąpić jednocześnie – wymaga to ustawienia dodatkowych podpór.

Możliwa jest także zamiana żelbetowego podciągu na stalowy o przekroju dwuteowym, który z reguły ma mniejszą wysokość konstrukcyjną. Jego zaprojektowanie należy powierzyć uprawnionemu konstruktorowi budowlanemu.

Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy można np. wyciąć i wstawić w grubość stropu
Za nisko zaprojektowany i wykonany podciąg stropowy można np. wyciąć i wstawić w grubość stropu
aktualizacja: 2009-10-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Nowe schody na strych

Schody na strych najwygodniej ulokować w pobliżu głównego wejścia (zwykle w środkowej części domu), ponieważ szlaki komunikacyjne będą wtedy najkrótsze. Trzeba przewidzieć na nie około 7–15 m2; czasem na wygodną komunikację trzeba poświęcić jeden pokój na parterze.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x