Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / ABC

Jak zachować przyczepność na schodach

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników stopnie schodów powinny być wykończone w wersji antypoślizgowej. Zapewnią to wszystkie materiały o szorstkiej powierzchni. Gdy zdecydujemy się na wykończenie z poślizgiem (np. marmurem), można na stopnicach zamocować niewielkie nakładki, które pełnić będą funkcję hamulca.

Stopnie schodów o konstrukcji drewnianej najlepiej prezentują się, gdy są wykończone również drewnem (najlepiej tego samego gatunku, co reszta elementów), jednak lepiej nie pokrywać ich śliskim lakierem (chociaż w razie czego są nakładki).

Stopnie schodów żelbetowych najczęściej wykańcza się drewnem, klinkierem lub gresem. Można to zrobić płytkami tradycyjnymi lub użyć specjalnych płytek stopnicowych. Są one rowkowane na krawędziach, co działa na stopę hamująco.

Stopnie wszystkich schodów, nie wyłączając stalowych, dają się obłożyć okładzinami kamiennymi – piaskowcem, granitem, marmurem bądź trawertynem – jednak ich powierzchnia będzie wtedy bardzo śliska. Zwiększymy przyczepność naklejając na krawędziach stopni taśmy antypoślizgowe, ale większe bezpieczeństwo zapewnią profilowane dywaniki.

Jeżeli gotowe schody stalowe mają stopnie nieprzewidziane do obłożenia materiałem wykończeniowym, trzeba zwrócić uwagę, czy mają wyżłobienia antypoślizgowe lub przynajmniej naklejoną „fabrycznie” wykładzinę.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy trzeba zabezpieczyć przeciwpożarowo schody drewniane?

Odpowiedź eksperta: W domach jednorodzinnych nie ma potrzeby specjalnego zabezpieczania schodów drewnianych przed rozprzestrzenianiem ognia, gdyż w budynkach niskich istnieją inne możliwości ewakuacji ludzi w razie pożaru.

Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x