Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Ile miejsca zajmą schody?

W zależności od rodzaju biegu, schody służące do pokonywania tej samej wysokości, zajmują bardzo różne przestrzenie. Przykładowo schody proste jednobiegowe zajmą powierzchnię 4,03 m² a krzywoliniowe schody kręcone zajmą powierzchnię 5,3 m².
Schody proste jednobiegowe

Schody proste jednobiegowe
zajmą powierzchnię 4,03 m². Są nieskomplikowane i przez to dość tanie, ale liczba ich stopni nie może przekroczyć 17 szt. Dobrze sprawdzają się podczas wnoszenia mebli, ale trudno je zmieścić w małych domach (ze względu na bardzo długi bieg). 
Schody mieszane jednobiegowe


Schody mieszane jednobiegowe zajmą powierzchnię 4,49 m². Dodając stopnie klinowe (trójkątne) oszczędzamy miejsce, ponieważ bieg staje się nieco krótszy. Trzeba jednak pamiętać, aby szerokość stopnia klinowego nie była mniejsza niż 25 cm w odległości ok. 40 cm od poręczy balustrady wewnętrznej. 

 Schody krzywoliniowe kręcone

 Krzywoliniowe schody kręcone zajmą powierzchnię 5,3 m². Mogą być rozwiązane na planie koła lub kwadratu – najczęściej z koncentrycznie umieszczonym słupem nośnym. Są chętnie stosowane w przypadku remontów, w miejscach gdzie wcześniej nie było klatki schodowej. Krzywoliniowe schody kręcone są wygodne tylko wtedy, kiedy mają dość dużą szerokość biegu. 

 Schody proste dwubiegowe

 

 
Schody proste dwubiegowe zajmą powierzchnię 5,52 m². Najczęściej spotykane w domach mieszkalnych. Złamanie ich długości w dwa biegi skraca o połowę długość schodów, dwukrotnie poszerzając klatkę. Aby nie było kłopotów z wnoszeniem mebli, warto wykonać spocznik znacznie szerszy niż to przewidują normy. 

 Schody krzywoliniowe dwubiegowe 

Krzywoliniowe schody dwubiegowe wachlarzowe zajmą powierzchnię 7,18 m². Bardzo efektowne, sprawdzają się w dużych, otwartych wnętrzach. Krzywoliniowe schody dwubiegowe są doskonałą ozdobą salonu. 

 Schody krzywoliniowe jednobiegowe

 

 

Krzywoliniowe schody jednobiegowe o dowolnym kształcie zajmą powierzchnię 3,69 m². Najwygodniejsze do usytuowania w domu, dają architektom największą swobodę projektową.

aktualizacja: 2008-11-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Boże, czytasz i nie grzmisz! Jak można podawać powierzchnię, nie podając szerokości. Pliz...Matematyka na maturę! A po co? Wszystkie mają szerokość standardowej teściowej przecież.

retrofood

01 Lis 2014, 22:41

Boże, czytasz i nie grzmisz! Jak można podawać powierzchnię, nie podając szerokości. Pliz...Matematyka na maturę!

Gość Qba

01 Lis 2014, 21:57

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze