Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Ile miejsca zajmą schody?

W zależności od rodzaju biegu, schody służące do pokonywania tej samej wysokości, zajmują bardzo różne przestrzenie. Przykładowo schody proste jednobiegowe zajmą powierzchnię 4,03 m² a krzywoliniowe schody kręcone zajmą powierzchnię 5,3 m².
Schody proste jednobiegowe

Schody proste jednobiegowe
zajmą powierzchnię 4,03 m². Są nieskomplikowane i przez to dość tanie, ale liczba ich stopni nie może przekroczyć 17 szt. Dobrze sprawdzają się podczas wnoszenia mebli, ale trudno je zmieścić w małych domach (ze względu na bardzo długi bieg). 
Schody mieszane jednobiegowe


Schody mieszane jednobiegowe zajmą powierzchnię 4,49 m². Dodając stopnie klinowe (trójkątne) oszczędzamy miejsce, ponieważ bieg staje się nieco krótszy. Trzeba jednak pamiętać, aby szerokość stopnia klinowego nie była mniejsza niż 25 cm w odległości ok. 40 cm od poręczy balustrady wewnętrznej. 

 Schody krzywoliniowe kręcone

 Krzywoliniowe schody kręcone zajmą powierzchnię 5,3 m². Mogą być rozwiązane na planie koła lub kwadratu – najczęściej z koncentrycznie umieszczonym słupem nośnym. Są chętnie stosowane w przypadku remontów, w miejscach gdzie wcześniej nie było klatki schodowej. Krzywoliniowe schody kręcone są wygodne tylko wtedy, kiedy mają dość dużą szerokość biegu. 

 Schody proste dwubiegowe

 

 
Schody proste dwubiegowe zajmą powierzchnię 5,52 m². Najczęściej spotykane w domach mieszkalnych. Złamanie ich długości w dwa biegi skraca o połowę długość schodów, dwukrotnie poszerzając klatkę. Aby nie było kłopotów z wnoszeniem mebli, warto wykonać spocznik znacznie szerszy niż to przewidują normy. 

 Schody krzywoliniowe dwubiegowe 

Krzywoliniowe schody dwubiegowe wachlarzowe zajmą powierzchnię 7,18 m². Bardzo efektowne, sprawdzają się w dużych, otwartych wnętrzach. Krzywoliniowe schody dwubiegowe są doskonałą ozdobą salonu. 

 Schody krzywoliniowe jednobiegowe

 

 

Krzywoliniowe schody jednobiegowe o dowolnym kształcie zajmą powierzchnię 3,69 m². Najwygodniejsze do usytuowania w domu, dają architektom największą swobodę projektową.

aktualizacja: 2008-11-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Schody żelbetowe

Do najpopularniejszych schodów, nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, należą schody żelbetowe: tanie, odporne na ogień. Nadanie im pożądanego kształtu nie przysparza szczególnych trudności. Można je formować na miejscu, najlepiej równocześnie ze wznoszeniem ściany.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x