Budujemy Dom
Wykańczanie / Schody / Artykuły

Kręte schody zabiegowe za 6000, balustrada za 5700 zł

Chcieliśmy mieć zgrabną i przestronną klatkę schodową, zbudowaną z elementów pojawiających się w innych elementach domu i jego otoczenia. Podobają nam się kręte schody zabiegowe, choć uważa się je za niewygodne - mówią Aneta i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy schody użytkują od 2004 r.

Ażurowe zabiegowe schody dodają przestronności wąskiemu korytarzowi na parterze
Ażurowe zabiegowe schody dodają przestronności wąskiemu korytarzowi na parterze

Parametry domu: murowany, powierzchnia 206 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3 m.

Schody:

 • Zabiegowe, klatka schodowa o szer. 2 m i gł. 2,50 m. 
 • Konstrukcja na 2 belkach biegowych, z kształtowników stalowych o profilu zamkniętym. 
 • Stopnie – 17 sztuk, każdy o innych rozmiarach i innym kształcie (głównie trapezu); wys. stopni 18 cm, gł. w miejscu chodzenia 32 cm, szer. biegu 95–130 cm. 
 • Wykończenie – klejone warstwowo drewno dębowe, pomalowane mieszanką farb w kolorze podłóg. 
 • Balustrada – o wys. 90 cm; wykonana z drewna i kutej stali. 
 • Oświetlenie – halogeny na ścianie.

Lokalizacja: obok wiatrołapu, w korytarzu.

Decyzja: chcieliśmy mieć zgrabną i przestronną klatkę schodową, zbudowaną z elementów pojawiających się w innych elementach domu i jego otoczenia. Solidna stalowa konstrukcja nawiązuje np. do kutego ogrodzenia, a stopnie z drewna – do podłóg z drewna jatoba. Podobają nam się kręte schody zabiegowe, choć uważa się je za niewygodne. My znaleźliśmy jednak na nie dobry patent i teraz nie narzekamy na niewygodę.

Zabiegowy kształt sprawia, że klatka schodowa zajmuje bardzo mało miejsca, a właśnie na tym nam zależało. Marcin jest z wykształcenia inżynierem, więc postanowił samodzielnie zaprojektować konstrukcję ze stali. Wykonał ją potem wujek, też inżynier, a zamontowaliśmy ją zaraz po wykonaniu wylewek. Na czas budowy przygotowaliśmy stopnie z desek szalunkowych.

Patrząc z góry na zabiegowe schody, widzi się, jak nieduża jest „dusza”, czyli środkowy prześwit między zabiegowymi schodami Fragmenty ozdobnej kutej balustrady. Balustrada na poddaszu ma wysokość 95 cm, wzdłuż schodów – 90 cm Klatkę schodową oświetla połaciowe okno, a same schody – kilka punktów LED-owych na ścianach
Patrząc z góry na zabiegowe schody, widzi się, jak nieduża jest "dusza", czyli środkowy prześwit między zabiegowymi schodami Fragmenty ozdobnej kutej balustrady. Balustrada na poddaszu ma wysokość 95 cm, wzdłuż schodów – 90 cm Klatkę schodową oświetla połaciowe okno, a same schody – kilka punktów LED-owych na ścianach

Kręte schody zabiegowe - porady i przestrogi:

 • Marcin: na początku poprosiliśmy jedną z firm o sporządzenie kosztorysu schodów, jakie się nam podobały w jej ofercie. Cena sięgała aż 20 000 zł i nie wchodziła w grę. Pojechaliśmy na rozmowę z jej pracownikami, którzy chwaląc swoje wyroby i przekonując nas do ich zakupu, zdradzili ważne szczegóły technologiczne. Pomogły mi podczas późniejszego projektowania konstrukcji schodów.

  Żeby nie trzęsły się podczas chodzenia, konstrukcję podparłem w dwojaki sposób – poprzeczną stalową belką, z dwóch stron głęboko zakotwioną w ścianach, oraz dwoma pionowymi belkami w okolicy zakrętu. Trzeba przyznać, że ażurowa klatka schodowa jest teraz stabilna, mocna i bezpieczna.

  Pod dolnymi stopniami do konstrukcji dospawano stalowe wąsy, ułatwiające mi przykręcenie schodów na śruby. Dla górnych stopni nawiercono jedynie w kształtownikach otwory do wprowadzenia śrub, więc nie widać żadnych elementów mocowania. Szkoda, że nie zeszlifowałem spawów na belkach, bo są widoczne, choć nieco mniej po pomalowaniu konstrukcji farbą kowalską.

  Zgodnie z podpowiedziami fachowców, każdy ze schodów ma inny kształt, lecz w miejscu, po którym najczęściej się chodzi, czyli ok. 10–15 cm od barierki – taką samą głębokość. To sprawia, że kroki są identyczne i rytmiczne, nawet na newralgicznym zakręcie i mimo że schody różnią się od siebie kształtem. Dla przetestowania kształtu przed wycięciem poszczególnych schodów, wykonałem szablony z kartonu, które potem posłużyły jako wzory. 

 • Aneta: konstrukcję ze stali pomalowałam chemoutwardzalną farbą, a następnie farbą kowalską (postarzaną). Do zabarwienia i zabezpieczenia stopni i słupków z polskiego dębu zmieszałam kilka bejc do drewna, chcąc uzyskać kolor identyczny jak na podłogach z drewna jatoba. Udało mi się osiągnąć znakomity efekt. Na ciemnym kolorze widać jednak kurz.

  Obecną balustradę zrobiliśmy 4 lata temu. Wzór podpatrzyłam na kratach okiennych pobliskiego domu. Balustrada z kutej stali ma ornamenty, których trzymały się nasze córki, dopóki nie sięgały poręczy. Klatka nie jest akustyczna i spełnia nasze oczekiwania funkcjonalne i estetyczne.
Stalową konstrukcję schodów podparto poprzeczną stalową belką, z dwóch stron zakotwioną w ścianach Stalową konstrukcję schodów podparto poprzeczną stalową belką, z dwóch stron zakotwioną w ścianach
Żeby schody nie drgały, konstrukcję wsparto również na dwóch pionowych belkach Żeby schody nie drgały, konstrukcję wsparto również na dwóch pionowych belkach

Kręte schody zabiegowe - koszty:

 • schody ok. 6000 zł; 
 • balustrada 5700 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik
Schody gięte ażurowe w ofercie firmy Schody Prudlik Nowość w ofercie firmy Schody Prudlik, to niezwykłe schody gięte ażurowe, wykonane z drewna dębowego bejcowanego. Balustrada jest zrobiona ...
Schody strychowe EXTREME
Schody strychowe EXTREME W przypadku słabo izolowanego dachu lub nieogrzewanego strychu warto ograniczyć straty ciepła instalując schody, które zabezpieczą dom ...
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem
Gotowe bloki schodowe - nowość od Buszrem Gotowe bloki schodowe Buszrem umożliwiają szybkie i proste budowanie schodów i różnicowanie poziomów wykonywanej nawierzchni.

Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów!

Z wykonawcami schodów mieliśmy masę kłopotów! Zmiana ich układu spowodowała sporo zamieszania na budowie. Kierownik budowy, którego poprosiliśmy o zaprojektowanie nowych schodów, nie poradził sobie z tematem... - mówi Agata, Członkini Klubu Budujących Dom, który schody użytkuje od 2011 r.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x